Изгледа дека Warcraft the Movie помина добро според дечките од GG.mk, ако се суди според нивните оценки и инспирација да направат листа на топ 5 најлоши и најдобри филмски адаптации на игрите. Убедливо SuperMario и Street Fighter се најлошите филмови направен со сценарио од видеоигри, но кој е најдобриот?

Прочитај повеќе

Се чини дека едно од нашите предвидувања за 2016-та се оствари малку порано. Всушност, никој не очекуваше дека Netflix, еден од најпопуларните video-on-demand сервиси со околу 69 милиони претплатници ширум светот, ќе пристигне и во Македонија. Но, за претплата од 8 евра сега сите македонски корисници имаат пристап до популарни ТВ шоуа и филмови кои […]

Прочитај повеќе

YouTube се обидува да изнајде начин за ре-емитување на серии и филмови. Директори од YouTube и Alphabet (поранешен Google) се сретнаа со челници на повеќе холивудски студија, а тема на разговор била лиценцирање на нови содржини, јави Wall Street Journal. Преговорите се обид на YouTube да му конкурира на Netflix и неговото video-on-demand кое станува […]

Прочитај повеќе

Можеби еден од најпопуларните издавачи на видеоигри, Activision-Blizzard, наскоро ќе креира филмско студио. Најверојатно најдобрата вест за љубителите на видео игрите од Blizzard е што целокупната програма која ќе ја креираат ќе биде базирана на игрите кои ги издаваат. Веќе е најавена премиерата на Warcraft the Моvie и судејќи според сценариото, може да очекуваме цел […]

Прочитај повеќе

Надополнување: Доменот веќе е изгасен од Мotion Pictures Association of America. Првичниот текст: Живеам во земја во која законите за авторски права се скоро непостоечки, и мене едноставно не ми е гајле, вели српскиот програмер Милан Крагујевиќ кој на ProjectHunt објави нова верзија на контроверзниот стриминг софтвер PopCorn. „Ќе продолжам да го преместувам сајтот, променувајќи […]

Прочитај повеќе

Flying Robot International Film Festival е првиот филмски фестивал во целост посветен на филмови креирани со беспилотни летала. Своето деби фестивалот ќе го има на 19 ноември. Филмовите ќе бидат пократки, но и покрај тоа ќе има категории. Drones for Good е една таква категорија во која ќе бидат презентирани филмови во кои дроновите ќе […]

Прочитај повеќе

Само три години по презентацијата на виртуелна реалност на Sundance Film Festival, најголема приказна веќе не се филмовите, туку употребата на очилата за виртуелна реалност на фестивалот, вели Verge. Годинава на фестивалот има дел кој е целосно посветен на виртуелната реалност, каде може да се најде Birdly кој им овозможува на гледачите да земат улога […]

Прочитај повеќе

Мобилните апликации се подобар бизнис од снимањето филмови, вели анализата на Хорас Дедиу oд Asymco, којa прави споредба на двете индустрии. Apple на развивачите на апликации во 2014 година им исплатил над 10 милијарди долари, бројка која ја надминува заработката на кино благајните на филмовите од Холувуд. Доколку на оваа бројка се додадат парите од […]

Прочитај повеќе

Повторно декмври, ново пребројување на пиратираните серии и повторно Game of Thrones. Во 2014 година серијата преку BitTorrent е преземена дури 8.1 милиони пати, серијата постави и рекорд по бројот на сидери со 254.114 кои ја споделуваа серијата истовремено, јави Mashable. Зад Game of Thrones на HBO, следат Walking Dead на AMC со 4,8 милиони […]

Прочитај повеќе

Joker е веб сајт кој овозможува да стримате торенти директно, само преку магнет или торент линкот. Наместо да ги симнувате филмовите од пиратските сајтови, и да чекате да се симне филмот, треба само да го пастирате линкот на Joker и филмот ќе започне по 10-тина секунди. По кратко тестирање видовме дека Joker може да стрима […]

Прочитај повеќе

Facebook не е заинтересиран единствено за видеоигри за својата инвестиција во Oculus Rift. Друштвената мрежа ќе се обиде да го искористи целото свое влијание во холивудските студија за да креираат содржини за сетот за виртуелна реалност. Последниве неколку недели претставници на Facebook се среќаваат со продуценти од голем број филмски студија и прегоавараат за содржини […]

Прочитај повеќе

Popcorn Time е едноставен програм кој на нетрпеливите корисници им овозможува гледање на филмови од торент без нивно преземање. Програмот е достапен за Linux, Windows и OS X, а голема предност му е што од пронаоѓањето на филмот до неговото гледање се потребни неколку секунди. Програмот е едноставен за користење, па неговата инсталација корисникот едноставно […]

Прочитај повеќе