Скоро 70 отсто од интернет корисниците ширум светот немаат никаков проблем со пиратеријата. Oколу 22 отсто од сиот глобален интернет сообраќај се користи на пиратска содржина. Шеесет и седум отсто од сите пиратски сајтови се хостирани во Северна Америка и Западна Европа, каде што се и најголемите студија. Неверојатни 98,8 отсто од пренесените податоци преку […]

Прочитај повеќе

QR кодовите се веќе составен дел од промотивните активности на големите светски компании. Прашање на време беше кога филмските студија ќе започнат да ги имплементираат QR кодовите при рекламирањето на своите нови филмски хитови. Fox Searchlight е првото филмско студио кое за промоцијата на својот филм Martha Marcy May Marlene направи голема QR кампања. Студиото […]

Прочитај повеќе

Кој би рекол дека дигитален апарат би можел да стане стандардна опрема за снимање филм. Колку и да е чудно, токму таква судбина доживеа апаратот Canon EOS 5D Mark II. Овој апарат својата премиера ја имаше во 2008, и од тогаш е еден од најпосакуваните дигитални апарати меѓу професионалните фотографи. Најновата вест поврзана околу Canon […]

Прочитај повеќе

Google ја подобри Android Market продавницата, додавајќи филмови и книги. За жал, книгите и филмовите ќе бидат достапни само во САД, барем во моментов, каде ќе се продаваат започнувајќи од 2 долари. Филмовите ќе можат да се гледаат инстантно преку Videos апликацијата. Пазарот на апликации има и редизајниран UI. На интерфејсот се додадени нови листи […]

Прочитај повеќе

Таман ќе помислам дека во Холивуд го направиле најглупавиот можен потег,oд ЛА веќе стигаат деманти. Според Hollywood reporter, продуцентите Лоренцо ди Бонавентура и  Гиги Притзкер решија да направат филм според аркадната игра од осумдесетите Space Invaders. Ова секако не е прв филм кој ќе се прави според видео игра, меѓутоа тоталниот недостиг на приказна во […]

Прочитај повеќе

Студиото Warner Bros додаде уште пет наслови кои можат да се изнајмуат преку Facebook. Тие се: Inception, Harry Potter and the Sorcerer’s Stone, Harry Potter and the Chamber of Secrets, Yogi Bear и Life as We Know It.

Прочитај повеќе

Youtube.com/create e бета сервис на Youtube со кој, преку користење на можностите на Xtranormal, Stupeflix и GoAnimate може да си креирате свое видео, ако можеби не поседувате камера.

Прочитај повеќе

„Сведокот“ е прв интерактивен филм кој е креиран по повод повторното лансирање на германското 13th Street Universal студио.

Прочитај повеќе

Холивудското студио Warner Bros стартуваше тест апликација преку која за 30 Facebook кредити (3 долари) ќе ви го изнајми The Dark Knight да го гледате директно преку Facebook во рок од 48 часа.

Прочитај повеќе

Како ти се допадна Social Network? Па, беше интересен, му одговара основачот на Facebook, Марк Закерберг на Џеси Ејсенберг, главниот актер на филмот за Facebook на Saturday Night Live.

Прочитај повеќе

Филмот за креирање на Facebook, The Social Network, режиран од Дејвид Финчер, а сценарио на Арон Соркинг, кој и самиот истакна дека приказната на филмот не мора да биде вистинска, ги освоија Златните глобуси во соодветните категории, прогласувајќи го The Social Network како најдобар филм за 2010-та година на холивудските награди со што филмот стана и фаворит за следните Оскари.

Прочитај повеќе

Огромниот успех на Аватар, кој е најуспешниот филм во 2010 година со 3 Оскари, резултираше и со рекордно пиратирање.

Прочитај повеќе