Пред само девет месеци Grumpy Cat беше непозната мачка некаде во Аризона, во гратчето Мористаун со популација од само 227 жители. Денес, таа е интернет феномен препознатлив ширум светот. A, благодарение на Бен Лашес, агент за интернет мачки (ова звучи чудно, но мачките се популарни животни на интернет, па некој се досетил да профитира од […]

Прочитај повеќе

По верзијата со Ештон Кучер како Стив Џобс и верзијата на Аарон Соркин, ќе има и трета верзија на автобиографијата на култниот директор на Apple. Најновата верзија ќе биде во продукција на Funny or Die и се вика iSteve, јавува New York Times. Филмот е со траење помеѓу 60 и 70 минути, а својата интернет […]

Прочитај повеќе

Facebook стартува „подобрен“ Timeline со поистакнати трети апликации кои ги октриваат омилените книги, филмови и музика на корисниците. Целта е да се истакне содржината која 1) ќе предизвика дискусија меѓу корисниците; 2) ќе ги поврзе и ќе ја зголеми интеракцијата меѓу брендовите и фановите; 3) ќе го зголеми користењето на трети апликации за содржина и […]

Прочитај повеќе

Веќе еднаш пишувавме за Downloaded кога најавивме дека документарецoт за Napster ќе биде објавен на 10-ти март на SXSW конференцијата. Но, сега се појави првиот краток исечок од филмот за сервисот кој ја промени музичката индустрија и им направи проблеми на музичарите, со тоа што им ја намали продажбата, и ја започна пиратската револуција. Филмот […]

Прочитај повеќе

Се почна од еден твит. Се сподели идејата, се здружија твитерџиите и се организираше првиот неформален велосипедски настан Критична маса #НаТочак. Околу стотина велосипедисти се појавија на улиците на првoто возење низ Скопје. Се организираше и второ возење, и трето, четврто, и петто, и шесто… А на 27.02 ќе се случи и ново десетто возење. […]

Прочитај повеќе

Студиото Fox го издаде првиот трејлер за филмот „The Internship Movie“. Филмот е комедија за влијанието на интернет и дигиталната ера врз традиционалните компании. Па кога компанијата во која работат Овен Вилсон и Винс Вон ќе биде затворена тие доаѓаат до брилијантна идеја  – „Стажирање во Google“. Интересно, заедно со The Social Network и iJobs ова […]

Прочитај повеќе

Првата сцена од филмот за Стив Џобс е добра, но таа никогаш не се случила, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак. Во сцената Стив Џобс, глумен од Ештон Качер, и г. Возниак, глумен од Џош Гад, дискутираат за дали луѓето ќе сакаат да купат компјутер, иако г. Џобс инсистира дека „како некој знае дали сака […]

Прочитај повеќе

Херој за многумина и непријател за уште повеќе, Џулијан Асанж, основачот на контроверзниот сајт Wikileaks, ги има сите квалитети да стане лик од филм. Токму тоа и ќе се случи благодарение на режисерот Роберт Коноли и продуцентите Хелен Воден и Тони Арејс, сите троица познати по серијалот The Slap. „Секој има мислење за Асанж. Овој […]

Прочитај повеќе

Актерот кој го замени Чарли Шин во Two and a Half Man, Eштон Кaчeр сега ќе го глуми Стив Џобс во независен филм биографија на легендарниот основач на Apple. Филмот ќе биде режиран од Џошуа Мајкл Стерн, познат по филмот Swing Vote. Variety ја објави веста на 1-ви април, по што многумина не ја сватија […]

Прочитај повеќе

Сѐ уште трае празничната сезона, па тоа нека биде изговор да не се впуштаме во сериозни теми. Наместо тоа, еве краток осврт на една од презентациите што се одржаа на 28c3 – Behind Enemy Lines насловена „Хакот нема да биде прикажан на телевизија“. Презентацијата всушност е некој вид на препорака за филмови кои ја третираат […]

Прочитај повеќе

Помеѓу номинираните филмови од Sundance Film Institute за 2012-та година во категоријата странски документарни филмови се најде и филмот Indie Game: the Movie. Филмот е дело на двајца канаѓани Џејмс Свирски и Лисен Пајот кои поминале една година следејќи ја работата на петмина независни креатори на видео игри. Помеѓу останатото филмот ја следи работата на […]

Прочитај повеќе

Од 24-ти до 26-ти ноември се одржува првиот фестивал за анимации во Македонија, Анимакс Скопје фест. „Појавувањето на Анимакс Скопје Фест ја има двојната цел, да ја заживее и врати на старата слава македонската анимација и да ги стимулира новите млади автори кои ќе донесуваат нови светски награди, а тие да ги одмеруваат креативните потенцијали […]

Прочитај повеќе