Еден од најдобрите филмови на Sundance фестивалот, филм за проститутки-трансексуалци од Холивуд, Tangerine, е направен со iPhone 5S и апликација која чини само 8 долари, пишува Verge. Филмот е прв филм снимен речиси целосно со iPhone 5S кој учествува на филмски фестивал со големина на Sundance. Tangerine е снимен со три iPhone-и и Filmic Pro […]

Прочитај повеќе

Long time ago, in a galaxy far, far away… Најверојатно за љубителите на Star Wars не е потребно никакво дополнително претставување за филмот кој за многумина има посебно место во филмската колекција. Џедаите се враќаат во режија на Џеј Џеј Абрамс, и засега го имаме само трејлерот кој Disney го претстави за Star Wars: The […]

Прочитај повеќе

Влегувањето на Google Play сервисите за музика и филм се одлична вест за македонските корисниците кои до сега имаа ограничени пристапи до вакви стриминг сервиси. Но, ако Google Play Music е радост! што го имаме бидејќи нуди бесплатен стриминг на 20.000 песни преку било кој уред, Google Play Movies не е баш толку атрактивен сервис. […]

Прочитај повеќе

Доколку се оди според плановите актерот Џозеф Гордон-Левит ќе биде во улогата на поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, во новиот филм на Оливер Стоун – The Snowden Files. Актерот и режисерот се надеваат дека ќе успеат да постигнат договор, иако засега сè уште не започнале со преговори. Сепак Оливер Стоун веќе му ја понудил […]

Прочитај повеќе

Можеби Pacific Rim не се најде помеѓу филмовите-кандидати за номинација за Оскар во категорија за најдобри специјални ефекти, но сепак ефектите на овој филм со футуристчките роботи кои го бранат светот од свемирските Кајџи, сепак се незаборавни. По изборот на режисерот Гилермо дел Торо, ефектите ги изработи студиото Industrial Light & Magic, кое објави видео […]

Прочитај повеќе

Филмското студио Pаramоunt ќе прекине да ги испорачува филмовите на 35 милиметарски филмски ленти и отсега сите копии кои ќе бидат испорачувани низ кината во САД ќе бидат дигитални. Во останатите региони каде што кино салите сè уште се недигитализирани, Paramount ќе продолжи да ги испорачува 35 милиметарските филмови, но се чини дека е прашање […]

Прочитај повеќе

Петнаесет Twitter профили и 1.125 твитови беа потребни за култниот филм на Квентин Тарантино, Reservoir Dogs (или Касапски Кучиња на македонски), да биде одигран целосно на Twitter. Eight men dressed in BLACK SUITS, sit around a table at a breakfast cafe. — Reservoir Dogs (@ReservoirDogs_) January 1, 2014 They are Mr. White, Mr. Pink, Mr. […]

Прочитај повеќе

Такахиде Хори секој ден последниве четири години работи на својот проект, 30 минутен анимиран филм. Филмот е целосно изработен единствено од него, а доколку успее да најде инвеститори планира да даде отказ и целосно да се посвети на анимираните филмови, пренесува Kotaku. Иако г. Хори има искуство во моделирање и изработување на куклите кои ги […]

Прочитај повеќе

По купот гласини што траеја скоро една година за различни режисери, сценаристи и студија кои требаше да го направат филмот за World of Warcraft, Blizzard конечно го објави датумот за филмот – декември 18-ти 2015-та година. Во моментов нема никакви детали за сценариото, иако секој фан на култната мултиплеер игра ќе очекува централната приказна да […]

Прочитај повеќе

jOBS е забавен филм, глумата е навистина добра, но за жал филмот е фикција, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак. Но, Ештон Кучер, актерот кој го глуми Стив Џобс, не му остана должен и го обвини г. Вознијак дека дава ваква остра критика поради тоа што соработува како консултант на верзијата за животот на Џобс […]

Прочитај повеќе

Објавен е првиот трејлер на The Fifth Estate, иден филм за контроверзниот сајт Wikileaks. Познат по својата oдлична улога на Шерлок Холмс, актерот Бенедикт Кумбербач овојпат ја офарба својата коса бело за да го долови уникатниот изглед на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж. Актерот Даниел Брул ќе го глуми ко-основачот Даниел Домшејт-Берг. Филмот е направен […]

Прочитај повеќе

Авторите на филмската биографија за Стив Џобс се решија трејлерот за Jobs да го објават на Instagram. Како што споменавме претходно, со претставувањето на видеа на Instagram (и можност за нивно вметнување на сајтовите), ќе може да очекуваме оваа друштвена мрежа сега да се користи и за промоција на авторските дела, како што е филмот […]

Прочитај повеќе