Остануваат само 2 дена пред светската и глобална премиера на „Before the Flood“. Станува збор за дело на Леонардо ди Каприо и негово истражување за климатските промени, но и за технологиите кои можат значително да помогнат. Филмот ќе биде достапен на National Geographics, ќе биде емитуван во 171 држава, на 45 јазици. Со оглед на […]

Прочитај повеќе

Карактерот Калум Линч (во чија улога е актерот Мајкл Фасбендер) преку револуционерна технологија која открива спомени во гените се навраќа во 15-от век во Шпанија, кај неговите предци за да дознае дека потекнува од мистериозно тајно друштво, Assassins, преку чие знаење и моќ ќе треба да ја совлада организацијата на темпларите. Филмот, кој е изработен според […]

Прочитај повеќе

Цртаниот филм на македонското студио Lynx Animation, Џон Вардар против Галаксијата го доби и првиот трејлер. Ексклузивна можност да го сподели видеото имаат Cartoon Brew. „Замислено е филмот да биде најсмешната всeленска-опера на сите времиња. Фамилијарен филм кој ги следи авантурите на Џон Вардар. Џон Вардар е киднапиран од вонземјани, но некако завршува со најмоќното […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција на IBM, Watson за прв пат создаде трејлер за филм. Оваа необична пракса беше извршена врз постоечкиот филм Morgan. Watson го анализираше целиот филм, и од него ги одбра најдобрите делови и креираше трејлер. Со оглед на тоа дека и филмот е хорор за вештачка интелигенција, изборот на Watson за креирање страшeн трејлер, е логичен. […]

Прочитај повеќе

I.T. е филм кој ќе ја зголеми недовербата во „Интернет на нештата“ и ИТ администраторите. Во филмот, кој се очекува да биде достапен во кината во САД на 23 септември, главна улога има поранешниот Џејмс Бонд, Пирс Броснан, кој како извршен директор на една компанија се соочува со куп последици предизвикани од ИТ администратор во неговата […]

Прочитај повеќе

Сајбер нападите врз инфраструктурата сега редовно се дел од вестите. Првиот ваков инцидент е нападот на центрифугите за збогатување на ураниум во Иран. Филмот Zero Days ги документира настаните кои доведоа до овој напад, но и последиците по безбедноста по нападот. Режисер и сценарист на филмот е Алекс Гибни кој е автор и на: Steve […]

Прочитај повеќе

Погледнете го краткиот документарец на BBC за тоа како се снимаше Warcraft the Movie, и како беа направени амбициозните визуелни ефекти.

Прочитај повеќе

Нов трејлер на World of Warcraft the Movie, филм по истоимената видеоигра на Blizzard. Играта е најдобриот MMO со над 12 милиони претплатници во своите најдобри времиња. Филмот доаѓа пред новото шесто продолжение на играта која е стартувана уште во 2005-та година.

Прочитај повеќе

Blizzard го објави првиот трејлер на Warcraft the Moviе. Сега треба да нестрпливо да го дочекаме филмот за најголемата MMO игра која има над десетици милиони фанови ширум светот.

Прочитај повеќе

Пред нешто повеќе од една година, Pixar објави дека софтверот на кој се креирани дел од најголемите блокбастери RenderMan е бесплатен. Сега компанијата најавува уште една бесплатна алатка – Universal Scene Description (USD). Алатката се користи за креирање на филмови за Pixar веќе 20 години, а со нејзина помош се креирани филмови од A Bug’s […]

Прочитај повеќе

Првиот трејлер за филмот Стив Џобс покажува што може да очекуваме во октомври, за кога е најавена премиерата. За разлика од претходникот во кој главна улога имаше Аштон Кучер, се чини дека Мајкл Фасбендер е далеку подобар избор и барем според трејлерот филомот далеку подобро го доловува основачот на Apple кој е несомнено е еден […]

Прочитај повеќе

Првата слика од Оргрим Думхамер, објавена од Wired, ветува дека долгоочекуваниот филм за светот на Warcraft ќе биде епски. Зад CGI ефектите стои истото студио, Industrial Light and Magic, кое работеше на Хулк од Avangers, и според таа деталите на Оргрим се чини дека завршиле одлична работа. Сепак, самото присуство на еден од најкултните ликови […]

Прочитај повеќе