WarnerMedia неодамна откри дека планира да го затвори FilmStruck. Затворањето на платформата е дел од издавањето на стрим сервис на AT&T кој сега е сопственик на WarnerMedia. Платформата за стрим на уметнички филмови и класици има љубители кај публиката која сега полесно може да пронајде филмови кои претходно тешко се наоѓаа. FilmStruck доаѓаше со претплата, но едноставноста […]

Прочитај повеќе

Прво со телевизиското шоу Firefly, потоа со Castle и на крај со феноменалниот допринес во играта Destiny 2, Нејтн успеа да се истакне како еден од најхаризматичните и најдуховитите актери. Веќе некое време, фановите на Uncharted серијал скоро едногласно и без никаков отпор го изгласаа Нејтан Филон како идеалниот актер за филм заснован на овој […]

Прочитај повеќе

Funny Or Die го претстави првиот VR филм, Miyubi. Филмот е приказна сместена во осумдесетите. Miyubi е робот кој е произведен во Јапонија. Неговата приказна започнува кога бизнисмен го купува како подарок за својот син. Miyubi е приказна за застарувањето. Најверојатно најинтересниот дел од филмот се скриените делови кои може да ги „отклучи“ гледачот, но ова […]

Прочитај повеќе

Во 2045 година, поради енергетска криза светот е на граница на хаос и пропаст. Благодарение на виртуелната реалност OASIS луѓето пронаоѓаат задоволство. Брилијантниот креатор на OASIS, Џејмс Халидеј умира. Играчот кој ќе ја пронајде тајната (easter egg) во OASIS го добива неговото богатство. Вејд Ватс е протагонистот кој ќе се обиде да ја реши мистеријата, […]

Прочитај повеќе

The Last Goodbye е приказна поставена во виртуелна реалност. Во неа „гледачот“ го следи Пинчас Гутер додека ја раскажува својата приказна за маките кои успеал да ги преживее во концентрациониот логор Мајданек. Филмот е своевиден документ на она што го преживувале луѓето во концентрационите логори. Виртуелната реалност се обидува да го пронајде своето место надвор […]

Прочитај повеќе

Фановите на долго-очекуваниот Tomb Raider, филм со занесната Алисија Викендер, конечно беа почестени со неколку официјални фотографии од филмот. Што се однесува до самата приказна, седум години по исчезнувањето на нејзиниот татко, кој го глуми Доминик Вест (The Wire), дваесет и една годишната Лара вложува нови напори да го пронајде преку гробницата на еден остров […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте се заинтресирале што се случува со вашиот телефон откако ќе го украдат? Благодарение на Cerberus или пак на самиот софтвер што го нуди телефонот, како на пример Find my iPhone на iCloud може да го следите телефонот и откако ќе ви го украдат. Cerberus овозможува малку понапредни опции каде што имате пристап до […]

Прочитај повеќе

„Знаењето е добро. Да знаеш сè е уште подобро.“ ова е идејата зад Circle, компанија од иднината која е своевидна верзија на денешните Facebook или Google. Првиот трејлер на филмот без сомневање ќе ве потсети на некоја од овие компании. The Circle е базиран на истоимената новела од Дејв Егер. Во главните улоги се Ема […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале како изгледаат холивудските блокбастери пред и по ефектите? Креаторите на Doctor Strange споделија кусо видео во кое може да видиме како изгледаат борбите во филмот пред и по CGI ефектите. Бенедикт Камбербач и онака е доволно кул без оганот и штитовите, но каков стрип јунак би бил без нив? Ако сте […]

Прочитај повеќе

Остануваат само 2 дена пред светската и глобална премиера на „Before the Flood“. Станува збор за дело на Леонардо ди Каприо и негово истражување за климатските промени, но и за технологиите кои можат значително да помогнат. Филмот ќе биде достапен на National Geographics, ќе биде емитуван во 171 држава, на 45 јазици. Со оглед на […]

Прочитај повеќе

Карактерот Калум Линч (во чија улога е актерот Мајкл Фасбендер) преку револуционерна технологија која открива спомени во гените се навраќа во 15-от век во Шпанија, кај неговите предци за да дознае дека потекнува од мистериозно тајно друштво, Assassins, преку чие знаење и моќ ќе треба да ја совлада организацијата на темпларите. Филмот, кој е изработен според […]

Прочитај повеќе

Цртаниот филм на македонското студио Lynx Animation, Џон Вардар против Галаксијата го доби и првиот трејлер. Ексклузивна можност да го сподели видеото имаат Cartoon Brew. „Замислено е филмот да биде најсмешната всeленска-опера на сите времиња. Фамилијарен филм кој ги следи авантурите на Џон Вардар. Џон Вардар е киднапиран од вонземјани, но некако завршува со најмоќното […]

Прочитај повеќе