Фестивалот Exit и мобилната апликација Exit ги повикуваат сите талентирани дизајнери да креираат Sticker Pack инспириран од фестивалот. Фестивалот е еден од најпопуларните во Европа, а во регионот без сомневање е и најголем со над 20.000 посетители. Сите учесници во натпреварот ќе конкурираат за наградите, но наградени ќе бидат само најдобрите. Дел ќе добијат парични […]

Прочитај повеќе

Регионалниот фестивал GIFEST викендов ќе се одржи во Скопје, поточно во кафулето Concept 37. Во рамки на посетата ќе се одржи изложба и работилница, а гости се основачот и организаторот на GIFEST, Мирјана Шормаз Митиќ, од Суботица и Адријан Карадиќ од Виена кој е победник на првото издание на фестивалот. Фестивалот е отворен за сите […]

Прочитај повеќе

Intermedia day е настан кој ќе се одржи на 10 октомври во Скопје во просториите на Младинскиот културен центар (МКЦ). Настанот ќе ги обедини уметничките изрази на модерното време и технологијата. На фестивалот ќе учествуваат повеќе уметници од Македонија и регионот, кои ќе презентираат: изложба на графики, работилница за продукција на електронска музика, аудио-визуелен перформанс, […]

Прочитај повеќе

Пиволенд, во соработка со CodeWell, стартуваа официјална апликација за фестивалот кој ќе се оддржи од 29-ти август до 2-ри септември на паркинг просторот пред спортскиот центар Борис Трајковски. Android апликацијата не е ништо посебно, но е доволна. Нуди преглед на пивата кои ќе можат да се најдат на фестивалот чии врата се отворени за сите, […]

Прочитај повеќе

Останува помалку од еден месец до EXIT, еден од најдобрите музички фестивали во Европа. Доколку одите во Нови Сад,  сигурно ќе ви се најде редизајнираната  мобилна страна со која организаторите сакаат полесно и поудобно да ги информираат посетителите. Според организаторот, новата мобилна страна е оптимизирана и едноставна за навигација. Освен ова изработени се и апликации за Android […]

Прочитај повеќе

Настанот Super Swarm Festival 2011, кој се оддржа во трговскиот центар Рамстор во Скопје за време на викендот, и за кој пишувавме пред една недела, ja постигна својата цел – повеќе од 291 корисници успешно ја отклучија Super Swarm значката, групно учествувајќи во првиот фестивал од ваков вид на Балканот. „Потребни беа 250+ чекини во […]

Прочитај повеќе

Претходниов викенд (24-27 ноември) во Шведска се оддржа DreamHack Winter 2011, најголемиот LAN фестивал во светот. Настанот е познат по светскиот рекорд кој го постави минатата година кога присуствуваа 13.608 луѓе со 12.754 компјутери. Настанот е фокусиран на сите активности поврзани со компјутерите, интернетот и дигиталната забава и култура. Гејминг, комуникација, програмирање, дизајнирање, компонирање на музика […]

Прочитај повеќе

YouTube ќе го стрима во живо Lollapalooza фестивалот, еден од најпознатите музички фестивали во светот кој ќе се случува меѓу 5-7 август. YouTube ќе го стрима фестивалот преку својот нов сервис YouTubeLive, кој овозможува да гледате видеа во живо. YouTube го тестираше овој концепт со концерт на U2, говор на Обама, и со крикет натпревари. […]

Прочитај повеќе

Краткиот филм снимен со мобилен „Гумата и цртежот” на Бојан Стојчевски е добитник на наградата „Лале“ за најдобар филм на првиот македонски фестивал за мобилни филмови Mobile Festival.

Прочитај повеќе

„Мобил Фестивал“ e првиот фестивал на филмови снимани на мобилен во Македонија. Фестивалот ќе се промовира во рамките на „Cinedays“ од 11 до 18 ноември, а официјалната селекција на филмови ќе се прикаже на 19 ноември, во Младинскиот културен центар.

Прочитај повеќе

Install Fest e инсталационен фестивал организиран од Слободен софтвер Македонија, каде сите заинтересирани ќе можат да се вклучат работилница за развој на веб апликации со слободни веб платформи, локализација на слободен софтвер и запознавање со работата на македонскиот тим на Википедија, најпознатата слободна енциклопедија.

Прочитај повеќе

Web Fest 2010, со темата “Се е на Web”, е првиот регионален интернет фестивал кој е посветен на изборот на најдобриот регионален web сајт или web проект, како и на промоцијата и унапредувањето на користењето на глобалната електронска мрежа на овие простори и ќе биде одржан од 16 септември до 18 ноември.

Прочитај повеќе