Сервисот за пораки на најголемата друштвена мрежа Facebook е најновата платформа која додаде можост за конференциски видео разговор. Сервисот овозможува разговор за до 50 учесници. Видео разговорите се „поделени“ на два дела: помалку од шест учесници и над шест учесници. Иако функционалноста е идентична, изгледот се разликува. Со помалку од шест учесници во видео разговорите […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа овозможи за дел од своите корисници а наскоро и за сите, споделување на 4K 360° видео содржини. Facebook е последна голема платформа која ќе ја додаде оваа новост. Првата Facebook страница на која ќе ѝ биде ова овозможено е National Geographics. Се очекува ова видео да биде објавено веќе денес, а темата […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа вложува сериозни напори да се претстави како главна платформа за опуштено играње видеоигри. По Facebook Gameroom сега друштвената мрежа додаде нова гејминг функционалност на Messenger. Instant Games им овозможува на корисниците да можат да ги предизвикаат соговорниците директно во разговорите. Игрите се HTML5 и се отвораат брзо, а со тоа овозможуваат и […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на алатка која на корисниците ќе им овозможи да пронајдат Wi-Fi во нивна близина. Алатката веќе им е достапна на дел од корисниците во одбрани држави, а засега нема прецизна најава за глобална достапност. Алатката треба да им овозможи на сите корисници да останат поврзани со пријателите. Функционалноста на корисниците ќе им овозможи […]

Прочитај повеќе

Тие што мислат дека лажните вести на Facebook се причината зошто некој гласал за Трамп покажуваат значителен недостиг на емпатија и не успеваат да ја разберат пораката на новоизбраниот претседател, вели основачот на друштвената мрежа Facebook, Марк Закерберг на сцената на конференцијата Techonomy. Тој ја негира приказната дека лажните вести за изборите и претседателските кандидати […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа претстави нова верзија на Messenger наменета за корисниците на основни Android телефони. За почеток апликацијата ќе биде достапна во Кенија, Тунис, Малезија, Шри Ланка и Венецуела. Во следните месеци ќе биде достапна и глобално. Целта е да се покријат корисниците во државите со побавен мобилен интернет, кои имаат постари или основни уреди. До […]

Прочитај повеќе

Основачот на најголемата друштвена мрежа, Марк Закерберг, започна кул нова пракса… Во следните неколку месеци, тој најави дека ќе споделува ретки и досега невидени фотографии од најнапредната технологија на Facebook. Прв е податочниот центар на Facebook во Лулеа, Шведска. Центарот се наоѓа во близина на Арктичкиот круг и температурите често се пониски од 10 степени, а ова […]

Прочитај повеќе

Facebook апликацијата Moments штотуку стана пофлексибилна во поглед на споделување и поставување фотографии. Имено, најновата надградба на апликацијата се одликува со корисни функции како Joinable Moments и Favorites табот. Joinable Moments е одлична алатка за споделување албуми од фотографии со Facebook „неверниците “, односно познаници кои не се на Facebook. Во такви ситуации, албумите се […]

Прочитај повеќе

Google и Twitter заеднички ќе се обидат да им помогнат на издавачите нивните содржини да стигнат до што е можно поголем број на читатели. Најавената платформа на корисниците ќе им ги презентира сите податоци на нивните паметните телефони. Идејата зад платформата е да биде своевиден конкурент или алтернатива, на сличните сервиси кои доаѓаат како: Instant […]

Прочитај повеќе

Facebook ја претстави алатката Privacy Checkup, која ќе ви овозможи да извршите анализа на достапноста на вашите информации на друштвената мрежа и ќе ви го олесни процесот на поставување на правила за споделување на вашиот следен статус или фотографија. Алатката е прилично едноставна, се состои од три чекори кои паралелно ви овозможуваат да прегледате со […]

Прочитај повеќе

Facebook ги објави податоците за заработка во второто тримесечие на 2014. Податоците покажуваат дека сеуште најголемиот дел од приходите доаѓаат од мобилната платформа, овој пат со значителен пораст во однос на претходната година. Дури 62 отсто од заработката од реклами сега доаѓа од мобилната платформа, пред една година овој удел изнесуваше 41 отсто. Бројот на […]

Прочитај повеќе

Facebook започна со експериментирање со пораки кои опоменуваат за насилна, сексуална или осетлива содржина, пишува Guardian. Според сознанијата на Guardian, се размислува за воведување на такви забрани за корисници со одредена возраст, но сè уште не постојат алатки кои би го решиле тој проблем. Kорисниците кои ќе сакаат да прикачат таков вид на содржина, ќе […]

Прочитај повеќе