Федералното истражно биро објави дека уапсиле 74 луѓе кои се обвинети за кражба на банковни сметки, преку имејл измами. Најголем дел од уапсените се во САД, 42-ца. Потоа следат Нигерија со 29, а останатите доаѓаат од Канада, Маурициус и Полска. Најпрво преку социјален инженеринг криминалците собираат доволно податоци за да можат да ги убедат вработените […]

Прочитај повеќе

Минатата недела помисливме дека хакирањето на над 500 милиони корисници на Yahoo е најлошата вест што може да излезе за компанијата. Но сега, откако се појавија нови сознанија, го менуваме мислењето: компанијата одобрила шпионирање на своите корисници. Некогашниот гигант ја скенирал електронската пошта на своите корисници, а податоците ги испраќале на агенциите во САД. Компанијaта ја скенирала поштата […]

Прочитај повеќе

Неколку месеци пред изборите во САД, Федералното истражно биро објави дека хакери пробиле две бази на податоци, поврзани со софтверот за избори. Пробиени се бази на податоци со избирачите од Илиноис и Аризона. Загрозени се податоци од околу 200.000 избирачи, јави Chicago Tribune. Проблемот е поголем, па претставници на Националната агенција за безбедност, ја понудија […]

Прочитај повеќе

Мистериозна хакерска група, спонзорирана од влади на други држави од 2011 година има пристап до владини документи на САД, вели Motherboard. Постоењето на групата која Федералното истражно биро (FBI) ја води под име APT6 е jавно објавено, и иако не е официјално потврдено се смета дека групата е финансирана од Кина. APT6 е кратенка за […]

Прочитај повеќе

Apple беше во право во спорот со FBI. Штом еднаш ќе се отклучи iPhone за еден криминален случај, ќе следат уште барања. Овој пат американското Министерство за правда бара отклучување на iPhone во случај за трговија со наркотици. Барањето е потврдено и од судија, кој смета дека барањето до Apple не ги пречекорува законските овластувања, […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите чет сервиси, WhatsApp, му ја искомплицира работата на американското FBI со имплементација на end-to-end криптирање. Наместо да чека да влезе во спор со FBI, за на крај да им биде пробиен сервисот, како што се случи со Apple iPhone, WhatsApp се реши да ја заштити приватноста на милијарда свои корисници на iOS […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) го повлече барањето за соработка до Apple, и објави дека самите ја пробиле заштитата на телефон на напаѓачот од Сан Бернандино. Засега е непознато како е oтклучен телефонот, но Apple најави дека овие податоци ќе бидат објавени. Една од можностите за отклучување на телефонот е копирање на информациите од уредот […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) предуреди дека хакирањето на автономните автомобили е сериозна опасност, а не само приказна за заплашување. Агенцијата објави соопштение со повеќе детали за начинот на управување на автомобилите со компјутери и можни напади. „Безбедносни пропусти можеби постојат во безжичните функции за комуникација, во преносен уред како паметен телефон или таблет компјутер […]

Прочитај повеќе

„Нема апсолутистички поглед на ова“, вели претседателот на САД, Барак Обама, на South by Southwest. „Доколку вашиот аргумент е силно криптирање без разлика какви се последиците, а ние може, и треба, да креираме од телефоните црни кутии; тогаш мислам дека ова не е истиот баланс во кој живеевме последните 200-300 години, и прави фетиш од […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) може да ја пробие заштитата на iPhone, но намерно не го прават ова бидејќи се надеваат дека ќе издејствуваат судска одлука која ќе постави преседан, и ќе им овозможи легален пристап до информациите на телефоните. FBI е во конфликт со Apple кои одбија да креираат таканаречен backdoor во iPhone телефонот […]

Прочитај повеќе

Сагата со отклучувањето на iPhone телефонот на убиецот од Сан Бернандино продолжува. Неочекувано поранешниот директор на Microsoft, Бил Гејтс, ги поддржа FBI, велејќи дека отклучувањето на овој телефон не е преседан и нема да биде отворање на вратата за сличен случај во иднина. „Ова е специфичен случај кога владата бара пристап до информации. Немаат општо […]

Прочитај повеќе

Сигурно знаете за битката помеѓу FBI и Apple кој одби да отвори backdoor на iOS. Но, дали мотивот на Apple беше всушност шанса да направи маестрален маркетинг, да се претстави пред светот како компанија која навистина се грижи за корисниците? Тоа им успеа ако се суди според реакции на корисниците, вели Mитко Цабевски од u:Plug, […]

Прочитај повеќе