Фарма е нов aпликација на македонското студио CodeWell. Станува збор за iOS едукативна видеоигра на македонски, наменета за најмладите која покрај забавата ќе овозможи и тренирање на меморијата. „Фарма е многу забавна и интересна игра која ќе го занимава вашето дете, истовремено помагајќи му да ги научи буквите или да го провери читањето и да […]

Прочитај повеќе

Zynga го објави второто продолжени од еднаш-суперпопуларната FarmVille, игра која ја направи Zynga топ компанија и која привлече милиони корисници на Facebook да одгледуваат растенија. FarmVille 2 има пред себе предивик да го повтори успехот на својот претходник бидејќи Zynga се повеќе губи корисници (и вредност на акциите) кои наместо на Facebook играат игри на […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап Farmeron, познат како „Google analytics за фарми“, доби околу 1,4 милиони долари инвестиција од NextView Ventures од Бостон и SoftTechVC оd Сан Франциско за понатамошен развој, пишува Netokracija. Farmeron е апликација за статистика и анализа на фарми, односно за менаџмент на стоката, како водење грижа за оброците на сите животни, и менаџмент на […]

Прочитај повеќе

Zynga ја објави CityVille, најновата друштвена игра која наликува на мешавина од популарната со 60 милиони играчи месечно FarmVille и познатата SimCity. Во CityVille играчот води свој град, на почеток само соседство за потоа да стане метропола, преполна со продавници, бизниси, декорации, граѓански сервиси…

Прочитај повеќе

Zynga стартува нова друштвена игра CityVille која им нуди на играчите да си направат своја фарма, свој град со бизниси, куќи за граѓаните, со сервиси како пошта, пожарникари, школи, болници, ресторани… всушност ова е SimCity, но поедноставна и креирана за друштвениот Facebook.

Прочитај повеќе

FarmVille на Facebook е доста популарна игра, ја играат над 80 милиони играчи месечно. Очигледно обработувањето земја, одгледувањето зеленчук, овошки и чување стока е доста примамлива забава. Секако, повеќето играчи се закачија на играта заради друштвениот аспект, споделување на достигнувањата со пријателите, но после толку време потрошено сигурно сега има и „хардкор“ гејмери…

Прочитај повеќе

Истражувачите од Critical Media Lаb при Ватерлу универзитетот користејќи RFID технологија ги поврзаа кравите на фармерот Крис Ванденберг со Twitter. Секоја oд дванаесте крави ги твита своите активности објавувајќи претходно подготвени пораки.

Прочитај повеќе

Градскиот совет на Пловдив го потресе скандал поврзан со Facebook играта FarmVille, пренесува бугарскиот Novinite. Скандалот се случил пред неколку недели а се однесувал на членови на градскиот совет кои за време на состаноци си ја поливале виртуелната градина, си ги гледале кравите и правеле што прави и секој од над 80 милиони играчи на симулацијата на фарма.

Прочитај повеќе