Неполни три недели не делат од најновата Fallout игра која и не е баш Fallout. Со примарен фокус на мрежно и заедничко играње со други гејмери, Fallout 76 тежнее да ја раздрма добро-познатата формула, а и да ги разлути ветераните и долго-годишните љубители на овој серијал за еден играч. Fallout 76 излегува на 14.ноември и, […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, шеесет и деветто издание. Минатата недела светот се збогува со брилијантниот Стивен Хокинг. Легендарниот физичар и космолог Стивен Хокинг почина на 76 години. StarTalk ја објави епизодата со Стивен Хокинг на YouTube, а гејмерите во ММО играта EVE Online […]

Прочитај повеќе

Fallout 3 беше феноменална игра во толку многу погледи и успеа целосно да го револуционизира не само постапокалиптичниот серијал, туку и тектонски да ги помести границите на RPG жанрот. Но, времето не беше премногу дарежливо кон стариот енџин и, за многумина, Fallout 3 не е подеднакво „убава“ како што ја паметиме. Тимот Road to Liberty […]

Прочитај повеќе

Fallout 4 e исклучително убава игра. Дека од убаво има и поубаво сведочи најновиот пакет кој ги обединува најпопуларните модови на Hein84. Доколку сте запознаени со Fallout 4 сцената со модови, шансите се дека сте слушнале за овој талентиран модер. Hein84 ја има направено една од најпопуларните графички модификации за играта. Vivid Landscapes се истакнува […]

Прочитај повеќе

Игрите на табла се во пораст. Последните години поради поголемиот интерес од играчите и Kickstarter, за игрите на табла имаат поголем интерес. Ова не остана незабележано и од издавачите на видеоигри кои се обидуваат да освојат и дел од овој пазар. Последна игра која е најавена, а ќе биде креирана по видеоигра е Fallout. Bethesda […]

Прочитај повеќе

Nuka-World е последното проширување за Fallout 4 и воведува новитети во скоро сите аспекти од играта. Нови главни и споредни задачи, нови непријатели, оружја и костими и, можеби најважното од сè, нови и надградени елементи во гејмплејот.  Но, дали ваквиот коктел е доволно освежителен, а со самото тоа и способен да ја згасне жедта на […]

Прочитај повеќе

Доколку сакате да направите мала пауза од последното проширување за Fallout 4 – Nuka World, дефинитивно проверете го Vault 1080! Овој мод доаѓа директно од произведувачот на графички карти Nvidia. Интерниот тим на компанијата, Lightspeed Studio, има работено на модот во последниве шест месеци и ветува озбилна демонстрација во поглед на техничките можности. Во модот, […]

Прочитај повеќе

Nuka World е последното, а второ по големина, проширување за RPG играта, Fallout 4. Слично како и со првото поголемо проширување Far Harbor, Nuka World се одвива на целосно нов регион каде ви стојат на располагање рекреативни зони и паркови, а со тоа и можност по прв пат да бидете еден од лошите и да […]

Прочитај повеќе

Во видеово се даваат примери за како да (не) ја играте Fallout 4, која излезе на 10 ноември, 2015-та и која е еден од главните муабети во гејмерски кругови во моментот. Играта која е достапна за Windows, PS 4 и Xbox One е петотто продолжение од популарната Fallout.

Прочитај повеќе

Ах, есен! Доаѓаат празници и стартува нова гејминг сезона, која веќе има фантастични наслови предводени од Fallout 4, нова екстензија на Starcraft и нова Call of Duty: Black Ops 3. Овие игри се толку добри и толку профитабилни што ако некој ги спои, ќе експлодира светот, вели Гораст од GG.mk, единствената македонска емисија за игри […]

Прочитај повеќе

Пред околу еден месец Тим Шејфер од Double Fine Adventures, го направи првиот чекор од долгиот пат на дизајнирање на потполно нова „Point & Click“ авантура. Бидејќи за овој жанр на игри нема голем интерес од издавачите Тим се реши преку Kickstarter да се обиде oвој проект да го финансира заедно со неговите фанови. Oколу […]

Прочитај повеќе

Минатата недела заврши спорот помеѓу Bethesda и Interplay. Судот пресуди во корист на тужителот и ѝ ги додели сите права на Fallout на Bethesda. Поточно Interplay и Bethesda се договорија за дополнителни 2 милиони долари кои ќе им бидат исплатени на тужените. Спорот започна по продажбата на брендот Fallout, и објавата на Interplay дека постои […]

Прочитај повеќе