По објавувањето на текстот, добивме реакција од Samsung. Реакцијата ја објавуваме во целост. Сеул, Кореа 05. Јули, 2018 година Во врска со пријавениот случај на автоматско испраќање фотографии преку СМС пораки од Самсунг уред: “Внимателно ги проверивме наодите во изминатите неколку денови, меѓутоа, не се пронајдени ниту хардверски, ниту софтверски недостатоци кои може да бидат […]

Прочитај повеќе

Без Гораст во студиото, дечките од GG.MK, првата епизода од 2018 година ја посветија на најлошите игри од 2017 година. Простор има и за некои понови игри, иако за првите игри од 2018 ќе треба да почекаме барем до следната епизода.

Прочитај повеќе

Google мораше да се откаже од својата првоаприлска шега во Gmail откако направи хаос со пораките на корисниците. Идејата на Google беше да вметне забавен гиф oд Мињоните во секој мејл што ќе го испратат корисниците. Копчето Send беше заменето со Send + Mic Drop копче кое го вметнуваше гифот. Google се извини, велејќи дека […]

Прочитај повеќе

Сител, еден од најголемите извори на информации во Македонија, попознат како медиум, се реши да го загрее национализмот кај својата публика со објавување на видео со наслов „За сите што не веруваат дека Македонија е центар на светот“. Во видеото Сител oтвара Google Earth, алатка за 3Д мапи, и зумира. По две-три кликања се гледа […]

Прочитај повеќе

Сите го знаеме Google како компанија која има огромни успеси позади себе, но има и огромни и не така успешни продукти кои порано или подоцна останале запишани во историјата. Во последната година од Google пензионираа неколку продукти, а во продолжение на овој текст ќе можете да прочитате и за многу други. Прв на листата можеме […]

Прочитај повеќе

Нe! Facebook и Google нема да се исклучат утре. Не! Нема никаква информација за тоа. И да! Само македонски медиуми пишуваат за тоа. Не е ништо изненадувачки, ниту страшно, што од сериозни македонски медиуми до рандом забавни портали шират глупави вести кои не се точни. Ок, можеби е загрижувачки што сериозните медиуми треба да се […]

Прочитај повеќе

Како може огромен интернет провајдер да не може да поправи проблем 12 часа? Интернет конекцијата ја снема сабајлето во 3, барем кај мене, а се појави во 15 часот. 12 часа македонските корисници беа без поим што се случува. Би сакал да си го сменам провајдерот. Но сите ние сме обврзани со договор на година-две.

Прочитај повеќе