Facebook ја има својата најтешка години или брем една од најтешките години од почетокот на своето постоење. Поради ова беше важно компанијата да има некакви позитивни вести на F8. Конференцијата започна со говорот на Марк Закерберг. Секако не можеше да помине без да биде спомнат скандалот со приватностa. Г. Закерберг најави дека компанијaта работи на […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа на F8 претстави повеќе интересни новитети. Беспилотното летало кое треба да се распоредува во области зафатени со катастрофа, е едно од поинтересните. Станува збор за дрон кој ќе биде замена за безжичните антени, кога тие поради непогода не функционираат или се уништени. Леталото ќе биде своевидна „tether“-антена. Леталото е со големина на […]

Прочитај повеќе

Вообичаено досаден, Facebook направи комплетен пресврт на својата F8 конференција најавувајќи го својот десетгодишен план кој вклучува нови технологии – од ботови до камери од 360 степени и виртуелна реалност. Но, што треба ние, корисниците на Facebook да знаеме за ова? Mитко го покани Теди Пејоски од G6 како гостин во најновиот #Комкаст на кој […]

Прочитај повеќе

Новата алатка која Facebook ја презентираше на конференцијата F8 ќе дозволи на сите развивачи преку да креираат едноставни веб-страници за логирање преку Facebook профилите. Безбедноста на овие страници е поголема бидејќи овозможува двојна авторизација, односно правата е телефонскиот број на корисникот, а втората е кодот кој ќе му биде испратен. Девелоперите ќе добијат пристап и […]

Прочитај повеќе

Чет-ботови, виртуелна реалност и покорисен Messenger се најголемите новости претставени на првиот ден на F8, официјалната конференција на Facebook. Чет-ботовите на Facebook неофицијално беа најавени минатата недела, а сега само се потврдени шпекулациите. Компанијата објасни дека примената на ботовите ќе биде, пред сѐ, за компаниите за да им ја олесни комуникацијата со клиентитите. Името под […]

Прочитај повеќе

Само 57 отсто од корисниците на Facebook постираат содржина еднаш неделно, а само 39 отсто од оваа содржина е уникатна. Ова е една причина поради која социјалната мрежа сериозно се фокусира на нови функционалности за споделување на видео содржина. Последниот новитет кој го додаде Facebook е пребарувањето на видео содржини, што е овозможено со додавање […]

Прочитај повеќе

Вештачка интелегенција, виртуелна реалност и летечки интернет се дел од десет годишниот план на Facebook за иднина, кој беше откриена на конференцијата F8. Летечкиот интернет е дел од проектот Internet.org за целосно покривање со интернет и достапност насекаде. Сателите, беспилотни летала и друга технологија ќе се користи за достапност до Интернет каде не може да […]

Прочитај повеќе

Нов профил? Или нов начин да си ги сочувате спомените? И двата се позитивни одговори. На вчерашната f8 конференција Марк Закерберг го претстави Timeline објаснувајќи го како нов профил преку кој може да се истакнете вие самитe и да си ја раскажете приказната од почеток до крај. Налик на личен блог, но подруштвен и повизуелен. […]

Прочитај повеќе

За само една недела Facebook најави купишта новини на како ја прегледуваме и споделуваме содржината, и тоа пред почетокот на f8 конференцијата накоја ќе се претстават аудио и видео платформите. Сега e најавена промена на News Feed, односно на начинот на како ги добивате вестите и новите статуси од пријателите и фан страните кои ги […]

Прочитај повеќе

Facebook на својата конференција f8 покрај претставувањето на новите редизајнирани профили ќе претстави и повеќе новости поврзани со различни медиуми, како што се филмовите, весниците, сериските филмови и секако музиката. Овие новости ќе бидат пропратени со нови копчиња кои ќе имаат за цел да бидат дополнување на веќе постоечкото Like копче. Според TechCrunch, кои наведуваат […]

Прочитај повеќе

На својата F8 конференција за програмери, Facebook ќе претстави нов „голем“ редизајн на корисничките профили со цел да овозможи повеќе конзумирање на содржина, пишува Mashable повикувајќи се на два анонимни извори блиски до Facebook. Facebook веќе направи доста промени пред F8. Го „закачи“ синиот навигацискио тулбар да стои секогаш горе на страната без врска колку […]

Прочитај повеќе

Појавувањето на Google+, кој веќе брои над 25 милиони корисници, очигледно предизвика паника во Facebook. Според извори од компанијата, во изминатиов период интензивно се работи на нови промени во корисничкиот интерфејс, како и на дополнување на веќе постоечките опции. Според Wall Street Journal, Facebook планира да ја зголеми количината на информации кои ни се појавуваат […]

Прочитај повеќе