Утре основачот на Facebook, г. Марк Закерберг има средба со претставниците на Европскиот парламент, јави Politico. Состанокот требаше да биде зад затворени врати, но Антонио Тајани објави дека во последен момент успеале да договорат стрим во живо. Според очекувањата г. Закерберг ќе треба да одговори на некои прашања поврзани со скандалот со Cambridge Analytica. Секако […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент ја поддржа иницијативата за креирање на побезбедна онлајн иднина за компаниите и корисниците на онлајн услуги во Европа. Новиот закон за сајбер безбедност ќе обезбеди помалите компании да имаат подобра безбедност, а големите компании да мора да ги пријавуваат сајбер нападите, пракса што многу ја игнорираат на штета на корисниците од страв дека […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент донесе нов закон кој треба да обезбеди поголема безбедност нa личните податоци, велат европските комесари, Вера Јурова и Франс Тимерманс. Новиот закон ќе воведе построги казни за компаниите кои не го почитуваат законот, а максималната казна ќе биде 4 отсто од годишната соработка. #EUdataP package is a historic victory for#EU citizens & a […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент разгледува законско решение кое би можело значително да го отежни пристапувањето на друштвените мрежи за тинејџерите и децата под 16 години. Предлогот предвидува забрана за проток на податоци за жители на Европа помлади од 16 години, пренесува Financial Times. Весникот вели дека американските ИТ компании започнале да лобираат против амандманот, а во тек […]

Прочитај повеќе

Европа се согласи да креира нови правила за минимум стандарди кога се во прашање сајбер напади. Компаниите кои досега не ги пријавуваа нападите, можеби поради страв од одговорот на корисниците и берзата, сега ќе мора да ги пријават сите пробивања, јавува BBC. Правилата не се однесуваат само на заштитата на личните податоци и податоци од […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент ја подотвори вратата за преселба на Едвард Сноуден од Русија во Европа. Со навистина тесна одлука 285 гласови „За“ и 281 гласови „Против“ Европа одлучи дека ќе го заштити г. Соноуден од екстрадикција во САД, што ќе му овозможи слободно да се шета и да патува по стариот континент без опасност дека ќе […]

Прочитај повеќе

Вчерашните промени кои ги донесе Европскиот парламент, иако беа критикувани заради интернет неутралноста, сепак доаѓаат со една добра вест за укинување на роамингот во Европа од средината на 2017 година. Разговорите за укинување на роамингот во Европа траат долго, и се чини дека покрај најавите за укинување, сепак Европјаните ќе останат со „куси ракави“. Намалувањето […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент го изгласа Законот за интернет неутралноста притоа одбивајќи ги сите амандмани со кои се штитеше неутралноста. Поради ова интернет неутралноста во Европа е оставена на добрата волја на судовите и на провајдерите. „Денешното гласање за единствен пазар на телеком, во Европскиот Парламент е составено од прекршени ветувања, како за прекинување на роаминг тарифите […]

Прочитај повеќе

Еден од поглупавите закони кој бараше дозвола за објавување на фотографии со јавни објекти за среќа не помина во Европскиот Парламент. Благодарение на отпорот од половина милион Европјани и неколку организации, сега сите ќе можат слободно и јавно да објавуваат селфи фотографии сликани пред Ајфеловата Кула, Биг Бен или останати познати објекти, без прекршувања на […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент гласаше „за“ електронскиот систем за алармирање во автомобилите. Системот ќе се вклучува на секоја незгода на патиштата, што ќе им помогне на тимовите на брза помош и екипите за брза интервенција веднаш да добијат нотификации за несреќите и да се упатат на место на несреќата, јавува BBC. Системот се нарекува eCall, а податоците […]

Прочитај повеќе

Доцнењето на законите за авторски права зад можностите кои ги нуди Интернет е причина за пречки за размена знаење и културна размена, вели евро-пратеничката Џулија Реда. Г-ѓа. Реда е една од ретките пирати во Европскиот парламент, поточно таа е член на германската Пиратска партија која стана се попопуларна во последниве неколку години во Европа бидејќи […]

Прочитај повеќе

Пиратката во Европскиот парламент, Џулија Реда, издејствува 1 милион евра да бидат наменети за зголемување на безбедноста на слободниот софтвер. Европратеничката од германската Партија на пиратите вели дека безбедноста на технологијата не смее да ги прегазува човековите права, како правото на приватност или правото на слободно движење. „Безбедноста и слободата не мораат да бидат спротивни. […]

Прочитај повеќе