Што имаат заедничко Evernote, OneNote и Google Keep? Сите три алатки се повеќе од одлични за земање и правење најразлични дигитални белешки. Како Дартањан, TreeNoote им се приклучува на трите мускетари и ветува минималистички интерфејс, но напредни можности за снимање на вашите мисли, префрлување содржини од веб страни, како и вметнува линкови и слики. TreeNoote […]

Прочитај повеќе

(„Стартап алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Во време кога имаме се повеќе работни задачи и обврски, а се помалку време и останати ресурси, потребен […]

Прочитај повеќе

Се чини дека еднаш популарниот стартап и апликација која ја зголемува продуктивноста, Evernote, е во сериозни проблеми. Компанијата која е една од првите апликации кои стигнаа до проценка од милијарда долари, според Business Insider сега се соочува со намален раст и не може да најде соодветен бизнис модел. Компанијата не успева да заработува и покрај […]

Прочитај повеќе

Evernote и Moleskine повторно креира заедничка Evernote апликација за бизнис корисниците, објави Evernote на својот блог. Новата апликација Evernote Business Notebook нема премногу да се разликува од претходниот Smart Notebook, а главна разлика ќе биде можноста корисниците селективно да ги споделат забелешките. Така корисниците ќе можат да ги споделат своите рачно напишани белешки од состаноците […]

Прочитај повеќе

Deutsche Telekom најави партнерство со апликацијата за фаќање белешки Evernote на 12 пазари во Европа, вклучувајќи ја и Македонија. Иако Evernote е бесплатна за iOS, Android и десктоп, со партнерството се промовира Premium услугата на сервисот која чини пет долари месечно. Но, корисниците на T-Mobile Македонија кои ќе ја симнат апликацијата до октомври 2014-та година […]

Прочитај повеќе

Популарната апликација за фаќање белешки, Evernote, на своите 75 милиони корисници од денес им нуди  маркет со физички продукти во кои е интегрирана и самата Evernote апликација. Во продавницата може да се пронајдат ScanSnap Evernote Edition Scanner, Jot Script Evernote Edition Stylus, како и ко-брендираните Moleskine ноутбукови и Post-it Notes падовите. Покрај таквите уреди, од […]

Прочитај повеќе

Полека се наближува времето кога учениците се враќаат во своите школски клупи, а студентите започнуваат со своите студентски активности. Денес, наместо книгите, сите се со своите паметни телефони и компјутерски таблети во рацете, некои прегледуваат апликации за забава, некои пак апликации кои ќе им помогнат во организираноста и продуктивноста. Еве дел од нив, а доколку […]

Прочитај повеќе

Evernote започнува програма во која тимовите избрани од Evernote DevCup ќе поминат еден месец во седиштето на Evernote во Калифорнија, и со помош на менторите од Evernote, заедно ќе работат на реализирање на своите идеи. Овој DevCup, односно хакатон, почнувајќи од денес до јуни ќе се одржи во 11 градови плус Силициумската долина. Шест финалисти […]

Прочитај повеќе

Мобилната апликација за фаќање на белешки Evernote има поголеми приходи по корисник на Windows Phone платформата, иако поголемите приходи доаѓаат од Android бидејќи сепак платформата на Google има далеку поголем број корисници. Волјата на корисниците да потрошат пари на апликација се главниот двигател за програмерите да креираат апликации за одредена платформа. Во тој поглед, според […]

Прочитај повеќе

Google Keep е нова самостојна Android апликација од интернет гигантот со која може да ги снимате и организирате „сите работи кои сакате да ги запомните“. Апликацијата е едноставна и нуди брзо внесување на белешки со куцање на текст или преку снимање на говор. Може и да се слика преку апликациите и фотографиите да се едитираат […]

Прочитај повеќе

Без разлика колку редовно го користите вашиот паметен телефон и за која намена го користите, секогаш можете да го збогатите со некоја нова апликација. Иако Android телефоните доаѓаат со веќе преинсталирани апликации, сепак Google Play изобилува со над 800.000 други апликации, некои интересни, некои здодевни, и некои кои едноставно мора да ги имате. Any.DO е […]

Прочитај повеќе

Милев дека сме специјални, вели директоро на Evernote, Фил Либин откако New York Times му посочи дека во Силициумската долина има куп стартапи кои вредат над една милијарда долари. Квентин Харди од Њујоркшкиот весник пишува дека во долината има околу 25, ако не и над 40 приватни компании кои имаат вредност од една милијарда долари. […]

Прочитај повеќе