Game Chaingers е плaтформа на UNICEF која овозможува донација преку позајмување на ресурсите на компјутерот. Играчите преземаат софтвер кој автоматски ги носи ископаните криптовалути во новчаникот на Game Chaingers. Овие средства понатаму се донираат на децата од Сирија. Причината поради која UNICEF сака да ги ангажира гејмерите и е-спортистите е нивната страст, па тоа ќе помогне […]

Прочитај повеќе

Еден од најпрепознатливите инвеститори на берзата, г. Ворен Бафет, предвиде лош крај за крипто валутите. Милијардерот е еден од најпознатите инвеститори, а има репутација на речиси непогрешлив предвидувач. Г. Бафет изјави дека не инвестирал, ниту некогаш ќе инвестира во крипто-валута. Тој не е импресиониран ниту од бикотин, ниту од некоја друга дигитална монета, пренесе Guardian. […]

Прочитај повеќе

По растот од 56% во последниот петок од 2017 година, Ripple го надмина етериум Ethereum, и сега има втор најголем удел во пазарот на криптовалути. Криптовалута чини 2.23 долари, а на неа отпаѓаат 86.3 милијарди долари од вкупниот дел крипто валути. Претходно Ethereum беше зад биткоин по вкупната цена на пазарот на крипто валути. Сепак по […]

Прочитај повеќе

Што е следно за криптовалутите и blockchain? Креаторот на Ethereum, Виталик Бутерин, на BeyondBlock конференцијата во Таипеи се обиде да одговори на овие прашања. Дел од говорот беше наменет и за објаснување на постоечките проблеми кои треба да бидат надминати. Најголемиот проблем на криптовалутите кои се обидуваат да ги надминат со Ethereum 2.0 е прашањето […]

Прочитај повеќе

Bitcoin успеа да ја надмине и границата од 9.000 долари, Криптовалутата викендов се менуваше и за над 9.600 долари. Истовремено расте и Ethereum, стигна до 475 долари. „Бројот на луѓе кои отвораат сметки и купуваат биткоин, дури и малечки делови, расте. Луѓето кои имаат bitcoin, немаат причина да го продат се додека интересот е волку […]

Прочитај повеќе

Над 300 милиони долари се загубени по серија багови на дигитален новчаник. Намалена безбедност му овозможи на љубопитен развивач да дојде до контрола на новчаниците и по грешка да ги заклучи, пишува Guardian. Иако средствата се од повеќе различни криптовалути, најголем дел се во Ether. Проблемот настана откако Parity започна да го решава брзбедносен пропуст. […]

Прочитај повеќе

Креаторот на крипто-валутата Ethereum, Виталик Бутерин, беше гостин на Distrupt SF. Неговото обраќање секако, се однесува на дигиталните валути, и поважно, на технологијата за криптовалутите, blockchain. Сепак најинтересниот дел од говорот е иднината и можноста за неколку години Ethereum да ги замени платежните картички.

Прочитај повеќе

Двете најпопуларни крипто-валути во моментов биткоин (Bitcoin) и етериум (Ethereum) ги забележуваат своите подеми и падови. Падот на цената на етериум од 400 на околу 130 долари во само еден месец, предизвика паника кај дел од сопствениците. Биткоин пак, за време на викeндот паднa на 1.863 долари. За само 24 часа изминатиот викенд вредноста на сите […]

Прочитај повеќе

Лажна вест за смртоносна сообраќајна несреќа на Виталик Бутерин, креаторот на ethereum валутата, ја „бутна“ вредноста на валутата под 300 долари. Овој пад предизвика вкупна загуба од 4 милијарди долари. Веста започна од 4Chan форумот, но набрзо ја преземаа и дел од медиумите. Приказната на крај испадна лажна, но дознавме дека за вредноста на ethereum, […]

Прочитај повеќе