Поранешниот директор на Microsoft, Ерик Шмит смета дека интернет во блиска иднина ќе се подели на два дена. Едниот дел ќе биде под кинеско влијание, а другиот дел ќе биде под влијание на САД. „Мислам дека најверојатно сценарио сега не е распарчување, туку поделба во кинескиот интернет и не-кинескиот интернет предводен од Америка. Ако ја […]

Прочитај повеќе

Ерик Шмит најверојатно не е првото име кое ви паѓа на ум кога ќе ви текне на Google. Сепак, заедно со Лери Пејџ и Сергеј Брин е еден главните ликови во Google, сега Alphabet. Г. Шмит e претседател на бордот на компанијата од 2011 година, но во Google е од 2001. „Од 2001 година, Ерик […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелегенција пристига, а дури сега може да го забележиме вистинскиот прогрес, вели Ерик Шмит од Google, во статијата која е дел од Intelligent Machines серијата на BBC. Фокусирајќи се главно на искуствата на Google, г-дин Шмит објаснува зошто денес се наоѓаме во ренесансата на вештачката интелегенција. „На пример, тимот на Геоф Хинтон, еден од […]

Прочитај повеќе

Nebia е едноставен производ, eдноставен туш кој не е класично паметно решение за кое често читаме. Но, освен што има успешен Kickstarter проект, стартапот веќе доби инвестиција и од директорот на Apple, Тим Кук, поранешниот директор на Google, Ерик Шмит, и oд Y Combinator. Nebia ја распрскува водата на ситни капки кои се толку малечки […]

Прочитај повеќе

Во обид да му најде смисла на очилата со проширена реалност Google Glass, Google го назначи основачот на Nest и креаторот на iPod, Тони Федел, на чело на тимот зад Google Glass. Сега поддршка за проектот пристига и од еден од првите луѓе на компанијата, Ерик Шмит, кој вети дека Google нема да се откаже […]

Прочитај повеќе

Извршниот директор на Google, Ерик Шмит на својот Google+ профил понуди свој водич како да се префрлите од iPhone на некој од Android телефоните. Потегот на г. Шмит кој доаѓа е одличен начин за здобивање на публицитет на платформата на Google во период пред новогодишните празници. Покрај Android, г. Шмит открива и дека Chrome e […]

Прочитај повеќе

Само среќниците кои успеаја да ги купат првите прототипи на Glass за 1.500 долари ќе експериментираат со очилата со проширена реалност. Другите заинтересирани ќе треба да почекаат до 2014-та година, вели претседателот на бордот на Google, Ерик Шмит во радио интервју за BBC. Ова е спротивно на првата најава од Google дека уредите ќе бидат […]

Прочитај повеќе

Google предупредува од сериозно нарушување на приватноста доколку малите беспилотни летала (drones) не бидат регулирани. Мини леталата, снабдени со камера кои се управуваат од далечина, стануваат се популарни, па во блиска иднина би можеле да се злоупотребуваат во ривалства помеѓу соседите. „Како би се чувствувале доколку леталото на соседот со кој не се согласувате, постојано […]

Прочитај повеќе

Оперативните системи Chrome и Android на Google ќе си останат оделени продукти уште долго време, вели претседателот на бордот на Google, Ерик Шмит. Со ова г. Шмит ги смири шпекулациите кои се појавија откако Google постави хромирана Android статуа на својот кампус во Маунтин Вју, Калифорнија. Оваа статуа веднаш се поврза со именувањето на Сундар […]

Прочитај повеќе

Поранешниот директор на Google, Ерик Шмит, во интервју за Wall Street Journal изјави дека е зачуден од однесувањето на Apple. Тој вели дека е исклучителнo љубопитен зошто Apple ги напаѓа нивните партнери, а не Google. Во интервјуто г. Шмит, кој беше три години дел од бордот на Apple до 2009-та година, повторно ја обвини компанијата […]

Прочитај повеќе

На Fortune Brainstorm Tech конференцијата се разви интересна дебата на која се дискутираше дали технологијата ги подобрила нашите животи во последниве 30 години. Според поранешниот директор на Google, Ерик Шмит технологијата направила подобрување, додека пак ко-основачот на PayPal и влијателен инвеститор, Питер Тиел, го критикуваше дека Google има 50 милијарда долари во кеш, но не […]

Прочитај повеќе

Во следниве шест месеци ќе претставиме таблет компјутер, вели шефот на бордот на Google, Ерик Шмит за италијанскиот весник Corriere della Sera. Android таблет компјутерот на Google ќе биде од највисок квалитет, што значи дека ќе биде директна конкуренција на Apple iPad. Се претпоставува дека таблет компјутерот ќе биде поголема верзија на паметниот телефон на […]

Прочитај повеќе