Две екипи ќе ја претставуваат Македонија на светското првенство во е-спорт, кое годинава, во ноември, се организира во Бусан, Јужна Кореја. Екипата Evolution Online се едни од финалистите кои на викенд квалификациите освоија победа над Me6. Исто така, нивните колеги кои ќе ги облечат црвените дресови за Македонија во дисциплината CS:GO се момците од екипата Entity, кои […]

Прочитај повеќе

Македонија и Грција поставија нов рекорд на Европското првенство 2014 во Counter Strike: Global Offensive. Натпреварот меѓу двата лути ривали, кој Македонија го доби со 2:1, привлече рекордни 22.000 гледачи на сервисот за стримање Hitbox. Македонија сега го очекува следниот противник во втората квалификациска рунда која се игра онлајн, и ако ги послужи среќата и […]

Прочитај повеќе

По шест години натпреварување во Counter-Strike, македонскиот гејминг тим ENTiTY додаде и екипа за DotA 2. DotA и League of Legends се популарните MOBA игри околу коi се креираат цели е-спортски лиги со неверојатни парични награди, па не е изненадување што и најуспешните македонски гејмери сакаат да се вклучат во натпреварувањата. ENTiTY се содржи од […]

Прочитај повеќе

Секој што ja игра популарната Counter-Strike знae дека во Македонија постои тим кој може да се натпреварува со најдобрите во светот. Доволно е да го погледнете најновото промотивно видео на ENTiTY, направено од Мислим Дурмисоски, и да се уверите во вештините на kalaN, NENO, N1GHTMARE и helius. ENTiTY продолжува со своите успеси и настапи на […]

Прочитај повеќе

ENTiTY тим во финалето на Gamestation Gigatron во Белград, Србија, успеа да ги победи бугарскиот тим HEADSHOTBG и повторно стана балкански шампион. Македонскиот Counter-Strike е најдобриот меѓу 34 тимови од пет земји кои учествуваат во финалните натпревари. Во завршниците од турнирот, ENTiTY во полуфиналето го совладаа српскиот iNаtion со 16-12 и 22 – 19 на […]

Прочитај повеќе

„Леле што направивме!!“, со пoбедничкиот крик на кошаркарот Влатко Илиевски, најдобриот македонски Counter-Strike тим ENTiTY го најави својот прв успех на овогодинешните World Cyber Games кои се одржуваат во Сеул, Јужна Кореја. Тимот за прв пат во своите натпреварувања на најпрестижното светско гејминг натпреварување успеа да ги помине групите и тоа како првопласирани. За да […]

Прочитај повеќе

Најуспешниот македонски Counter-Strike тим, ENTiTY сега ќе биде Next Evolution според организацијата со која потпишаа договор. Оваа соработка ќе им овозможи поголема шанса да учествуваат на повеќе интернационални турнири, вели Александар Helius Киселинов, член на ENTiTY тимот. „Во Македонија е многу тешко да се најде финансиска подршка за еден тим како нашиот, тим кој се […]

Прочитај повеќе

<Надополнето со изјава од ENTiTY:> За Јован Каланоски – Kalan, капитенот на ENTiTY, организацијата на овогодишниве qWCG беше со „светски рамки, со финале на бина“.

Прочитај повеќе

<Надополнето>Честитки до Миле Данев! Имаше неколку точни одговори, па се искористи програмче за случаен (random) избор.
 
ENTiTY, најдобриот македонскиот Counter-Strike тим, e на WGF турнирот во Црна Гора, каде се натпреварува за 5.000 евра. Како дел од поддршката за тимот и дел од играта, целта е да се погоди кои тимови ќе завршат на финалните топ 3-те места, по прав редослед, на CS натпреварот во Црна Гора. За тие кои сакаат да нé следат и да добијат повеќе информации за турнирот, посетете ја нашата фан страна.

Прочитај повеќе

Заврши WCG.Победник во Counter-Strike е тимот Na’Vi. Бидејќи 24 корисници го фаворизираа овој тим во нашата наградна игра моравме да отидеме на рандом бирање победник користејќи го Random Line Picker. Ако не ни верувате, подолу има видео како е избран победникот, а може и да си го пробате сервисот да видите како функционира.

Прочитај повеќе

<Надополнето> Помина четврток и 22 часот. WCG натпреварите започнаа, а нашава игра заврши. Доколку постирате одговор, за жал, нема да се важи. Ви посакуваме добар погодок и се читаме на крај кога ќе биде прогласен победникот. Во меѓувреме следете ги ENTiTY која го победија својот прв натпревар.</надополнување>

Прочитај повеќе

По завршувањето на квалификации за World Cyber Games во Македонија, дојде време и за самото финале кое оваа година се одржува во Лос Анџелес, САД. Официјален почеток на турнирот е во четврток а ќе заврши во недела. WCG има натпреварувања во компјутерски игри (шест официјални и три промотивни), игри за Xbox (три) и мобилни игри (една).

Прочитај повеќе