Најновата сè-уште-необјавена верзија на Android, Ice Cream Sandwich, се нашла во раце на корисник кој купил Samsung Nexus S oд eBay. Случајно или не, тој испрати 2 минутно видео до Engadget во кое може да се види ICS само неколку дена пред објавување на новиот iPhone 5. Ice Cream Sandwich, кој има преземено повеќе од […]

Прочитај повеќе

Од Џастин Бибер, Џим Кери, Angry Birds и Лего до Old Spice, Onion, NewYorker, Dropbox и Funny or Die… на 15-тите по ред престижни интернационални Webby Awards се прогласија победници според жирито од Интернационалната академија за дигитална уметност и наука, и според публика во скоро 70 категории.

Прочитај повеќе

Dell има во планови во текот на 2011 и 2012-та година да објави неколку паметни телефони и таблет компјутери, од кои некои ќе работат на Android Ice Cream и Windows 8, открива Engadget повикувајќи се на доверлив Dell документ со зацртан стратешко производство.

Прочитај повеќе

Engadget објави слики од прототип од PlayStation Phone кој е хибрид меѓу телефон и гејминг уред. PlayStation Phone работи на Android Gingerbread оперативен систем и ќе има пристап до Sony пазар на игри од каде можат да се симнат игри дизајнирани за платформата..

Прочитај повеќе

Дарен Марфи, блогерот на Engadget, влезе во книгата на рекордер како „најпродуктивен професионален блогер кој склопи 17.212 индивидуални блог постови за engadget.com од 29 јули 2010“.

Прочитај повеќе

Slate е новиот таблет PC од HP кој моментално е директен конкурент на Apple-овиот iPad.

Прочитај повеќе