Дали сте се запрашале како компјутерите помнат? Ако сè уште не знаете, и ве интересира како помнат компјутерите и како се користат логичките порти ова е одлично видео. Иако станува збор за основи, сепак има доволно да се научи во овие дваесетина минути колку што трае и видеото. Дополнително ова е само едно од видеата […]

Прочитај повеќе

На годинешното издание на Desoznanz посетителите имаа можност да се запознаат со грамофонот Dŵr. Ова немаше да биде толку интересно ако ова не беше еден од најдобрите грамофони во светотот и ако не беше произведен во Македонија. „Идејниот татко“ на dŵr, е Марјан Стојнев, кој неодамна зборуваше со Electronic Beats. „Тимот што го произведува вели […]

Прочитај повеќе

Европската Унија одобри јавен фонд вреден 1,75 милиони евра за развој на електроника. Проектот е предложен од Британија, Италија, Франција и Германија, а доби поддршка и од Европската Комисија. Унијата се надева дека поддршка на фондот ќе дадат и приватни инвеститори, па ќе порасне за уште 6 милијарди евра, пренесе Reuters. Во проектот се вклучени […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе нема човек кој барем малку се заинтересирал за технологија, a кој не слушнал за графен. Материјалот кој е релативно ново откритие „се заканува“ дека значајно ќе ја прoмени електрониката. Една од новите примени кои се тестираат се суперкондензатори кои ќе овозможат супер брзо полнење на телефони, таблет компјутери, лаптопи, па дури и електрични […]

Прочитај повеќе

Дали ви е страв да управувате со дронот кога околу него има деца и се плашите дека пропелерите може да ги повредат? Група истражувачи од Брисбејн, Австралија претставија решение кое речиси гарантира поголема безбедност. Станува збор за сензор кој се поставува на леталото и постојано скенира во потрага по биоматерија. Ако вакво нешто нема во […]

Прочитај повеќе

Retroball е направи сам играчка наменета децата да ги научи електроника и кодирање. „Играчката“ доаѓа во најситни компоненти кои потоа треба да се склопат во целина која функционира. Со оглед на тоа дека за склопување е потребно и лемење, најверојано во креирањето на играчката ќе учествуваат и децата, но и родителите.

Прочитај повеќе

Дизајнерите на чипови, ARM, најавија нов проект во соработка со истражувачи од САД. АRM ќе дизајнира чипови кои ќе може да се користат во имплатнтите во мозокот на луѓето. Овие импланти треба потоа да се користат кај пациенти кои имаат повреда на ‘рбетниот столб и немаат контрола врз екстермитетите. Кога ќе биде готов системот не […]

Прочитај повеќе

Бакар, сребро и злато се дел од елементите кои се користат за производство на компјутерите. Плочите имаат бакар и сребро, а процесорот има злато. Овие метали се користат поради одличната спроводливост. Целиот процес и начините на рециклирање од куќиште до златни плочки, но и нивна подготовка за следната примена може да го разгледате во видеото.

Прочитај повеќе

За љубителите на електрониката и технологија во Македонија денес имаме добра вест. По подолго време се враќа месечникот за електроника, Емитер. Овој пат наместо печатено, ќе излегува дигитално издание, а најавена е и е-продавница. „За жал, неповолните услови си останаа до денес, но се засили ентузијазмот на редакцијата за рестартирање на списанието со осовременување на […]

Прочитај повеќе

Најголемите ИТ гиганти Apple, Microsoft и Samsung наскоро би можеле да имаат сериозен проблем со задржување на својот имиџ пред јавноста. Компаниите заедно со други се обвинети за злоупотреба на деца во рудниците за минерали кои се користат во електрониката за нивните уреди. Станува збор за рудниците за кобалт во Конго во кои работат и […]

Прочитај повеќе

Stemi е проект на група хрватски ентузијасти кои сакаат да пренесат своето знаење за електроника во училиштата. За оваа цел тимот Bure Znanja креираше робот-пајак со чија помош учениците на забавен начин ќе се запознаат со електрониката, роботиката и програмирањето. Роботот е инспириран од природата, а се управува со паметен телефон преку кој се овозможува […]

Прочитај повеќе

Научниците од Универзитетот Харвард креираа рој од Kilobots каде „значењето на индивидуалниот робот е блиску до нула, ова е голем дел од значењето на ројот“. Роботите можат да погрешат, можат и да се расипат, но ги има толку многу што тоа не е важно, бидејќи преовладува нивното колективно однесување. Мини роботите се дел на Мајкл […]

Прочитај повеќе