Во пресрет на нова галаксија Тешко е да се поверува дека од првите авантури со командирот Шепард помина скоро деценија. Во 2007 година, првата игра успеа да го револуционизира не само RPG жанрот туку и начинот на кој се разработуваат научно фантастични содржини во овој формат. Првата Mass Effect можеби потфрли во реализација на битките […]

Прочитај повеќе

Electronic Arts креираше сопствен е-спорт оддел EA Competitive Gaming Division, кој ќе го раководи ветеранот Питер Мур. Натпреварите ќе бидат организирани за сите игри на EA кои имаат мултиплеер поддршка, пред сѐ спортските симулации Madden, FIFA, NBA, но и игри како Battlefield. Ова нема да бидат први турнири организирани од Electronic Arts, но обемот сега […]

Прочитај повеќе

EA Games ќе затвори дел од своите игри на Facebook поради намалувањето на бројот на активни играчи. SimCity, Pet Society и The Sims Social се првите игри кои компанијата ги отстранува од друштвената мрежа. Некои од игрите сè уште се играни и имаат над милион корисници и се чини дека тука е скриениот дел од […]

Прочитај повеќе

Видео игрите не поттикнуваат насилство, изјави Џон Ричитело, извршниот директор на EA Games во видео разговор со банкарски аналитичари. Разговорот беше за прогноза на приходите на EA, но едно од прашањата беше и како ќе со одрази се почестото насилство и вооружени напади. “Многу пари се дадени за истражувања направени во полето на забавата кои […]

Прочитај повеќе

Во иднина ќе се намали играњето на видео игри на конзоли, предвидува основачот на Electronic Arts и 3DO, Трип Хокинс. Предвидувањето оди дотаму што г.Хокинс тврди дека во иднина на конзoли ќе играат хобисти. Тој отиде до таму што ги спореди играчите на видео игри на конзола со луѓето кои поседуваат приватни авиони. „Погледете ги авионите. […]

Прочитај повеќе

Веќе неколку пати известувавме за неколку „алтернативни“ начини на плаќање на видео игри. Некои од нив се со цел да се  намали цената на игрите, пример со вметнување на реклами во нив или пак бесплатна основа на играта со микротрансакции кој би овозможиле поврат на средствата и профит за дизајнерите. Вообичаено издавачите се скептични околу […]

Прочитај повеќе

Третото продолжениот на Crysis ќе се појави на пролет во 2013-та година, но уште од сега може да почнат да ви течат лигите бидејќи објавениот тизер открива феноменална графика и нови оружја. Всушност, започнете да штедите пари за помоќна конфигурација. Тизерот трае само 19 секунди, но и најавува дека на 24-ти април, за четири дена, […]

Прочитај повеќе

Откако минатата недела Facebook објави дека ќе излезе на берзатa, акциите на Zynga доживеаа нeочекуван пораст. Ова се случи бидејќи Facebook oткри дека 12 отсто од нивните приходи доаѓаат од друштвените игри на Zynga, и дека без нив ќе наидат на финансиски проблеми. Ова е добро на Zynga бидејќи се прикажани како важни партнерти на […]

Прочитај повеќе

Изминативе десет дена две игри поставија прилично високи бројки за продажба во првата недела. Првата е Battlefield III со продадени 5 милиони примероци, а втората Batman: Arkham City со продадени 4,6 милиони во првата недела. Од ЕА дојде веста дека со 5 милиони продадени игри во првата недела, Battlefield 3 е новиот нивен рекордер за […]

Прочитај повеќе

Минатата недела гејмерската заедница беше прилично гласна по повод прилично нејасениот и општ договор за условите на користење на EA онлајн продавницата Origin. Според најголемиот број на корисници кои коментираат една од клаузулите беше премногу нападна и собираше премногу податоци од корисникот. Од ЕА реагираа речиси веднаш и го промениа проблематичниот член од договорот. Дел […]

Прочитај повеќе

Посетителите на форумот на Escapist забележале интересна клауза во Услови за користење на онлајн продавницата за игри на ЕА Origin. Според оваа клаузула Еlectronic Arts можат слободно да го скенираат и да собираат податоци од вашиот компјутер. 2. Согласност за собирање и користење на податоци. Се согласувате дека ЕА може да собира,користи, зачувува и пренесува […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што на ЕА Games финансиската состојба им е  одлична, маркетинг, дизајнерите и прогамерите веќе размислуваат за идните проекти. Освен веќе најавените хит игри  Battlefield 3, SW The Old Republic, Mass Effect 3 како и новиот наслов од дизајнерите на Portal кој се очекува да биде претставен на PAX, во ЕА се спремни […]

Прочитај повеќе