Џулиан Асанж, основачот на Wikileaks, е офлајн. Причината за ова е што амбасадата на Еквадор не сака да влијае на изборите во САД, откако Асанж објави информации од мејловите на Клинтон и предупреди дека Wikileaks имаат уште многу податоци за објавување кои ќе влијаат на изборите. Првично обвинувањата беа дека станува збор за сајбер напад […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, веќе три години се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон. Не смее да ја напушти амбасадата бидејќи ќе биде уапсен веднаш, велат британските власти, иако дојде вест од Шведска дека е поминат рокот на обвинувањето за сексуален напад, пишува Тechworm. Но, ова се три од четирите тужби против основачот […]

Прочитај повеќе

Еквадор е првата држава која креира сопствена дигитална валута. Ecuador Sistema de Dinero Electronicо (електронски ситем на валути), започна со регистрација на корисниците во декември, а паричните трансакции ќе започнат овој месец, јави CNBC. „Електронската валута е дизајнирана да биде истовремена и да ја поддржи доларизацијата“, велат претставници на Централната банка на Еквадор. Според законот […]

Прочитај повеќе

Основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулиан Асанж,  ќе добие азил во Еквадор. Веста доаѓа од официјални претставници на властите во Еквадор, јавува Guardian. Г. Асанж се крие веќе два месеци во еквадорската амбасада во Лондон, од 19 јуни кога побара азил за да се спаси од екстрадиција во Шведска каде е обвинет за силување на две девојки. […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, аплицираше за политички азил во Еквадор за да ја избегне екстрадикцијата во Шведска каде ќе му се суди за силување на две жени. Live Blog: Assange requests political asylum from Ecuador wlcentral.org/node/2663 justice4assange.com/donate.html — WikiLeaks (@wikileaks) June 20, 2012 Г. Асанж, кој повеќе од година дена е во домашен притвор […]

Прочитај повеќе

Twitter покрај топ трендовите и топ нови твитерџии во 2010-та година, објави и листа на најмоќни твитови за оваа година.

Прочитај повеќе