Зошто некој би влечел количка со куп телефони додека на телефоните e отворена апликацијата Google Maps? Неодамна Симон Векерт од Берлин покажа дека сè што е потребно за да ги „збуните“ Google Maps се само 99 телефони што бавно ги влечете по улица. На улиците немаше премногу сообраќај, но мапите полудеа и покажуваа дека има […]

Прочитај повеќе

Универзитетот Мичиген откри дека акцелерометарот кој се користи за паметни телефони, преносни паметни уреди и слично е подложен на хипотетички напад. Пропустот овозможува со звук да се наруши работата на акцелерометарот. Во тестови, студенти од униерзитетот преку модифицирано музичко видео, влијаеа на работата на телефонот. Тестот овозможи со музичкото видео да се влијае на акцелерометарот, кој […]

Прочитај повеќе

Facebook ќе предложи фреквенција од 60GHz која би се користела за интернет сообраќај во густо населените урбани средини. Прокетот Terragraph веќе се тестира во седиштето на социјaлната мрежа во Пало Алто, Калифорнија, а наскоро е најавен и поголем тест во Сан Хозе. Проблемот на оваа фреквенција е што и помалите препреки го блокираат сигналот, а […]

Прочитај повеќе

За само еден ден вештачката интелегенција на Microsoft се претвори од возбудлив експеримент во неподнослив расистички четбот, кој мораше да биде исклучен. Вештачката интелегенција Tay на крајот стана толкав проблем на Microsoft, што компанијата започна да ги едитира твитовите, за на крај да го исклучи. Tay беше експеримент кој учи преку разговор. Креиран е за […]

Прочитај повеќе

Уметникот Боб Рос требаше да биде гостин само еден ден на Twitch Creative, со цел да го популаризира каналот. Но, откако неговите видеа привлекоа 5,6 милиони гледачи, Twitch одлучи дека „The Joy of Painting“ ќе се претвори во редовно шоу закажано за секој понеделник. Бидејќи станува збор за маратон од 21 сезона на ТВ серијата, […]

Прочитај повеќе

Истражувачи од универзитетот Оксворд работат на технологија која ќе овозможи светлосен интернет пренос. Новата Li-Fi технологија ќе овозможи бежичен пренос од 100 гигабити во секунда, објави IEEE. Предавателот во експериментот е поставен на плафонот од каде треба да го испрати зракот до приемникот на компјутерот. Токму ова е најголемиот предизвик на технологијата бидејќи на излез […]

Прочитај повеќе

Европската вселенска агенција (ESA) во јуни ќе го испрати првиот 3Д принтер кој ќе функционира во нулта-гравитација. Станува збор за минијатурниот Portable On-Board 3D Printer (POP3D), кој може да се смести во коцка со страна од 25 сантиметри, јави Space. „POP3D е малечок 3Д принтер на кој му е потребно малку енергија и минимално управување […]

Прочитај повеќе

Google објави нов експериментален проект со кој ќе им понуди на корисниците наместо да гледаат реклами на сајтовите, да платат за посетувањето на сајтовите. Проектот под име Contributor ќе ги замени рекламите со претплати помеѓу 1 и 3 долари зависно од желбата на корисникот. „Денес Интернет е главно финансиран од рекламите. Но што доколку постои […]

Прочитај повеќе

Facebook повторно е мета на критики од разни страни поради откритието дека во 2012-та година спровел едно-неделен експеримент, заедно со два универзитето во САД, со кој го манипулирал корисничкиот News Feed. Facebook одбрал околу 689.000 корисници на кои им прикажувал само тажни или само среќни вести, со цел да го види ефектот на содржината врз […]

Прочитај повеќе

Виртуелната реалност на Oculus Rift наоаѓа се повеќе и почудни примени. Откако пред некоја недела на SXSW го оживеаа Вестерос од Game of Thrones, сега уредот, креиран од 21-годишниот Палмер Лаки, овозможи корисникот да трансцендира во друго тело. Иако и преходно можевме да видиме сличен експеримент, овојпат станува збор за вистински вешт трик. Еден од […]

Прочитај повеќе

Еден од митовите на Facebook е дека можете лесно да купите или со рекламирање да дојдете до стотици илјади фанови на кои ќе им го промовирате својот продукт и ќе си ја зголемите продажбата. Реалноста е сосема спротивна, бидејќи бара залагање околу промоцијата и започнување директна комуникација со фановите. Дерек Мулер од Veritasium направи експеримент […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале колку всушност се добри камерите на паметните телефони? Со додавање на леќа која чини околу 400 денари камерата на iPhone 4S може да се користи како микроскоп! Kако што јавува Medical News Today, научниците во неразвиени предели на Танзанија ја користат камерата на телефонот за откривање на цревни паразити кај децата […]

Прочитај повеќе