Со претставувањето на iPhone во јануари, 2007-ма година, Apple воведе драстична промена во светот на мобилните телефони. Од тогаш, до денес, работите се многу променети. Имаме уреди кои од напред, се само екран, со читачи на отпечатоци под екранот, и со камери кои се паметно скриени во уредот. Но, основната форма на смартфонот останува непроменета. […]

Прочитај повеќе

Apple работи на сопствени екрани за следната генерација на уреди. Компанијата има „таен“ развоен оддел во Калифорнија и каде произведува и тестира екрани, јави Bloomberg. Според најавите, Apple работи на microLED екрани. Екраните најпрво би требало да се појават во паметните часовници. Потоа можеби и во телефоните на Apple. Она што е непознато е дали […]

Прочитај повеќе

Сите кои сакаат да заштедат и својот iPhone го носат на неовластен сервис можат да имаат сериозни проблеми. Новата надградба на iOS, 11.0.3, „поправи“ дел од телефоните кои не беа сервисирани во Apple. По претходната надградбата (iOS 11), дел од екраните на допир ја изгубија функционалноста. Ова важеше за уреди чии сопственици го промениле екранот кај […]

Прочитај повеќе

Гласините дека Apple оваа година ќе презентира iPhone со значително погoлем екран, не ги оставија рамнодушни ниту во Samsung. Јужнокорејската компанија  превентивно го нападна најавениот iPhone, со потсетувањето дека компанијата ветува поголем екран изминативе две години. Ваквите нападите од Samsung најверојатно не се изненадување, но сепак станува збор прв пат компанијата да критикува уред кој […]

Прочитај повеќе

Кога станува збор за монитор за широка употреба, асортиманот на производи е голем и евтин, па така лесно може да се најде она што го барате. Меѓутоа производителите често обрнуваат внимание и на професионални монитори кој се наменети за таргетирана група на корисници. Серијата на модели на монитори од Аsus ProArt е токму наменет за […]

Прочитај повеќе

Apple покрај тоа што денес го најави новиот оперативен систем OS X Lion, исто така го најави и новиот Cinema Display, кој сега ќе го носи името Thunderbolt Display. Овој дисплеј ќе им овозможи на сопствениците на Mac лаптопи да добијат поголем екран со поголема видливост, на кој ќе можат да додадат други приклучоци. Ова […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard лансираа нов екран на допир кој може да се наведне до 60 степени, и со тоа може да се користи за најразлични намени. HP TouchSmart 610 consumer PC и HP TouchSmart 9300 Elite Business PC можат да се наведнат до скоро легната позиција овозможувајќи креативно користење, вели HP.

Прочитај повеќе