Нашиот мозок постојано се адаптира и тоа не само на секојдневните ситуации, туку и на технологијата која редовно ја користиме. Влијанието на повторувањата кои ги прават музичарите или гејмерите со прстите се документирани, а новитет е дека и користењето на екраните на допир имаат слично влијание, пренесува Wired, повикувајќи се на истражување објавено во Current […]

Прочитај повеќе

Microsoft Research работи да го направи Microsoft Office да биде со интерфејс оптимизиран за екрани на допир. Компанијата издаде документ во кој може да се види оваа интеграција и како ќе изгледа следната генерација на Office. Според првичниот изглед се чини дека компанијата сака да овозможи во „допирот“ да функционира на различен начин во различни […]

Прочитај повеќе

Microsoft објави дека новиот пакет Office 2013 е подготвен за продажба. Ова значи дека Office се завршени кодирањето и тестирањето, а покрај почетокот на производството, значи и дека може да започнат со инсталацијата на таблет компјутерите. Новиот Office ќе доаѓа со „Cloud“-поддршка, но најверојатно тоа што најмногу ќе го разликува от претходниците е поготвеноста на Microsoft […]

Прочитај повеќе

Полека се наближува есента кога треба да го видиме најновиот iPhone, па не е воопшто чудно што има се повеќе шпекулации за датумот, дизајнот и функционалностите на телефонот. Но, меѓу целата галама има и кредибилни вести. Најновите детали за iPhone 5 доаѓаaт од Wall Street Journal кои велат дека новиот уред на Apple ќе користи […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard лансираа нов екран на допир кој може да се наведне до 60 степени, и со тоа може да се користи за најразлични намени. HP TouchSmart 610 consumer PC и HP TouchSmart 9300 Elite Business PC можат да се наведнат до скоро легната позиција овозможувајќи креативно користење, вели HP.

Прочитај повеќе

Финските истражувачи на Nokia го направија Ubice,„екран“ на допир од блокови лед. Тие проектираа слики на блоковите лед големи 50 cm и дебели 25cm, и користеа проектор, скоро инфрацрвени светла и камера да ја одредат позицијата и движењата на рацете.

Прочитај повеќе

Reseach In Motion ги претстави новиот Blackberry телефон Torch и Blackberry OS 6, новата надоградба на оперативниот систем.

Прочитај повеќе

Research In Motions (RIM) го објави првото официјално видео од најновиот BlackBerry OС 6. Објавувањето на ОС 6 се поклопи со вчерашното објавување на два нови модели BlackBerry Bold 9650 и BlackBerry Pearl 3G.

Прочитај повеќе

Германската компанија Neofonie GmbH го престави WePad, таблет PC, за кој најавија дека може со својот погoлем екран, веб камера и USB порт, да му конкурира на Apple-овиот iPаd кој беше преставен пред некое време.

Прочитај повеќе

Надополнето 01.07.2010: Мicrosoft престана да ги работи на Kin мобилните телефони кои беа претставени само пред 3 месеци, велејќи дека се фокусира само на Windows Mobile платформата префрлувајќи го својот Kin тим во тој одол. Неофицијално се шпекулира дека само 500 Kin се продадени.

Прочитај повеќе