Fabricus е најновиот експеримент од кујната на Google Arts & Culture. Проектот е замислен да понуди флексибилни можности за проучување на комплексниот систем на египетското хиероглифско писмо. Со имплементација на машинско учење, примарната цел е да се овозможи на експертите подобро да ги преведат приказните на древниот Египет. Таквото нешто и понатаму претставува предизвик затоа […]

Прочитај повеќе

Twitter овозможи превод на пораките кои ги праќаат влијателните твитерџии од Египет за да можат корисниците во живо да ги следат протестите во земјата, пренесувa All Things D. Автоматскиот превод на твитовите овозможува симултан превод од арапски на англиски јазик. Иако ова не е новина, а ниту преводот не е секојпат најточен, овозможувањето на оваа […]

Прочитај повеќе

Интернетот е за порно, но не и во Египет каде судовите одлучија да ги направат порно сајтовите нелегални бидејќи, како што велат египетските власти, користењето на порно сајтовите ги загрижува фамилиите. За да се одржи цензурата врз порното провајдерите ќе користат специјален софтвер кој ќе блокира сајтови. Претпоставувам дека неодамна претставените .xxx домени ќе бидат […]

Прочитај повеќе

Како и секоја година, Twitter ги објави прегледот на најпребаруваните и најсподелуваните хаш-тагови за 2011-та година. Според друштвената мрежа, овие топ трендови „ги рефлектираат различните нешта што ни се важни во нашите секојдневни животи“. Но, интересно е да се види дека покрај најпопуларниот хаш-таг „egipet“ кој е врзан со револуцијата во земјата, исто толку е […]

Прочитај повеќе

Суперкомпјутерот Nautilus на Компјутерскиот институт при Универзитетот во Илионис може да предвиди револуции според фактите и информациите кои се презентирани во вести од разни извори. Истражувачот Калев Летару, кој го води проектот, презентиран во First Monday, вели дека собрал 100 милиони текстови кои биле прегледувани според расположение, односно дали текстовите се за добри или лоши […]

Прочитај повеќе

Револуцијата во Египет беше дел од сите наши животи преку медиумите и преку друштвените мрежи. Слушавме, читавме и гледавме како се борат за своите права, гледавме и како најпосле ја најдоа својата радост. Она што беше специфично за оваа револуција беше улогата на социјалните медиуми во целата ситуација, и нивната улога беше клучна.

Прочитај повеќе

Контроверзната група на интернет активисти Anonymous со DDoS напади ги сруши египетските владини сајтови порачувајќи му на претседателот Мубарак дека треба да си оди и испраќајќи порака кон египѓаните дека „тие [anonymous] се со нив“.

Прочитај повеќе

По еднонеделното „затемнување“ египетските интернет и мобилни провајдери го повратија интернет пристапот во земјата, но тоа може да биде кратко бидејќи протестите во Египет ескалираа со улични судири меѓу противниците и поддржувачите на долгогодишниот египетски претседател Хосни Мубарак кој најави дека нема да се кандидира на претстојните избори.

Прочитај повеќе

Се почесто, неодамна во Иран, Тунис, а сега во Египет, при посериозни протести, властите одбираат да го неутрализираат интернет пристапот знаејќи дека алатката може не само да организира, туку и да ги информира светот за случувањата. Египетските власти ги блокираа друштвени мрежи и интернетот, според некои извештаи привремено се укинуваат и телефонски мрежи, се со цел да се намали влијанието на протестите против властите кои излегоа од контрола.

Прочитај повеќе

Facebook и Тwitter се блокирани во Египет каде има демонстрации против Хосни Мубарак, кој владее со земјата уште од 1981 година. Според извештаите, организаторите на најголемите протести во последниве години во Египет ги користеле друштвените мрежи за да споделуваат инструкции за како да се избегне полицијата. Како и во Тунис претходно, повици за протести имаше и на Facebook и Twitter каде 90.000 луѓе се пријавија дека ќе бидат присутни, пишува Associated Press.

Прочитај повеќе

Дваесет годишниот Ахмед Мoстафа, студент по инжинерство, на 7 март ќе се најде пред воен трибунал бидејќи на својот блог ја критикувал војната академија за непотизам.

Доказите против блогерот се само еден блог пост напишан пред година дена во кој Мостафа напишал дека син на професор бил тргнат од акадамијата за да на негово место дојде друг син на некој побогат кој го платил местото. Најчудно е што воопшто не е спроведена истрага во тоа што блогерот го напишал.
 
На Мостафа ќе му се суди бидејќи го прекршил египетскиот закон кој забранува објавување на тајни информации поврзани со војската.

Прочитај повеќе