Според веста објавена од страна на телевизија Алфа, купувањето на интернет во Македонија има раст од 20% во споредба со минатата година. Телевизијата, во својот прилог појаснува и дека од 75.000 пратки на месечно ниво, 33.000 нарачки се преку кинескиот сајт AliExpress.com. AliExpress.com е сајт за трговија на мало лансиран во 2010 година на кинескиот […]

Прочитај повеќе

Во првите три месеци од 2016 година македонските корисници онлајн потрошиле над 7 милиони евра. Ова е пораст од 26 отсто во однос на истиот период во 2015 година, јавува Дневник, повикувајќи се на податоци од Народната банка на Македонија. Вкупната сума од 7 милиони евра го вклучува онлајн плаќањето на сметки, но и онлајн […]

Прочитај повеќе

Директорот и основач на Alibaba, кинеската продавница која добро им е позната на македонските корисници; Џек Ма е најверојатно еден од луѓето кои имаат добро искуство со роба која е неовластена фалсификат на познати брендови. Азискиот Amazon на почетоците имаше куп проблеми со копии на познати брендови, против кои се бори во соработка со овластените […]

Прочитај повеќе

До крајот на 2016 година „балканскиoт Amazon” ќе стартува во Словенија, a во 2017 година ќе влезе и во Србија, вели Тарек Зитоун од хрватскиот гигант за претпродажба Agrokor. Компанијата неодамна го отвори Abrakadabra најавуван како „регионален Amazon“, а целта ќе им биде онлајн продажба во целиот регион. Засега компанијата продава исклучиво во Хрватска, а пет […]

Прочитај повеќе

Kuprоo.mk е нов виртуелен шопинг центар креиран од Whyoo, со кој сакаат да им овозможат на сите корисници од Македонија да продаваат и купуваат прозводи онлајн. Сервисот ќе биде своевиден македонски Еbay, и слично како и на популарниот сајт за е-трговија, еден од начините на продавање ќе биде аукцијата, каде заинтересираните ќе можат да се […]

Прочитај повеќе

Еден од најпопуларните продавници за рачно изработен накит, облека и уметнички дела Etsy, објави алатка со која корисниците ќе можат да си креираат сопствени електронски продавници. Наречена Pattern, алатката од 15 долари ќе овозможи корисниците да креират персонализира страна за своите производи. Компанијата се надева дека заедницата изградена околу сервисот ќе ги привлече и продавачите. […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот гигант за препродажба, Agrokor, ја претстави регионалната верзија на Amazon, наречена Abrakadabra. Онлајн продавницата за граѓаните на Хрватска започнува со работа веќе од следната недела, а вредноста на инвестицијата за првата продавница е 5,32 милиони евра. Компанијата најави дека засега онлајн продавницата ќе функционира само во Хрватска, но до крајот на првото тримесечие во […]

Прочитај повеќе

За 24-ти март e закажан нов Startup Grind Skopje на кој Нина Ангеловска ќе го сподели своето искуство за градење бизнис од нула. Нина е директорка на Grouper, најпопуларниот сервис за групни попусти кој во еден момент држеше скоро 40% од севкупната македонска е-трговија. Настанот ќе се одржи во Seavus инкубатор со почеток од 17:30 […]

Прочитај повеќе

Управата за јавни приходи очекува зголемување на даночните пријави од граѓани кои заработуваат на Интернет, пренесува Вест, повикувајќи се на изјава на УЈП. Ова пред сѐ се однесува на заработката од фриленс сервисите како Freelancer или Upwork. „Една од категориите обврзници што треба да поднесат годишна даночна пријава за персонален данок на доход се граѓаните […]

Прочитај повеќе

Верувам дека барем еднаш сте купиле купон од Grouper.mk. A зошто да не? Сервисите за групно купување нуди неверојатни попусти на работи што сите ние ги сакаме. Затоа не е воопшто изненадување што Grouper.mk и по петтиот роденден продолжува да расте со исто темпо, достигнувајќи 100.000 корисници. Но, освен што е успешна приказна дека популарни […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Стефан Стојановски, практикант и соработник на сервисот за групно купување Kupinapopust.mk, и студент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, ФИНКИ) Пред да одлучат нешто да купат, потрошувачите многу повеќе од порано се интересираат за деталите на производот, квалитетот и цената, како и за производителот. Потребата на купувачите што […]

Прочитај повеќе

Откако започнува со превоз на храна и патници, Uber сега сака да биде избор на корисниците кога е во прашање било каква достава. UberRush објави дека започнуваат со потпишување на договори со локалните трговци за да се понуди пренос на секакви производи од продавниците до корисниците во Сан Франциско, Њујорк и Чикаго. Сервисот ќе доставува […]

Прочитај повеќе