Ниту е-спортистите нема да можат да користитат допинг, неодамна објави Electronic Sports League, а оваа недела ги објавија и сите супстанции кои ќе бидат забранети при учествување на официјалните натпревари. На листата се наоѓаат сите забранети супстаници кои важат за нелегални и за останатите професионални спортисти. За дел од лековите кои се издаваат со рецепти […]

Прочитај повеќе

Еден од тимовите кои учествуваат на Dota 2 International ќе си замине побогат за 6,5 милиони долари. Турнирот кој започна од 3-ти август, успеа повторно да го надмине рекордот за наградниот фонд. Оваа година вкупниот награден фонд е 18 милиони долари, а како и минатата година ова е пред се на Compendium-от кој го купуваа […]

Прочитај повеќе

Турнир во DotA 2 ќе се одржи во просториите на Факултетот за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ. Турнирот ќе се одржи од 15 до 17 мај, а го организира Студентскиот парламент на ФЕИТ. За најдобрите ќе има награди, иако идејата пред се е дружење и забава. Турнирот е отворен за сите кои сакаат е-спортовите. […]

Прочитај повеќе

YouTube работи на враќање на платформата која овозможуваше стрим на е-спорт во живо. Најавата доаѓа неколку месеци по неуспехот на Google да стане споственик на најголемата е-спорт стриминг платформа Twitch, кој сега е во сопственост на Amazon. „Гејмингот и е-спортот ќе бидат голем двигател зад новиот изглед на YouTube Live. Сервисот ќе биде огромна можност […]

Прочитај повеќе

Компетитивното играње на видеоигри – односно е-спортот, треба да биде додаден на Олимписките игри, вели Роб Пардо креатор на World of Warcraft, за BBC. „Видеоигрите се во одлична положба да бидат спорт привлечен за гледачите. Начинот на кој гледате на е-спортот е дека се потребни вештини за компетитивно натпреварување, а и рефлексите на играчите се […]

Прочитај повеќе

Е-спортот се искачи рамо до рамо со фудбалот во Јужна Кореа. Над 40.000 фанови ги преполнија трибините на стадионот во Сеул за во живо да го следат финалниот натпревар на 2014 League of Legends World Championship. Стримот во живо го проследија 32 милиони гледачи од целиот свет. За титулата најдобар во светот и награда од […]

Прочитај повеќе

Доколку се сомневате во популарноста на MOBA видеоигрите, тогаш последното издание на New York Times можеби ќе ве изненади. Весникот на насловната страна од 31 август отвора со сторија за Dota 2 и за видеоигрите чии турнири собираат огромна публика и имаат големи наградни фондови. Текстот на насловната страна „Виртуелните игри привлекуваат купови посетители и […]

Прочитај повеќе

Македонија и Грција поставија нов рекорд на Европското првенство 2014 во Counter Strike: Global Offensive. Натпреварот меѓу двата лути ривали, кој Македонија го доби со 2:1, привлече рекордни 22.000 гледачи на сервисот за стримање Hitbox. Македонија сега го очекува следниот противник во втората квалификациска рунда која се игра онлајн, и ако ги послужи среќата и […]

Прочитај повеќе

Кинескиот тим Newbee е победник на DotA 2 International турнирот и добитник на рекордната награда кога е во прашање е-спортот, околу 5 милиони американски долари. Во финалето Newbee се сретнаа со уште еден кинески тим ViCi Gaming од кој беа подобри со три победи. Тимот на ViCi и покрај поразот во финалето имаат причина за […]

Прочитај повеќе

Уште еден дополнителен доказ дека е-спортот е спорт доаѓа од Valve, компанијата ја објави соработката со ESPN за пренос на DotA 2 International турнирот. Преносот покрај натпреварите ќе вклучи и преглед пред финалниот натпревар. „Од успехот на Compendium до соработката со ESPN, оваа година International навистина демострира колку компетитивното играње порасна, па дури е и […]

Прочитај повеќе

Од 18 до 21 во Скопје ќе се гледа DotA 2 International. Драмски Кафе Бар ќе биде одредиште на сите фанови на популарната игра, а локацијата е официјално PUBSTOMP место за гледање на DOTA 2 International турнирот во Скопје. PUBSTOMP се официјално подржани од Steam како локални настани кои ќе се одржат секаде каде што […]

Прочитај повеќе

Интернационалната е-Спорт Федерација IeSF се одлучи турнирот во Баку, Азербејџан, да гo подели на машки и женски дел, и тоа без можност за некаков комбиниран натпревар. На вака смислениот турнир мажите би се натпреварувале во DoTA 2, StarCraft 2, Hearthstone и Ultra Street Fighter IV, а девојките во StarCraft 2 и Tekken Tag Tournament 2. […]

Прочитај повеќе