Премиерлигашот West Ham можеби наскоро нема да има прилика да потпише некоја супер-ѕвезда или да ја освои лигата, но ќе биде првиот англиски клуб кој ќе вработи гејмер. Клубот се подготвува за доминација на FIFA турнирите во видеоигри со спонзорство на Шон Ален, професионален гејмер кој го освои второто место на 2016 Fifa Interactive World […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните видеоигри, Dota2, ќе стане уште повозбудлива за следење. Последниот DotA International турнир имаше публика од 20 милиони следачи, некои на стадионот, поголем дел на стримовите. Но, со виртуелната реалност сите ќе добијат можност да се внесат во играта, и да прегледуваат мапи, борби и статистика на тимовите. Од она што може да […]

Прочитај повеќе

Најдобриот македонски DotA 2 играч, Мартин Саздов – Сакса, ќе биде дел од тимот на Digital Chaos за турнирот ESL One во Манила. Digital Chaos ќе тренира за турнирите во САД, на кои доколку победи ќе се квалификува како претставник на САД. Доколку успеат да се пласират, финалето на турнирот ќе се одржи во Манила, […]

Прочитај повеќе

Intel Extreme Masters е еден од најголемите европски гејминг турнири кој се оддржа по десети пат во Катовице, Полска. Оваа година Гораст од GG.mk го посети настанот, и неговите импресии освен што сè е „многу скупо“, беше дека се работи за фантастичен настан. 22-рата епизода на GG.mk е посветен на е-спортот и големиот турнир, за […]

Прочитај повеќе

Може да го разберете моето изненадување кога добив покана да одам во Собранието на Република Македонија за јавна дебата за гејминг. Што? Но, знаев дека видеоигрите и станаа интересна тема на пратеничката Лидија Димова која неодамна го спомна е-спортот кога се расправаше за Законот за спорт. Тогаш г-ѓа Димова направи лоша грешка споредувајќи го е-спортот […]

Прочитај повеќе

Дали трките со дронови можат да бидат подеднакво забавни и гледани како е-спортот? Drone Racing League ја најави првата година во натпреварите, и судејќи по најавата станува збор за спорт преполн со акција. Доколку сте гледале некој од натпреварите во акробатско летање, тогаш леталата со дронови најверојатно ќе ги опишeте како акробатско летање на стероиди. […]

Прочитај повеќе

Додека македонските политичари се чудат што е тоа е-спорт?, средно училиште во Норвешка, Garnes Vidaregåande Skole, одлучи дел од часовите по физичко воспитување да ги замени со часови по гејминг. Класичните часови за спорт остануваат, но дел од учениците ќе можат да ги заменат фудбалот и трчањето со видеоигри. За почеток предметот ќе биде воведен […]

Прочитај повеќе

Ретко кој го очекуваше излагањето на пратеничката од СДСМ, Лидија Димова, кога при расправата на Законот за спорт предложи додавање на видеоигрите и игрите со карти. Г-ѓа. Димова побара можност за отворање на законот и негово подобрување, помеѓу другото со додавање на е-спортот! Идејата е на барање на дел од граѓани со кои имала средба, […]

Прочитај повеќе

Riot Games, креаторот на една од најпопуларните видеоигри, League of Legends, сега има нов сопственик. Кинескиот Tencent го купи студиото, иако без најава што ќе се случува со играта која има над 26 милиони играчи. Клучното прашање е дали ќе има промени кога монетизација е во прашање, иако не би требало да се очекува промена […]

Прочитај повеќе

Electronic Arts креираше сопствен е-спорт оддел EA Competitive Gaming Division, кој ќе го раководи ветеранот Питер Мур. Натпреварите ќе бидат организирани за сите игри на EA кои имаат мултиплеер поддршка, пред сѐ спортските симулации Madden, FIFA, NBA, но и игри како Battlefield. Ова нема да бидат први турнири организирани од Electronic Arts, но обемот сега […]

Прочитај повеќе

Има дваесет тимови поделени во две лиги, но само еден може да биде шампион на Македонија во Dota 2. По првата сезона, шампиони се Global Challengers кои ги победија The Underdogs со резултат од 3:1 во големото финале што се одржа минатиот викенд во Струмица. Финалето го проследија во живо околу 200 гледачи, што е […]

Прочитај повеќе

По ESPN и BBC ќе пренесува финале во е-спорт турнир во живо. Преносот од League of Legends World Championships на стадионот Вембли започнува на 15 октомври, и е соработка помеѓу двата канали на ВВС – канал 3 и спортскиот канал. За разлика од ESPN кој пренесуваше натпревар во DotА2, овојпат натпреварот е во League of […]

Прочитај повеќе