Modular.mk организира работилница за сите кои сакаат да ја искористат нивната платформа за создавање на електронска продавница. Платформата овозможува простор за уметниците кои бараат место за да ги изложат и продадат своите дела. Modular на своите корисници им нуди простор за продажба на домашниот и странскиот пазар. Заинтересираните можат да се пријават пред 21 октомври. Работилницата […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот гигант за препродажба, Agrokor, ја претстави регионалната верзија на Amazon, наречена Abrakadabra. Онлајн продавницата за граѓаните на Хрватска започнува со работа веќе од следната недела, а вредноста на инвестицијата за првата продавница е 5,32 милиони евра. Компанијата најави дека засега онлајн продавницата ќе функционира само во Хрватска, но до крајот на првото тримесечие во […]

Прочитај повеќе

MojaGarderoba.mk продолжува да расне како една од ретките македонски е-продавници каде секој може да продава гардероба. Продавницата има 22.000 регистрирани членови, што е десет пати повеќе од кога стартуваше во 2012-та година. Сега на неа може да се најдат 130.000 поставени артикли за продажба, од кои 40.000 се веќе продадени, вели Милена Петровска која го […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Стефан Стојановски, практикант и соработник на сервисот за групно купување Kupinapopust.mk, и студент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, ФИНКИ) Пред да одлучат нешто да купат, потрошувачите многу повеќе од порано се интересираат за деталите на производот, квалитетот и цената, како и за производителот. Потребата на купувачите што […]

Прочитај повеќе

Oткако отвори своја е-продавница во Македонија, Србија и Бугарија, Market Konekt сега се проширува и во Албанија. Продавницата ќе им понуди на локалните и регионалните бизниси, околу 5.900, да тргуваат со 100.000 различни производи и преку различните границите. Основачот на е-продавницата, R3 Infomedia, вели дека бизнисите ќе можат да ги претстават своите производи во другите […]

Прочитај повеќе

По научно-фанатастичната идеја да ги испорачува пакетите преку беспилотните летала, Amazon сега патентираше и испорака на продукти според претходно предвидување. Amazon планира да започне со испораката на своите продукти уште пред купувачите да ја потврдат продажбата. Амриканското патент биро и одобри на е-продавницата патент со кој компанијата ќе може да започне со предвидувањето на испораката […]

Прочитај повеќе

eMall е нова македонска е-продавница која, според основачите Столе Китановиќ и Костадин Стојчев, e поразлична од другите е-продавници поради концептот на „онлајн трговски центар“ кој овозможува на сите македонски корисници да продаваат продукти кои ќе им бидат испорачани од врата на врата. eMall нуди можност за брендовите да си отворат своја продавница, додека индивидуалните продавачи […]

Прочитај повеќе

Amazon најави дека нивните купувачи покрај пари, наскоро ќе можат да користат и виртуелна валута за купување на апликации или игри за Kindle Fire. Новата виртуелна валута, Amazon Coins ќе биде достани од мај, а  компанијата се надева дека дополнително ќе го раздвижи Kindle Fire „екосистемот“. За почеток Amazon ќе инвестира десетици милиони од оваа […]

Прочитај повеќе

Подземни Фреквенции, отворениот музички сервис „каде што нема диктатура и секој може да учествува“, неодамна стартуваше своја онлајн продавница каде може да се најдат албуми на македонски алтернативни бендови. Продавницата има поддршка четири македонски издавачки куќи, што само го потенцира изборот. Има албуми од панк, до метал и инди рок бендови, некои повеќе познати од […]

Прочитај повеќе

Само 32 бизнис планови беа пријавени од можни 50 места во првиот конкурс за отварање на електронски продавници спонзорирани од Министерството за информатичко општество и администрација. Идејата зад проектот е локални бизнис да се пријават со свој бизнис план, а МИОА да им креира продавница и да им плати хостинг за една година, по што […]

Прочитај повеќе

Tilla.mk е првата бесплатна веб продавница од проектот на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Интересно, иако овој проект беше најавен како „100 веб продавници за 100 македонски бизниси“, ИТ министерот Иво Ивановски најави дека сепак се избрани најдобри 31 бизнис планови, односно ќе има само 31 веб продавница, не 100, кои МИОА ќе […]

Прочитај повеќе

За да ја потикнат е-трговијата, е-продавницата Exquisite.mk и Амбасадата на Кралство Норвешка организираат бесплатни обуки наменети за студенти и невработени. Обуките ќе се одржуваат еднаш месечно од мај до октомври 2012 година во времетраење од 2 дена (12 часа). Краен рок за аплицирање е 25-ти мај, а за да учествувате потребно е да испратите пополнета апликација […]

Прочитај повеќе