WikiLeaks и податоците за праксата на Централанта агенција за разузнавање сè уште се во фокусот, а страницата веќе ги објави следните чекори. Она што досега го видовме е само првиот дел до документите. Следните документи прво, ексклузивно ќе им бидат презентирании на техничките компании. Ова навестува дека дел од безбедносните пропусти се активни. Првите одговори […]

Прочитај повеќе

Со една од последните, ако не и последна одлука досегашниот претседатeл на САД, Барак Обама ја скрати казната на војникот Челси Менинг (претходно Бредли Менинг). Тој таа сега ќе излезе многу порано од предвиденото. Менинг е осудена на 35 години затвор, а веќе одлежа 7 години. Ова сепак е најдолга казна за протекување информации, потенцира New York […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, би можел конечно да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, во која се крие од 2012 година. Г. Асанж беше обвинет за силување во Шведска во период кога Wikileaks ги објавуваше контрaверзните дипломатски документи на САД. Toj беше уапсен во Британија, но штом шведските власти побараа екстрадиција, тој се […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, веќе три години се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон. Не смее да ја напушти амбасадата бидејќи ќе биде уапсен веднаш, велат британските власти, иако дојде вест од Шведска дека е поминат рокот на обвинувањето за сексуален напад, пишува Тechworm. Но, ова се три од четирите тужби против основачот […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави копии од злонамерен софтвер кој може да се користи за напад и контрола на заразените уреди. Станува збор за софтверот FinFisher, креиран од германската команија Gamma Group International, кој се користи за следење и шпионирање. WikiLeaks издаде две претходно непознати верзии на FinFisher и FinSpy PC кој овозможуваат инфицирање на Windows и следење […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи доставени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, а објавени од Intercept, откриваат дека Американската агенција за национална безбедност го следела интернет сообраќајот на сајтот на Wikileaks. NSA со помош на британските власти ги следела посетителите на контроверзниот сајт во потрага по врски помеѓу активистички групи. Агенциите користеле пристап до оптичките кабли […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, ќе се обиде да стане пратеник во Парламентот на Австралија. Тој веќе ја креираше својата партија која го носи името Wikileaks, а истовремено ја објави и својата кандидатура за изборите кои ќе се одржат во Австралија следната година, јави New York Times. Мотото под кое ќе ја води кампањата е […]

Прочитај повеќе

Објавен е првиот трејлер на The Fifth Estate, иден филм за контроверзниот сајт Wikileaks. Познат по својата oдлична улога на Шерлок Холмс, актерот Бенедикт Кумбербач овојпат ја офарба својата коса бело за да го долови уникатниот изглед на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж. Актерот Даниел Брул ќе го глуми ко-основачот Даниел Домшејт-Берг. Филмот е направен […]

Прочитај повеќе

Kонтроверзниот Wikileaks објави над 1,7 милиони димпломатски документи кои датираат од 1973-та до 1976 година. Во нив се вклучени и над 250.000 документи поврзани со Хенри Кисинџер, поранешниот државен секретар на САД и добитник на Нобеловата награда за Мир за прекинувањето на Виетнамската војна. Според Wikileaks, ова рекордно објавување претставува „значително откритие за вмешаноста на […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous ја започна новата акцијата OpFreeAssange со напаѓање на владините веб сајтови на Велика Британија во знак на протест против односот на властите кон основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж. Во моментот, некои од веб страниците на министерствата, како и на премиерот, сѐ уште не се во функција. #OpFreeAssange – Tango Down: homeoffice.gov.uk | […]

Прочитај повеќе

Основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулиан Асанж,  ќе добие азил во Еквадор. Веста доаѓа од официјални претставници на властите во Еквадор, јавува Guardian. Г. Асанж се крие веќе два месеци во еквадорската амбасада во Лондон, од 19 јуни кога побара азил за да се спаси од екстрадиција во Шведска каде е обвинет за силување на две девојки. […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, аплицираше за политички азил во Еквадор за да ја избегне екстрадикцијата во Шведска каде ќе му се суди за силување на две жени. Live Blog: Assange requests political asylum from Ecuador wlcentral.org/node/2663 justice4assange.com/donate.html — WikiLeaks (@wikileaks) June 20, 2012 Г. Асанж, кој повеќе од година дена е во домашен притвор […]

Прочитај повеќе