Микроблог платформата Twitter по бројот на корисници е далеку за Facebook, а сега веќе и зад Instagram, но без сомневање имаат значително поголем „кулнес фактор“ од другите друштвени мрежи. Компанијата само што стана и уште „покул“, откако објавија дека вработените и по завршувањето на пандемијата ќе можат да продолжат да работат од дома. Директорот на […]

Прочитај повеќе

Twitter објави дека за прв пат во своето постоење забележа заработка во некој квартал. „Четвртото тримесечје беше силен финиш на годината“, вели Џек Дорси. Профитот во последните три месеци на 2017 година е 91 милион долари. I’m so proud of the @Twitter team. We did what we said we were going to do. Our focus […]

Прочитај повеќе

Disney е во разговори со банките за финансискиот потенцијал од купувањето на Twitter. Веста ја потврдија извори на TechCrunch. Интресоt на Disney е логичен, компанијата има содржина, а Twitter е можна платформа за споделување на оваа содржина. Disney е сопственик на спортскиот канал ESPN, а Twitter и сега ги пренесува NFL натпреварите во четврток. Дополнително […]

Прочитај повеќе

Во мај Twitter најави дека ќе го олесни ограничувањето од 140 карактери во пораките. Промените доаѓаат веќе следната недела, на 19 септември, велат извори на Verge. Бројот на карaктери останува ист, но Twitter ќе промени што ќе се смета во броењето. Така, отсега нема да се бројат имињата на прикачените фајлови. Без разлика дали се слики, […]

Прочитај повеќе

Twitter најави дека наскоро ќе го зголеми бројот на знаците, но на креативен начин. Наместо отстранување на лимитот од 140 знаци, Twitter нема да ги брои имињата споменати во твитовите, прикачените гифови, сликите и видеата. Со ова друштвената мрежа на своите корисници ќе им овозможи повеќе простор за искажување. Ова не се единствените промени кои […]

Прочитај повеќе

Twitter размислува целосно да го укине ограничувањето на 140 знаци во пораките, и да дозволи до 1.000 знаци во твитовите. Ограничувањето не беше првичната идеја нa Тwitter, туку е додадено за твитовите да можат да се сместат во SMS пораките, вели Џек Дорси. Сепак по можноста за споделување на слики, корисниците најдоа начини за споделување […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе се обиде да го промени односот кој го има со развивачите, вели основачот и сега нов директор на Twitter, Џек Дорси, на Flight конференцијата. Компанијата премногу, пречесто и одненадеж ги менува правилата за развој, па развивачите кои сакаат да работат на платформата често се фрустрираат и ја напуштаат. Сепак г. Дорси ќе стави […]

Прочитај повеќе

Twitter доби нов директор, кој всушност беше и првиот директор и ко-основач. На местото на Дик Костело се враќа Џек Дорси, барем за кратко. Причината за промена на директорот е притисок од инвеститорите што Twitter забавува со растот и не прави повеќе пари. Најавата дека г. Костело ќе си оди, веднаш ја качи вредноста на […]

Прочитај повеќе

Акциите на Twitter се искачија за скоро двојно повеќе, на 46 долари, иако компанијата го отвори своето надавање со 26 долари. Излегувањето на Twitter на берзата е второто најголемо деби на ИТ компанија по Facebook во мај 2012-та година. Вредноста на сервисот на микро-блогирање е проценета на 18 милијарди долари, додека Facebook беше проценет на […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг имал два неуспешни обиди да го купи Twitter, открива новата книга на Ник Билтон, Hatching Twitter: A True Story of Money, Power, Friendship, and Betrayal. Книгата го опишува растот на друштвената мрежа, иако можеби најинтересниот дел во неа, вели TechCrunch, е делот во кој се опишуваат обидите на Марк Закерберг да го купи […]

Прочитај повеќе

Точно пред 7 години, на 21 март во 2006та година, Џек Дорси го објави својот прв твит со пораката „just setting up my twttr.“, со што започна да се гради целата приказна од 140 карактери. Денес oвој сервис се користи од повеќе од 200 милиони активни корисници, а бројот на дневно објавени твитови изнесува повеќе […]

Прочитај повеќе

Јавен, во реално-време и едноставен, но не и друштвен. Вака ко-основачот Џек Дорси ја опишува својата друштвена мрежа Twitter. Тој на DLD конференцијата објасни дека Twitter е начин да се дознае за што прават пријателите, но повеќе од тоа е алатка да се дознае за што прават другите луѓе кои се блиски до вас од […]

Прочитај повеќе