Пред да биде купен од Facebook, кога беше достапен само за iOS, Instagram се соочи со најголемиот и најневообичаениот проблем – Џастин Бибер. Секој пат кога младиот пејач ќе објавеше фотографија, неговите фанови го преплавуваа сервисот, буквално рушејќи ги серверите на тогаш-едногодишниот стартап. „Моите размислувања беа дека една единствена ѕвезда може да ја уништи целата […]

Прочитај повеќе

Сигурно сте се прашале кои се најгледаните видеа на YouTube и сте имале разни претпоставки за тоа… но, она што ќе ви го откриеме во овој текст е далеку од вашите очекувања. Лично бев запрепастен за тоа кои се 10-те најгледани видеа на YouTube на сите времиња… Како најгледано видео со повеќе од 610,850,000 прегледи […]

Прочитај повеќе

Instagram се појави во продавницата за апликации на Apple само пред девет месеци и денес е една од најпопуларните апликации кои се имаат појавено на iOS платформата. Апликацијата ви овозможува со вашиот iPhone, iPad и iPod Touch да сликате на многу лесен начин, да примените некој филтер, и готовите фотографии да ги споделите со вашите […]

Прочитај повеќе

Од Џастин Бибер, Џим Кери, Angry Birds и Лего до Old Spice, Onion, NewYorker, Dropbox и Funny or Die… на 15-тите по ред престижни интернационални Webby Awards се прогласија победници според жирито од Интернационалната академија за дигитална уметност и наука, и според публика во скоро 70 категории.

Прочитај повеќе

Се започна со криминал, а заврши со музички хит, вели YouTube за Bed Intruder Song кој е најгледаното аматерско видео на YouTube во 2010 година. Видео сервисот oбјави и временска линија со моменти кои ја одбележаа годината за YouTube.

Прочитај повеќе

Google ги објави најпопуларните и најбарани термини и теми во тек на 2010 година. Меѓу „најжешките“ пребарувања се Светското првенство во Јужна Африка, контроверзниот Chatroulette сервис, поп ѕвездата Џастин Бибер, Apple-овиот iPad, земјотресот во Хаити… и уште неколку термини и теми кои го покажуваат глобалниот интерес за нештата и популарните настани кои се случија во тек на годината.

Прочитај повеќе

14 годишната Ребека Џавели по грешка поканило над 21.000 луѓе на журка за нејзиниот роденден. Забавата закажана за 7 октомври е откажана, а нејзината куќа vo Хемшир, Англија ќе биде обезбедувана од полицијата во случај да не се појават илјадници несакани, но најавени гости.

Прочитај повеќе