Друштвената игра Rise to Nobility која собра над 370.000 долари на KickStarter започна со испораката, а започнаа и „unboxing“-видеата. YouTube каналот Gaming with Edo имаше можност да ја распакува делукс верзијата на играта. Погледнете како изгледа финалната верзија на играта!

Прочитај повеќе

Tank Chess e друштвена игра на Предраг и Драган  Лазовиќ, татко и син кои со години изработуваат друштвени игри. Предраг изработува игри повеќе од 25 години, а над 40 негови игри се издадени во Србија. Играта Tank Chess успешно ја привршува Kickstarter кампањата; за реализација на играта беа потребни 2.000 долари, но добија над 50.000 долари од […]

Прочитај повеќе

Новогодишните и божиќните празници се вистинско време да го поминете со семејството. А кога веќе сте собрани, може да изиграте и некоја друштвена игра. Ги прашавме нашите пријатели од Goblin, Archona Games и Final Frontier Games кои игри би ни ги препорачале за празниците. Еве го нивниот избор: Archona Games: Blood Rage -Тема одлично пресликана […]

Прочитај повеќе

По подолга пауза турнирите во Hearthstone се враќаат. Овојпат во вистинско време за новогодишните празници, но и за одбележување на експанзијата Mean Streets of Gadgetzan. Турнирот организиран од Гоблин друштвени игри ќе се одржи на 25.декември во Public Room. Во духот на празниците, на турнирот може да учествуваат сите. Турнирот започнува во 12:00 часот, а […]

Прочитај повеќе

Охрабрени од стотина фанови кои се појавија на првиот официјален турнир во Hearthstone во Македонија, Гоблин друштвени игри го најави и вториот натпревар кој ќе биде „многу поголем, многу подобрен, со многу повеќе награди…“. Hearthstone e популарна видеоигра на Blizzard која глобално има 20 милиони играчи, и една од ретките игри со дигитални карти која […]

Прочитај повеќе

На 11 април се одржува интернационалниот ден на друштвени игри, кој годинава повторно ќе биде одбележан и во Скопје, во организација на Гоблин друштвени игри и Boardgames.mk. Игрите на табла можеби не се толку атрактивни како видеоигрите, но во Македонија има доста ангажирана заедница. Има македонски креатори на игри на карта, и илустратори кои цртаат […]

Прочитај повеќе

Во сабота на 5 април се одржува светскиот ден на игри на табла, а оваа година за прв пат, овој настан ќе се одбележи и во Македонија. Кога станува збор за друштвените игри и игри на табла веќе речиси сите се запознаети дека промотор и организатор на овие игри се Goblin Games. Во Македонија ова […]

Прочитај повеќе

EA Games ќе затвори дел од своите игри на Facebook поради намалувањето на бројот на активни играчи. SimCity, Pet Society и The Sims Social се првите игри кои компанијата ги отстранува од друштвената мрежа. Некои од игрите сè уште се играни и имаат над милион корисници и се чини дека тука е скриениот дел од […]

Прочитај повеќе

Mozilla организира натпревар за игри кои се веб базирани и имаат отворен код. Целта на овој натпревар е да се прикаже моќта на вебот како една од платформите за развој на игри. Многу технологии може да се користат за развој на веб игри, како на пример HTML5 и WebGL. Категории за кои може да се […]

Прочитај повеќе

Facebook ја објави листат на друштвените игри со најголем рејтинг добиен од корисниците. Принципот на рангирање на игрите е ист со тој на апликациите. Покрај Facebook, интересно е дека некои од „Топ 25“ се ексклузитети за iOS платформата.  Периодот за кои се однесува рангирањето е од јануари до ноември 2012, што би требало да значи […]

Прочитај повеќе

Белградското студио Nordeus кое е познато по Facebook фудбалскиот менаџер Top Eleven, објави соработка со светски позната обложувалница Bwin. Двете компании заеднички ќе работат на онлајн друшвена игра за спортско обложување. „Тоа што сакаме да го постигнеме со ова партнерство, е тотална доминација со оналајн друштвените игри за спортско обложување, токму како што доминирам со […]

Прочитај повеќе

На својот Unleashed настан, Zynga, креаторот на друштвени игри, го најави второто продолжение на популарната FarmVille која сега ќе биде со 3Д графика која ќе им овозможи на десетиците милиони играчи да ги гледаат фармите од различни агли, и ќе има поголем друштвен елемент и креирање на виртуелни добра. „Сите ваши згради, растенија и живторни […]

Прочитај повеќе