Facebook најави видео разговор на Facebook Messenger, претварајќи ја оваа апликација во сериозен конкурент на Skype, иако судејќи по бројот на корисници Messеnger има завидни 600 милиони корисници. Најголема предност се разбира е бројката на корисници, и тоа дека речиси сите кои ги познавате веќе се присутни на друштвената мрежа. Како што е случај и […]

Прочитај повеќе

Facebook ја објави Riff, нова апликација која овозможува креирање на видео со пријателите. Апликацијата е едноставна и овозможува креирање на едноставни видеа во кои може да учествуваат повеќе пријатели, секој со своја содржина. Корисниците најпрво одбираат тема на заедничкото видео. По ова повиканите пријатели додаваат сопствен видео клип, и откако некој ќе го сподели своето […]

Прочитај повеќе

Вештачка интелегенција, виртуелна реалност и летечки интернет се дел од десет годишниот план на Facebook за иднина, кој беше откриена на конференцијата F8. Летечкиот интернет е дел од проектот Internet.org за целосно покривање со интернет и достапност насекаде. Сателите, беспилотни летала и друга технологија ќе се користи за достапност до Интернет каде не може да […]

Прочитај повеќе

Pheed е нова друштвена мрежа и како речиси сите останати друштвени мрежи започнува со многу позитивни критики. Апликацијата е една од најпопуларните во AppStore и на листата е пред Twitter и Facebook, јави Web Trends. Според описот апликацијата е спој на сите мрежи во едно – Twitter, Facebook, Tumblr и Instagram. Овозможува споделување на слики, […]

Прочитај повеќе

Facebook ги објасни новите правила за користење, за како и зошто, и во кој случај, ќе отстранува содржини и корисници. Друштвената мрежа вели дека новите правила ќе имаат за цел да ги тргнат нерелевантните постови за корисниците, и наместо тоа да понуди вистински публика составена од вистинските пријатели и вистинските фанови на брендовите. „Наша мисија […]

Прочитај повеќе

Twitter не знае како да се справи со тролањето и навредливите пораки, призна директорот на Twitter, Дик Костоло. Тој ја прифати одговорноста велејќи дека е засрамен што компанијата не успева да ги заштити корисниците од троловите, и што не може да ги спречи навредите. „Не можеме да се справиме со троловите и навредите, и ова […]

Прочитај повеќе

Tumblr е позната мрежа каде може да се најдат креативни блогери, од дизајнери до илустратори и други артисти, кои изработуваат дела што вредат да бидат промовирани. Затоа блог платформата, сега со над 420 милиони блогери, стартува програма Creatrs која ќе ги поврзе креативците со маркетинг агенции и брендови за да креираат кампањи. Преку Creatrs Network […]

Прочитај повеќе

Facebook Аt Work e нова услуга која на компаниите ќе им овозможи да креираат сопствени друштвени мрежи во рамките на Facebook. [email protected] за сега е ограничена само за дел од компаниите кои го тестираат сервисот, но ако се покажен успешен експериментот, ќе биде достапен за сите. Facebook at Work веќе има и iOS апликација која […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на подобра интеграција на видео содржините на својот сајт, промените на страната на ABC News прв ги забележа Techcrunch. Дел од страните веќе се надградени со новиот изглед, а остатокот ќе биде надграден веќе следната година, која и не е толку далеку. Станува збор за функционалност која друштвената мрежа ќе им ја понуди […]

Прочитај повеќе

Instagram избриша куп лажни профили кои на добар дел од популарните корисници значително им го намали бројот на следбеници. Најлошо помина самиот официјален Instagram профил кој загуби дури 18,9 милиони следбеници или 29 отсто од вкупниот број, вели New York Times. „Разбираме дека ова е непријатно за дел од корисниците. Но крајната цел е да […]

Прочитај повеќе

Facebook се обидува да пронајде начин како да имплементира „не ми се допаѓа“-копче во својот News Feed. Ова е главна вест која ја обелодени Марк Закерберг. Проблемот кој го има компанијата е што сака да ја промени интеракцијата на корисниците на непријатните вести кои им пристигаат на тајмлајнот. Правејќи го Dislike „сила за добрина“. Сепак […]

Прочитај повеќе

Facebook ја објави листата на 10 настани кои го привлекоа најголемиот дел од нашето внимание оваа година. Светското фудбалско првенство, епидемијата на ебола, Ice Bucket Challenge, смртта на Робин Вилиамс се дел од настаните кои ја одбележаа 2014 година, според 1,35 милијарди корисници на Facebook. Еве како изгледа глобалната листа на настани според корисниците на […]

Прочитај повеќе