Сите кои сакаат да го користат Facebook Messenger, но не сакаат Facebook профил, сега можат да го направат ова. Aпликацијата им се приклучи на останатите слични апликации за чет како Viber или WhatsApp, кој е во сопственост на друштвената мрежа. Логирањето преку Facebook ќе биде достапно глобално, иако сега може да се користи единствено во […]

Прочитај повеќе

Facebook го сака истото што и вие – да добивате релевантна содржина на News Feed-от. Затоа друштвената мрежа стартува нови алатки кои ќе ви дадат поголема контрола на содржината што ви се прикажува. Воведено е приотеризирање на приказните, па така можете да одберете пријател или фан страна од која не сакате да пропуштите приказна. Може […]

Прочитај повеќе

Нов ден нова друштвена мрежа! Група евангелисти од Бразил креираa друштвена мрежа за христијани на која нема да има можност за пцости и еротска содржина, јави BBC. Името на друштвената мрежа е Facegloria и според основачите веќе привлекле над 100.000 членови. Мрежата има листа од 600 зборови кои се цензурираат, а копчето „ми се допаѓа“ […]

Прочитај повеќе

Сите им имаме отстапено дел од личните податоци на некои од онлајн сервисите, но што ќе се случи доколку некој од овие сервиси банкротира, се спои со некоја компанија или биде купен од друга? Одговорот ќе ве направи параноични. Дури 85 од 99 правила за користење на онлајн сервиси, пишува New York Times, велат дека […]

Прочитај повеќе

Технологијата на Facebook за идентификување на лице може да ги препознае корисниците дури и кога не им се гледа лицето на фотографија. За разлика од луѓето кои прилично едноставно ги препознаваат другите луѓе дури и кога не им се познава лицето, за компјутерите ова знае да биде проблем. Но, се чини дека развивачите во најголемата […]

Прочитај повеќе

Русија тврди дека не прави инвазија на Украина, дека трупите кои водат борба со украинската армија не се нивни. Но, намерите на Владимир Путин се разоткриени од еден банален тренд – руските војници кои треба да се кријат, постојанот објавуваат свои селфи фотографии. Така Симон Островски од Vice следејќи ги тие селфи фотографиите успеа да […]

Прочитај повеќе

Twitter доби нов директор, кој всушност беше и првиот директор и ко-основач. На местото на Дик Костело се враќа Џек Дорси, барем за кратко. Причината за промена на директорот е притисок од инвеститорите што Twitter забавува со растот и не прави повеќе пари. Најавата дека г. Костело ќе си оди, веднаш ја качи вредноста на […]

Прочитај повеќе

Facebook ја претстави својата Place Tips технологија, која овозможува бизнисите да испраќаат нотификации и апдејти до корисниците кога ќе бидат во близина на нивните објекти. Станува за бесплатни Bluetooth уреди кои Facebook ги испраќа кај секој бизнис што ќе им ги побара. Но, иако тестовите во Њујрок се покажаа за успешни, сепак во моментов Place […]

Прочитај повеќе

Facebook отвори нова лабораторија во која ќе се истражува вештачката интелигенција. Ова е трета лабораторија за вештачка интелигенција на Facebook, но овојпат е сместена во срцето на Европа, во Париз, бидејќи друштвената мрежа сака да го привлече и европскиот талент. „Лабораторијата ќе отвори можности за истражувачи во Франција и ќе направи екосистем околу Facebok, во […]

Прочитај повеќе

Google ќе ги одели фотографиите на корисниците од Google+ во посебна апликација наречена Google Photos. Гласините кој подолг период излегуваат би можеле да добијат и официјална потврда на Google I/O кој е закажан за крајот на неделата. Но без разлика дали ќе биде официјално објавена Google Photos, сега веќе нема сомневање дека апликацијта ќе овозможи […]

Прочитај повеќе

Facebook ja претстави Instant Articles, коај е нова платформа што овозможува објавување на статии на друштвената мрежа. Идејата зад платформата е да го забрза вчитувањето на содржини, бидејќи заклучиле дека линковите се отвораат пребавно или во просек потребни се осум секунди за отворање на секоја статија. Први партнери на мрежата се New York Times, BuzzFeed, […]

Прочитај повеќе

Штом премиерот Никола Груевски изговори „Кој ќе ми каже фала за изгубеното време?“ на митинг на ВМРО, знаевме дека е прашање на време кога твитерџиите, секогаш расположени за битки против политичарите, ќе го претворат тој говор во креативна иронија. Веќе два дена на Twitter се спамира со #фалаНикола хаштагот преку кој твитерџиите му се заблагодаруваат […]

Прочитај повеќе