(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) За денешниот Производ на денот решивме да ви ја претставиме Magpie – онлајн платформа за девојки и […]

Прочитај повеќе

Instagram најавува промени која натера некои незадоволни корисници веќе да му го предвидуваат крајот. „RIP Instagram“ можеби сега е популарна порака, но е претерано екстремна. Тоа што друштвената мрежа го прави сега е да понуди поквалитетна содржина, така што ќе го промени изгледот на презентираните резултати, па најдобрите фотографии ќе се појавуваат најгоре на листата, […]

Прочитај повеќе

Facebook можеби работи на уште едно изненадување сo емотиконите. Компанијата е нов сопственик на креаторите на iOS апликацијата Masquerade, која е апликација за уредување фотографии со најразлични филтри, и најважно со можност за промена на лицата. Masquerade не е единствената апликацијa која го овозможува ова, но во моментoв е на прво место на App Store. […]

Прочитај повеќе

Според Meerkat, светот сè уште не е подготвен за мобилен стрим од секаде. Или пак пазарот станува посериозен сега кога Facebook му се приклучи на Тwitter. Meerkat, апликацијата која имаше фантастичен старт, сепак се реши да ја замрзне идејата за видео стримање во живо, и наместо ова засега ќе бидат своевиден Instagram за видео содржина. […]

Прочитај повеќе

По неколку месеци поминати во тестови, Facebook е подготвен да ја презентира новата алатка за рекламирање Canvas. Canvas е креиран за паметните уреди, поточно оние корисници кои ја користат мобилната апликацијa на Facebook. Она што го овозможува Canvas е создавање на нов вид реклами кои ќе и овозможат на социјалната мрежа зголемена заработка од мобилните […]

Прочитај повеќе

Twitter конечно ќе им овозможи на корисниците да споделат снимено видео во директна порака. Функционалноста е достапна истовремено на iOS и Android и тоа во целиот свет. Корисниците можат да снимаат и споделат видео директно од апликацијата, но не и од веб страницата. Новитетите ќе помогнат Twitter да биде поинтересен, а од компанијата се надеваат […]

Прочитај повеќе

Facebook продолжува со определбата да го замени целиот интернет. Најново од социјалната мрежа е обид за привлекување на креаторите на видео содржина со промена во броењето на видеата. Наместо „views“ сега ќе се бројат изгледани секунди. Page Insights for videos сега ќе вклучува метрика за прегледани минути, прегледи подолги од 10 секунди, прегледи, број на […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе имплементира тајмлајн налик на оној на Facebook, за да им прикажува на корисниците твитови кои ги пропуштиле. Корисниците кои често ја користат друштвената мрежа нема да забележат разлика, но на останатите кои се логираат поретко ќе им бидат прикажани твитови кои ги пропуштиле. Изборот на твитовите се прави со алгоритам, а зависи од […]

Прочитај повеќе

Шест реакции со кои можат да се заменат сите емотикони наскоро би можеле да го заменат like копчето на Facebook. Социјалната мрежа подолго време најавува дека сака да овозможи изразување на емоции, меѓу кои и жалење доколку некој од статусите не е соодветен за like. Подолго време се шпекулираше дека ќе се додаде dislike копче, […]

Прочитај повеќе

Дел од највлијателните корисници на Twitter ќе забележат дека им се сервираат помалку реклами. Причината за ова е што Twitter сака најактивните корисници да продолжат непречено да ја користат платформата. Друштвената мрежа се надева дека популарните корисници ќе привлечат поголем број на корисници. Но како се знае кој е #влијателен? Алгоритмот за изборот на корисници […]

Прочитај повеќе

Ако некогаш сте се запрашале како изгледа смртта на некоја социјална мрежа, сега преку крајот на Friends Reunited имате можност за седиште во првиот ред. Friends Reunited е социјална мрежа стартувана во 2000-та година и која никогаш не беше најпопуларна, иако во најдобрите денови имаше околу 25 милиони корисници. Сега бројот на корисници е минимален, […]

Прочитај повеќе

Една од најголемите чет апликации WhatsApp сега е потполно бесплатна. Сервисот кој има околу 900 милиони активни корисници, се откажа од претплатата која ја наплаќаше по бесплатната прва година. Причина за укинувањето е да се обезбеди можност на сите корисници да го користат сервисот, но се чини и дека во WhatsApp имаат идеја за нов […]

Прочитај повеќе