Минатата недела USA Today организираше мала група од 8 деца помеѓу 11 и 12 години за мини анкета. Анкетата беше фокусирана на социјалниот аспект на технологијата, од друштвени мрежи до паметни телефони. Она што е интересно е дека ниту едно од децата нема профил на Facebook. Секако, минималната граница за креирање на профил на Facebook […]

Прочитај повеќе

Главна цел на Марк Закерберг судејќи по неговата новогодишна заложба ќе биде поправање на друштвената мрежа. Со оглед на тоа како и колку се манипулираше со постовите и лажните вести последните години, дали друштвената мрежа ќе може да одговори на сите предизвици ќе мора да почекаме и да видиме. Сепак дел од промените веќе се […]

Прочитај повеќе

Најголемата платформа за споделување на видеа од игри, Twitch, додаде „social feed“. Ова е одлична вест за сите кои ја користат платформата, бидејќи сега ќе можат да ја користат истата за да ги споделат и најават стримовите. Досега за ова креаторите на содржина на Twitch мораа да користат други друштвени мрежи или медиуми. Бета верзија […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа најавува физички клучеви за авторизација. Со клучевите компанијата ќе овозможи двојна авторизација на корисниците. Вообичаено двојна авторизација се остварува преку SMS пораки или преку апликација на паметен телефон. Ова е поевтино и подостапно решение за корисниците, но според Facebook, методот има недостатоци. Поради ова друштената мрежа веќе овозможува регистрирање на физички USB […]

Прочитај повеќе

Вестите и шпекулациите за продажба на Twitter не се нови, а одвреме-навреме се појавува ново име во листата на заинтересирани компании. Google и Salesforce се најзаинтресирани за купување на микро-блогот. Двете компании, наскоро би можеле да достават и официјални понуди, јави CNBC. Бордот на директори на Twitter е заинтресиран за продажба и веројатно би прифатил некоја […]

Прочитај повеќе

Facebook има тајна лабораторија во Орегон во која ги тестира како апликациите работат на различните модели на телефони кои ги користат корисниците. Дури и речиси незабележителните промeни во кодот можат да предизвикаат непосакувано однесување, па социјалната мрежа во лабораторија ги тестира апликациите пред да ја надгради официјалната верзија. „Зад голема метална врата има 32 iPhone […]

Прочитај повеќе

Facebook ќе користи вештачка интелигенција за да преводува статуси на повеќе јазици, а со тоа и да ги отстрани пречките за маркетинг на клиенти кои можеби и не го зборуваат истиот јазик. На дури 50 отсто од корисниците на Facebook, англискиот не им е мајчин јазик, а новата алатка е наменета за допирање токму до овие корисници, […]

Прочитај повеќе

Жителите на 10 градови во САД ќе добиваат известување за најдобрите Facebook настани кои ќе се случуваат во нивната близина. Изборот на настани кои ќе ги препорачува социјалната мрежа доаѓа од куратори, кои би требало со промената да привлечат повеќе корисници на интересните настани, дури и кога ниеден нивен пријател нема да присуствува на настаните. […]

Прочитај повеќе

Facebook продолжува со додавање на нови функционалности кои ќе ја олеснат интеракцијата на корисниците со содржините. По примерот на таговите на фотографии, наскоро корисниците ќе можат автоматски да ги тагнат своите пријатели и на видеата. Но, за разлика од фотографиите, таговите на видеата ќе бидат малку покорисни, бидејќи не само што ќе ги одбележат пријателите, […]

Прочитај повеќе

Чет-ботови, виртуелна реалност и покорисен Messenger се најголемите новости претставени на првиот ден на F8, официјалната конференција на Facebook. Чет-ботовите на Facebook неофицијално беа најавени минатата недела, а сега само се потврдени шпекулациите. Компанијата објасни дека примената на ботовите ќе биде, пред сѐ, за компаниите за да им ја олесни комуникацијата со клиентитите. Името под […]

Прочитај повеќе

Snapchat е една од ретките платформи каде обичната интеграција на функции е всушност возбудлива вест за корисниците. Мрежата им претстави на своите 100 милиони активни корисници нов Chat 2.0 функција за споделување на текст, видео и стикери, во кое сега се вклучени и видео повици. Сервисот ја потврди својата определба, Chat 2.0 да биде најдобриот […]

Прочитај повеќе

Periscope, социјалната мрежа на Twitter за стримање видео во живо, надмина неверојатни 200 милиони стримови, а секојдневно се гледаат милион часови видео содржина. Periscope ги објави овие податоци во пост по повод првиот роденден. Овие податоци се однесуваат единствено на предностите во живо на iOS и на Android апликациите, па станува збор за навистина импресивни […]

Прочитај повеќе