Овој текст е дел од серијалот “Друштвена игра на месецот” во соработка со Гоблин Друштвени Игри. Kога ќе си помислите дека на полето на колекционерски игри со карти (со кое суверено владеат Magic: The Gathering , Yu-Gi-Oh! И Pokemon), не може да се појави ништо ново, од умот на творецот на Magic – Ричард Гарфилд, се […]

Прочитај повеќе

Snapchat повеќе не е најсимнувана апликација за iOS во САД, а најверојатно уште поголемо изненадување е апликацијата која ја замени – Miitomo од Nintendo. Интересно е што ова е првата игра за мобилни од Nintendo, која по 3 милиони преземања стана инстант успех. Иако не станува збор баш за класична видео игра, ова не ги […]

Прочитај повеќе

Cloud Chamber е нова инди видеоигра од Investigate North која од 7 август конечно ќе биде достапна на Steam, и која ќе претстави нов жанр – Massive Multiplayer Story. И покрај тоа што станува збор за видеоигра, Cloud Chamber всушност е потрага по нов медиум кој ќе ги пренесува пораките кои досега се пренесуваа преку […]

Прочитај повеќе

Game Oven, стартап од Утрехт основан од Бојан Ендровски и Адриан де Јог, ja додаде Bounden во своето портфолио на друштвени игри како Bam Fu и Fingle. Најновата игра на Game Oven, направена со помош на четири кореографи од Холандскиот национален балет, е всушност балет помеѓу дваjцa корисници кои мора да го следат екранот на […]

Прочитај повеќе

Сигурно се сеќавате на Бојан Ендровски кој во неодамнешното интервју за IT.com.mk ни кажа за своето стартап искуство во Холандија. Тогаш Бојан ни спомна дека неговото студио Game Oven, кое го основа заедно со Адриан де Јог, планира да објави уште една игра за iOS која ќе биде друштвена како нивниот наградуван хит Fingle. Tаа […]

Прочитај повеќе

Nordeus само што се пофали на Facebook дека нивната друштвена игра Top Eleven надмина 9 милиони активни играчи месечно, а од нив 3 милиони играчи се логираат дневно. Гледајќи ги претходните податоци, играта на Nordeus го дуплираше бројот на корисници од мај 2012-та која објавија дека имаат над 4 милиони корисници. Top Eleven Be a […]

Прочитај повеќе

Zynga го објави второто продолжени од еднаш-суперпопуларната FarmVille, игра која ја направи Zynga топ компанија и која привлече милиони корисници на Facebook да одгледуваат растенија. FarmVille 2 има пред себе предивик да го повтори успехот на својот претходник бидејќи Zynga се повеќе губи корисници (и вредност на акциите) кои наместо на Facebook играат игри на […]

Прочитај повеќе

Top Eleven, играта на белградското студио Nordeus, успеа во текот на август да го зголеми бројот на играчи за дополнителни еден милион. Во минатиот месец играта ја играа шест милиони играчи, а во јули Top Eleven играле 4,8 милиони играчи. Овој неверојатен успех на Top Eleven, која е и најпопуларна ваква Facebook игра, пред Fifa […]

Прочитај повеќе

Zynga, компанијата која го промени друштвениот гејминг со Facebook игри како FarmVille, Mafia Wars, CityVille и други игри, сега оди еден чекор понатаму. За прв пат Zynga ќе претстави друштвена игра преку која корисниците ќе можат да имаат виртуелен секс. The Ville е игра инспирирана од The Sims, но на пониско ниво. Во играта корисниците […]

Прочитај повеќе

Само само 50 дена од објавувањето, мобилната игра Draw Something, за Android и iOS, успеа да привлече над 50 милиони корисници и да стане најбрзо растечката апликација. Покрај неверојатните бројки, апликацијата успеа да го преземе првото место на Аpple App Store oд Angry Birds. Draw Something е уникатна игра која ги поканува корисниците да нацртаат […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната фудбалска игра на Facebook, Тоp Еleven Football Manager на српското студио Nordeus стигна до уште еден неверојатен успех – 1 милион активни играчи дневно! Nordeus само пред еден месец објави дека Top Eleven надмина над 4 милиони играчи месечно, што ја прави друштвената игра попопуларна од Fifa Superstars. Тоp Eleven Football Manager е стартувана […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните фудбалски игри на Facebook, Тop Eleven на српската Nordeus, која неодамна стана поиграна и од Fifa Superstars, сега ја надмина и бројката од 4 милиони активни корисници месечно. Top Eleven е стартувана пред една година, и е фудбалска игра каде играчот е менаџер на тим, со можност да купувац и продава фудбалери, […]

Прочитај повеќе