Dropbox, Analytics и Gmail е водечката тројка на најпопуларни алатки на секој фриленсер. BestVendor, на чија страниц можете да пронајдете огромен број на алатки кои ќе ви помогнат во работата, направи едно истражување помеѓу фриленсерите ширум светот. Во истражувањето во кое учествуваа 97 фриленсери, од кои најголем дел се од Северна Америка, BestVendor ги собра […]

Прочитај повеќе

Експертите ангажирани од Dropbox открија дека еден од вработените во команијата имал компромитиран профил. Како последица на ова голем број на корисници почнале да добиваат спам-пошта на адресите поврзани со Dropbox профилот. „Хакерите користеa профил и лозинка на вработен во команијата, во неговото онлајн скаладиште имаa пристап до проектна документација со имејл адреси од корисници […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте имале потреба да ги зачувате сите слики од одреден веб сајт? Додека бараме квлитетни слики, често пребаруваме низ различни сајтови и директориуми на слики, како што се deviantART, Picasa, Photobucket, и сл., па често кога ќе сакаме да зачуваме повеќе слики, навистина е мачно да ги преземаме една по една. За да […]

Прочитај повеќе

Веб складиштето додаде Undo копче за да ги поправите сите грешки. Dropbox е сервис кој овозможува да се складираат фајлови на веб. Имате бесплатни 2-3 GB, а за повеќе се наплаќа. Сервисот е корисен бидејќи ви инсталира фолдерче на десктоп кое веднаш ги синхронизира фајловите со облакот и ви овозможува да пристапите до нив од […]

Прочитај повеќе

Boxopus е сервис кој овозможува да симнувате торент фајлови директно во вашиот Dropbox oблак. Сервисот ги користи API-jaта на Dropbox, и откако ќе ги поврзете двата сервиси преку Dropbox профилот, и додадете торент фајлови, Boxopus ќе започне да ги симнува во фолдер. Може да закачуте колку сакате торент фајлови без потреба од битторент клиент, но […]

Прочитај повеќе

Dropbox ја надогради својата iPhone и iPad апликација, додавајќи нова опција која автоматски ги префрлува сите фотографии од уредите на серверот на облак. Оваа новина на Dropbox може да биде интересна за многумина, иако корисниците на iOS користат Apple iCloud складиште. Откако ќе се активира опцијата, Dropbox креира фолдер Camera Uploads каде што ги складира […]

Прочитај повеќе

Dropbox ќе ви даде 3 GB простор доколку се решите автоматски да закачите фотографии од вашите SD картички или паметни телефони на PC или Mac. Звучи како добра зделка нели? Десктоп клиентот на популарното веб складиште сега има оција за автоматско закачување на фотографии, која беше претставена за мобилните платформи уште во декември. Штом се […]

Прочитај повеќе

Да бидам искрен, го обожавам Dropbox кој го користам веќе неколку години и никогаш не размислував на други веб складишта бидејќи имав неколку гигабајти, имав синхронизиран фолдер на десктоп и тоа ми беше доволно. Но, сега се појавија уште слични сервиси кои ме ставија на мисла бидејќи се од поголеми компании и се интегрирани со […]

Прочитај повеќе

Популарното веб складиште само што го олесни споделувањето на фајлови. Moжеби ви звучи како нешто што требаше да го има до сега, но Dropbox најави дека сега можете полесно да споделите линк до фајловите од вашиот фолдер. Новината е што кога ќе споделите линк од видео и фотографија со вашиот пријател или баба, како што […]

Прочитај повеќе

Dropbox, еден од покул сервисите за складирање фајлови во облакот, само што најави дека ќе им дозволи на своите корисници да добијат 16 GB бесплатен простор, но само доколку ги повикаат пријателите. Dropbox ќе ви даде 500 MB (зголемено од 250 MB) за секој ваш пријател кој ќе се регистрира на сервисот на ваша покана. […]

Прочитај повеќе

„Хак“ можеби има негативна конотација, но значи и да се биде итар и креативен покрај ограничувањата, вели Dropbox во својот блог пост во кој престави видео од неодамнешна „хакерска недела“. Настанот ги вклучува вработените и пријатели на вработените кои во текот на една недела се обидуваат да испрограмираат некои интересни експерименти кои доколку се покажат […]

Прочитај повеќе

Dropbox, еден од најпопуларните сервиси за складирање податоци во облакот, сега се интегрираше со Facebook. Ова значи дека корисниците ќе можат да споделуваат фолдери и фајлови со Facebook пријателите, наместо само да праќаат линкови преку имејл. Oткако ќе се поврзат двата профили преку оваа страна, ќе може да се додат пријателите кои автоматски ќе бидат […]

Прочитај повеќе