На Mobile World Congress во Барселона кој се одржува уште денес, извршниот директор на Dropbox, Дру Хјустон откри неколку интересни податоци за својот сервис во облакот, како дека бројката на датотеки кои се прикачуваат на овој сервис секој ден изнесува неверојатни една милијарда. Г. Хјустон откри и дека Dropbox има повеќе од 100 милиони корисници, […]

Прочитај повеќе

По 2 ипол години на „хакирање и поправање“ Ралф Холцман ја објави новата верзија на Send To Dropbox, која сега вклучува и Premium профили. Преку овој едноставен сервис можете да си праќате имејл атачменти директно да ги складирате во облакот. Dropbox се покажа како одлично и корисно веб складиште во кое може да закачите фајлови […]

Прочитај повеќе

Милев дека сме специјални, вели директоро на Evernote, Фил Либин откако New York Times му посочи дека во Силициумската долина има куп стартапи кои вредат над една милијарда долари. Квентин Харди од Њујоркшкиот весник пишува дека во долината има околу 25, ако не и над 40 приватни компании кои имаат вредност од една милијарда долари. […]

Прочитај повеќе

Популарното веб складиште Dropbox претставни новости со кои ќе го олесни користењето и споделувањето на документи преку облакот. Најновото подобрување сега е што сите .pdf, .doc и други документи ќе може да ги прегледате, наместо веднаш да ги симнувате. Најверојатно наскоро ќе видиме и поддршка за Excel документи. Оваа опција ќе биде достапна за сите […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатата недела Dropbox го купи музичкиот стартап Audiogalaxy, со кои намери и по која цена – сè уште не е познато, но вчера падна уште еден договор. Dropbox го купи Snapjoy – сервис кој ви овозможува да ги хостирате и категоризирате вашите фотографии. Од денес, регистрациите на Snapjoy се затворени, но од […]

Прочитај повеќе

Dropbox го купи музичкиот стартап Audiogalaxy. Цената сè уште не е позната, но изгледа дека од Dropbox имаат некои планови поврзани со споделување на мултимедија, а можеби и музичко складиште? Audiogalaxy, за тие што не се запознаени, е еден од пионирите помеѓу сервисите за споделување на музика кој на некој начин претставува веб базиран peer-to-peer […]

Прочитај повеќе

Пред скоро време пишувавме за опцијата за хостирање на статични веб страници на Google Drive, а денес ќе ви претставиме уште едно слично решение, но овојпат за Dropbox. Сето ова е возможно благодарение на Dropbox апликацијата на site44 која се поврзува со вашата Dropbox сметка и ви овозможува креирање на веб-сајтови. За да започнете со […]

Прочитај повеќе

Dropbox е еден од најпопуларните сервиси за складирање на податоци во облакот. Денес, веќе истиот брои повеќе од 100 милиони корисници, а бидејќи имаше мала историја со неколку безбедносни пропусти, еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја подобрите безбедноста на вашата Dropbox сметка. Овозможете ја двојната потврда Two-step verification е опција која овој […]

Прочитај повеќе

Поминаа пет години од објавувањето на Dropbox, а вчера бројот на корисници ја помина границата од 100 милиони, објави Дру Хјустон на официјалниот блог на веб складиштето. Во своето постоење, Dropbox собра 250 милиони долари инвестиции и сервисот се проценува на околу 4 милијарди долари. Dropbox беше единствен на почетокот, додека во текот на претходните […]

Прочитај повеќе

Dropbox денес ја надгради својата Android апликација со тоа што стави поголем акцент на мултимедијалната содржина. Оваа надградба доаѓа само еден ден откако ја претставија својата нова галерија, а од последните неколку ажурирања може да се забележи дека посветуваат големо внимание на споделувањето на фотографии. Истите промени наскоро ќе пристигнат и за iOS платформата, додека […]

Прочитај повеќе

Dropbox ги извести своите корисници дека од сега своите датотеки прикачени на нивниот сервис ќе може да ги споделуваат во групите на Facebook во кои членуваат. Kорисниците кога ќе изберат „Add File“ во некоја од групите, ќе имаат уште една опција за избирање на датотека, односно да изберат од својoт Dropbox профил. „Од сега можете […]

Прочитај повеќе

Откако во минатите неколку години Dropbox неколкупати беше жртва на хакерски напади, за да ги спречи ваквите случаи во иднина, сега веб складиштето воведува „двојна верификација“. Тоа значи дека ќе ви бидат потребни два докази за да пристапите до вашата сметка. Првиот е вашата лозинка, а вториот е кодот што ќе биде испратен до вашиот мобилен […]

Прочитај повеќе