Популарната продавница за наркотици Hansa, лоцирана на скриениот интернет (Dark Web), од 20 јуни е под контрола на холандската полиција. Станува збор за координирана полициска акција во која учествуваа повеќе држави и агенции. Во организираната акција учествуваа: Федералното истражно биро и Агенцијата за сузбивање на наркотици, од САД, Холандската полиција и Еуропол. Во акцијата се затворени AlphaBay и […]

Прочитај повеќе

Покрај затворањето на најголемите продавници на скриениот интернет и куп апсења во повеќе држави, скриениот интернет оваа година ќе забележи продажба од над 100 милиони долари, јави Wired. Ова голема бројка доаѓа во лоша година за криминалците бидејќи некои продавници имаа сериозен проблем со измами и крадење на биткоини, додека FBI затвори стотина други. Но […]

Прочитај повеќе

Беспилотно летало кое пренесувало три килограми амфетамин се срушило на паркинг во Тихуана, Мексико, пренесува >Associated Press. Полицијата вели дека имало шест пакети дрога кои биле залепени за леталото, кое откако ќе му бидат дадени GPS координати можело само да одлета до локацијата. Засега не е познато од каде потекнува леталото, дали од американски или […]

Прочитај повеќе

Иако речиси и да не сме слушнале за него, но Рускиот анонимен маркет – RAMP сега е најстарата продавница на „темниот интернет“ која продава наркотици. Не станува збор за нова продавница, RAMP постоеше и во времето на Silk Road, но сега откако нема конкуренција од западните држави, сајтот успеа да привлече 14.000 членови. Станува збор […]

Прочитај повеќе

Europol и Федералното истражно биро (FBI) во заедничка акција на 6-ти ноември затворија над 400 сајтови помеѓу кои и Silk Road 2.0 и уапсија 17 сопственици на сајтови. Ова е нajголема акција против продавниците на илегална стока на „скриениот веб“ досега. Станува збор за сајтови кои се скриени со помош на Tor мрежата. Тor мрежата […]

Прочитај повеќе

Темниот интернет го доби својот Google. Станува збор за пребарувачот Grams со кој корисниците ќе може да пронајдат огромен дел од илегалните продукти кои се продаваат на темната страна на Интернет. Адресата на Grams е grams7enufi7jmdl.onion – достапна преку Tor – на кој за миг ќе најдете нелегална роба: oд наркотици, оружје, украдени податоци од […]

Прочитај повеќе

Полицијата во Холандија уапси петмина и го затвори маркетот од „темниот интернет“ Utopia. Уапсените се осомничени за управување со споменатиот маркет, преку кој тргувале со наркотици, украдени кредитни картички и оружје, вели jавниот обвинител на Холандија. Двајца од уапсените во Enschede се Холанѓани на возраст од 30 и 31 година и полицијата се сомнева дека […]

Прочитај повеќе

Кражба од 5.400 биткоини со вредност од околу 6 милиони долари се заканува да го затвори сајтот за продажба на наркотици Sheep, јавува Forbes. Sheep постои на „скриениот интернет“, оној кој може да се пристапи преку Tor мрежата, и слично како и неодамна затворениот Silkroad, заработува од продажба на дрога. Биткоините наводно ги украде корисникот […]

Прочитај повеќе

Интернет е можеби совршен за продажба на дигитална роба, но не само легална. Во последно време се повеќе корисници наоѓаат простор за илегална стока како фалсификувана роба, дрога и порнографија кои се вообичаени на црниот пазар, пишува The Verge. За жал новите дилери се почесто се луѓе без полициско досие или престап кои преку страни […]

Прочитај повеќе

„За најбрзо време до 1 милион следачи”. Ова е Гинисовиот рекорд кој го заслужи познатиот актер Чарли Шин. Тој број го достигна за 25 часови и 17 минути, а во моментов таа бројка на @charliesheen е повеќе од 1.23 милиони. Направете refresh на страната и веднаш ќе видите дека бројката постојано се зголемува. Инаку, тој отвори свој Twitter профил на 1-ви март, само пред 3 дена. Неговата прва слика на TwitPic со чоколадно млеко и порно глумица е прегледана 1.2 милиони пати за само 24 часа.

Прочитај повеќе

Тројца тинејџери од Колумбија чии имиња се појавија на црна листа на Facebook се убиени во последниве 10 дена. Првата листата со околу 30 имиња е објавена на 17 август, само два дена по убиството на двата тинејџери, убиени додека се возеле на мотори. Третиот тинејџер е убиен на 20 август. Во истиот инцидент е ранет уште еден студент.

Прочитај повеќе