Богатството на дел од светските лидери, јавни личности и популарни ѕвезди веше обелоденето пред јавноста во форма на 11 милиони документи и 2,6 терабајти информации за 300.000 офшор компании во Панама. Помеѓу сопственици на објавените сметки се наоѓаат претседателот на Русија, Владимир Путин кој се поврзува со сума над 2 милијарди долари(!); премиерот на Пакистан […]

Прочитај повеќе

Францускиот суд го казни новинарот и активист Оливие Bluetouff Лаурели со парична казна од 3.000 евра бидејќи објави доверливи документи. Но, проблемот е што судот го прогласи за виновен поради објавување на документи кои беа достапни преку линк на Google. Линкот кој г. Лаурели го пронајде води до 7,7 гигабајти податоци од јавното здравство кои […]

Прочитај повеќе

Како дел од Global Intelligence Files составени од околу 5 милиони имејлови и дописки на аналитичари на Stratfor, Wikileaks oбјави нови стотина имејлови чија содржина на еден или друг начин е поврзана со Македонија и регионот. Wikileaks до сега објави околу околу 6.700 имејлови и извештаи за Македонија, во кои може да се најдат неинтересни […]

Прочитај повеќе

Од денес викајте ме Челзи, вели изворот на Wikileaks, Бредли Менинг. Американскиот војник кој пред еден ден беше осуден на 35 години затвор за шпионажа и откривање на доверливи тајни, рече дека сака да започне со хормонска терапија и да продолжи да живее како жена „во новата фаза од мојот живот“. „Би замолил од денеска […]

Прочитај повеќе

Kонтроверзниот Wikileaks објави над 1,7 милиони димпломатски документи кои датираат од 1973-та до 1976 година. Во нив се вклучени и над 250.000 документи поврзани со Хенри Кисинџер, поранешниот државен секретар на САД и добитник на Нобеловата награда за Мир за прекинувањето на Виетнамската војна. Според Wikileaks, ова рекордно објавување претставува „значително откритие за вмешаноста на […]

Прочитај повеќе

Американскиот војник Бредли Менинг се изјасни како виновен по 10 обвиненија за предавање доверливи документи на „нeавторизирани лица“. Тој призна дека е изворот на Wikileaks, но одби да прифати две обвиниенија дека „му помагал на непријателот“. Според десетте обвиненија тој се соочува со максимална казна од 20 години затвор. Но, доколку биде обвинет за предавство […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous објавија кул доверливи документи украдени од сајтот на Министерството за финансии на Грција за да ја разгорат дебатата за стратегијата за намалување на трошоците со која грчките власти сакаат да добијат уште пари на заем од Европската Унија. Со стратегијата, која се наоѓа пред гласање во Грчкиот парламент, се очекуваа намалување на трошоци […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous го стартуваат сајтот Par:AnoIA (Potentially Alarming Research: Anonymous Intelligence Agency), кој налик на Wikileaks, ќе служи за да се објавуваат доверливи документи. За разлика од досегашната пракса на Anonymous да објавуваат .zip торенти за симнување, овој сајт е наменет за поспецифична публика. „Причината зошто никому не му е гајле за овие документи, како […]

Прочитај повеќе

Бредли Манинг ќе има шанса да се појави пред воен суд на 16 декември откако помина претходно повеќе од година и пол во затвор. Тој е осомничен дека е извор за Wikileaks кој им достави доверливи армиски документи. Со ова судење армискиот аналитичар Манинг и неговите адвокати ќе ја добијат првата шанса да се изнесат […]

Прочитај повеќе

Kонтроверзниот сајт најави дека ќе ги суспендира објавувањата на доверливи документи се додека не си ги среди финансиите. Проблем за функционирање на сајтот е финансиската блокада на сервисите преку кои сајтот добиваше донации, што е 95 отсто од сите приходи на сајтот, вели основачот Џулијан Асанж кој сè уште е во притвор во Англија во […]

Прочитај повеќе

Според Wall Street Journal, американската влада обезбедила тајни судски наредби според кои Google и Sonic, мал интернет провајдер, биле обврзани да предадат информации од имејл профилот на Јакоб Апелбаум, 28-годишен активист за човекови права и волонтер во Wikileaks. Во судските наредби кои биле дадени до Google и Sonic имало и барање да се предадат имејл […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous објави 130 MB-тежок торент фајл со имејл адреси, лозинки и логини на Booz Allen Hamilton, компанија која соработува со американските безбедносни сили. Податоците се украдени од сервер со пропусти на мрежата на компанијата која е водена од лица кои биле поранешни директори на CIA и на американското Министерство за одбрана. Anonymous вели […]

Прочитај повеќе