По Google кој започна такси превоз со автономни возила во Аризона, ланецот супермаркети Kroger започнува да доставува производи со автономни возила. Засега оваа услуга е достапна единствено во Скотсдејл, Аризона. Доставата се прави со возило специјализирано за испорака. Возилото специјално изработено за достава е Nuro R1. Ова возило вози по улиците и не се користи […]

Прочитај повеќе

Во петокот, 26-ти октомври, во хотел Мериот се одржа првата конференција за е-трговија во Македонија, која го носеше насловот “е-Трговија: е-Иднината за е-Македонија!”. Со скоро 400 присутни гости и повеќе од 30 говорници на сцена, конференцијата докажа дека во Македонија постои огромен интерес за развој на оваа индустрија. Агендата ја сочинуваа микс од поздравни говори, […]

Прочитај повеќе

По сѐ изгледа Amazon нема да дозволи ниту една компанијата да ги предизвика ниту на едно поле. Компанијата започнува со испораки до багажникот на автомобилите. Доставувачите од Amazon, во соработка со General Motors и Volvo ќе имаат пристап до багажникот. Интересно можноста доаѓа малку подоцна откако Amazon понуди достава во домот. Односно, м0жност доставувачот да […]

Прочитај повеќе

Роботите и автономните колички се иднината на доставата. Можеби не се премногу практични за достава на големи растојанија, но кусите растојанија се одлични за достава со роботи. Starship Technologies неколку месеци ги тестира возилата, а засега немало никаков проблем. Секако можеби главна причина што никој не го допира возилото е придружбата која е постојано присутна. […]

Прочитај повеќе

Една од најперспективните компани, барем кога роботите се во прашање, Boston Dynamics, започнува со достава со роботи. Компанијата започна како соработник на DARPA, но веќе неколку години се дел од Alphabet (Google). Оттогаш компанијата ги заврши договорните проекти со војската и ја прекина секоја соработка на воена технологија. Новиот проект е достава со роботите кои […]

Прочитај повеќе

Вирџинија е првата држава која дозвoли испорака на продукти со роботи. Законот овозможува автономните роботи за превоз да можат да користат тротоари и пешачки премини за превоз на производи. Законот ќе стапи на силна на 1 јули, јави Recode. Законот е дело на Рон Виланова и Вил Дестеф, но ова е комплексен проблем, па за […]

Прочитај повеќе

Најверојатно кога ќе се спомне дрон не помислувате на авиончиња од хартија. Сепак DARPA креираше токму ваков дрон. Дрон креиран од хартија и наменет за достава на лекови и медицинска опрема. Компанијата Otherlab од Сан Франциско, доби грант од DARPA за развој на токму оваа идеја, јави Recode. Идејата е веднаш да се достават лекови […]

Прочитај повеќе

Откако започнува со превоз на храна и патници, Uber сега сака да биде избор на корисниците кога е во прашање било каква достава. UberRush објави дека започнуваат со потпишување на договори со локалните трговци за да се понуди пренос на секакви производи од продавниците до корисниците во Сан Франциско, Њујорк и Чикаго. Сервисот ќе доставува […]

Прочитај повеќе

Нe му успеа на Amazon, ниту на македонските е-продавници. Но му успева на кинескиот AliBaba да ја освои Македонија со своите евтини производи и бесплатна достава. Во интервју за Канал5 во кое се дискутираше „дали Македонски пошти можат да се справат со онлајн нарачките?“, раководителот во Пошти, Деан Велковски, откри една фасцинантна статистика – дека 90 […]

Прочитај повеќе

Google планира во 2017-та година да лансира флота на беспилотни летала кои ќе доставуваат производи. Името на иницијативата на Google (сега Alphabet) е Project Wing, и иако беше претставен уште пред две години, сега првпат беше откриен датумот кога ќе бидат дроновите ставени во функција. Освен името и идејата засега нема детали за пакетите кои […]

Прочитај повеќе

Стартапот Starship, чиј основач е Анти Хенла, еден од креаторите на Skype, планира во иднина да користи роботи за достава на производи. Досега дел од компаниите како Amazon и Google најавија дека работат на дронови за достава, а ова е еден од ретките стартапи кои е заинтересиран за достава по земја. Компанијата го презентира и […]

Прочитај повеќе

Стартапот кој планира да ги замени такси службите, Uber, ќе започне уште една услуга. Наместо како досега само да пренесува луѓе, со новиот сервис Corner Store корисниците ќе можат да нарачаат намирници кои ќе им бидат доставени во истиот ден. За почеток во време на првите тестови услугата ќе биде ограничена на Вашингтон, вели Uber […]

Прочитај повеќе