Продавницата за инди игри, Itch, го нуди на сите заинтересирани најголемиот пакет од игри што до сега имаме видено. Над 750 игри можат да бидат ваши по цена од барем 275 денари (5 долари). Сите средства од игрите ќе бидат донирани на соодветни организации кои се борат за расна рамноправност и еднаквост, потег директно врзан […]

Прочитај повеќе

Традиционално, како и секоја година, од Humble Bundle го исфрлија нивниот пакет од кој сите заработки се донираат за добротворни цели. Yogcast Jingle Jam 2018 крие дигитални добра во вредност од 815 долари, но сите нив, или барем скоро сите, можете да ги добиете по цена од 35 долари. Велиме скоро сите затоа клучевите се […]

Прочитај повеќе

Overwatch се одликува со една од најголемите и најдарежливите фанови кои во ниеден случај не го одбиваат предизвикот за донирање пари за добротворни цели. Во случај да сте и вие фан на играта, најверојатно сте запознаени со мајската кампањата на Blizzard Entertainment. Pink Mercy кампањата започна во мај годинава, а целта беше да се активираат […]

Прочитај повеќе

ИТ секторот во Македонија под име “IT4Charity”, го најавува својот прв хуманитарен музички настан, кој ќе се одржи на 16-ти ноември во  клубот „XO Club“ во Скопје, со почеток во 20:00 часот. Влезот е слободен за сите хумани граѓани кои сакаат да дадат свој придонес за повисока општествена цел и да им помогнат на оние […]

Прочитај повеќе

На 6-ти август Скопје го зафати страшната поплава која одзеде животи и направи огромни штети во неколку населби. Сѐ уште се чистат куќите од вода и кал, се досредуваат улиците и инфраструктурата, но тоа не ги спречи членовите на ИТ форумот да размислуваат еден чекор напред и самоиницијативно да започнат акција каде што ќе се […]

Прочитај повеќе

Над стотина уметнички дела, меѓу кои од Едгар Дега, Пол Кле и Винсент ван Гог се во сопственост на Wikipedia, откако музејот Guggenheim ги донираше на најголемата дигитална енциклопедија. Колекцијата е составена од 100 уметнички дела и ќе биде изложена на 19 мај, а покрај посетата на музејот во Њујорк настанот ќе може да се […]

Прочитај повеќе

Британскиот BBC ќе донирa микро-компјутери на сите ученици во 7-ма година на образованието, на деца кои имаат 11 години, со цел да ги мотивира и заинтересира да кодираат. Причината за ова е што BBC смета дека во Британија има значителен недостаток на квалификувани „дигитални кадри“. Поради ова националниот медиумски сервис ќе донира 1 милион „Micro […]

Прочитај повеќе

Доколку ги следите друштвени медиуми тогаш сигурно сте ги забележале видеата на повеќе јавни личности кои се полеват со ледена вода. Станува збор за иницијатива која треба да ја зголеми свеста за болеста амиотрофична латерална склероза (ALS) позната и како „Лу Гарет“ болест. Предизвикот се одвива на следниот начин: откако предизвиканиот се полева со ладната […]

Прочитај повеќе

Секој треба да има право и можност да користи компјутер и да се поврзе на Интернет. Затоа фондацијата Е-Македонија на Tелеком, во партнерство со граѓанската организација Отворете ги прозорците, стартуваа проект „Компјутер – прозорец кон светот“ со кој се донираше компјутерска опрема од околу 14.000 евра за лицата со попреченост. За овие корисници, стандардните тастатури […]

Прочитај повеќе

Наместо да ги фрламе старите компјутери на кои не може да се играат најновите игри, а кои сè уште се одлични компјутери на кои може да се сурфа на Интернет и да се учи за технологијата, подобро би било да ги подариме на тие на кои најмногу им ги треба. На форумот на IT.com.mk е […]

Прочитај повеќе

Наместо да бараат пари од издавачите, дизајнерите на видeo игри Double Fine се решиjа да побараат донации преку KickStarter од гејмерите кои би им помогнале да соберат доволно пари да го финиансират нивниот следен проект. И гејмерите одговориjа, и тоа како одговорија. Сумата која компанијата ја бараше од 400.000 долари беше донирана за 8 часа. […]

Прочитај повеќе

Ги нема забавните, и малку досадни банери над секој текст на Wikipedia кои водеа до страната за донации. Сега тие се заменети со друг сличен банер кој им се заблагодарува на корисниците за успешното собирање средства за одржување на oнлајн енциклопедијата. Wikipedia успеа да „дојдеме до целта“ која беше поставена на неверојатни 20 милиони долари. […]

Прочитај повеќе