Крипто валута во вредност од 29 милиони долари ќе се „влее“ во државните училишата во САД. Донатор се Ripple кои ќе донираат XPR со вредност од 29 милиони долари. „Секој Rippler, од директорскиот тим до најновите вработени, ја започна својата кариера на исто место – во училница. Ова е клучно местo во кое се креираат […]

Прочитај повеќе

Овогодишниот настан Summer Games Done Quick собра неверојатни $1,760,400 за организацијата „Доктори без граници“, што е значително повеќе од минатогодишниот настан, кој собра 1.3 милиони долари. Summer Games Done Quick е настан во времетраење од една недела каде талентирани играчи ги играат најпознатите игри на најбрз можен начин и со одредени дополнителни предизвици. Па така, […]

Прочитај повеќе

Metamorphosis Foundation и локалната канцеларија на Microsoft организираат ден на Microsoft посветен на граѓанскиот сектор. Настанот е насловен, „Tech4Good,Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“.  Станува збор за своевидна промоција на Techsoup Balkans. Преку оваа платформа граѓанскиот сектор може да добие софтверски донации во вредност од 5000 долари. Токму запознавањето на граѓаните со овие можности се […]

Прочитај повеќе

Голем број граѓани, воглавно поактивни корисници на друштвените медиуми Facebook и Twitter, веќе неколку дена по ред самоиницијативно се организираат за да помогнат на населението зафатено од поплавата и невремето кое го зафати Скопје, поточно скопските насeлби Сингелиќ, Стајковци и Црешево, во кое животот го изгубија повеќе од 20 лица. Активностите на овие загрижени граѓани се обединуваат под хаштагот […]

Прочитај повеќе

За десетина дена е најавена нова средба и изложба на македонската инстаграм заедница. Изложбата повторно ќе биде организирана во кафе-галеријата Concept 37, а ќе се одржи на 5 декември. Изложбата наречена „Инстаграмџии“ освен можност за презентација на фотографиите, има и хуман карактер. Како и претходните вакви изложби и овојпат средствата од продажбата на фотографиите ќе […]

Прочитај повеќе

Проблемот со бегалците не се намалува, а покрај волонтери потребни се и финансиски средства да се ублажи состојбата. Google се обидува да помогне, а за оваа цел компанијата додаде „Донирај“-копче на страната на пребарувачот, но дополнително за секој дониран долар, Google ќе донира уште еден, до остварување на целта, 11 милиони долари, однонсно 10 милиони […]

Прочитај повеќе

Who I am? е македонска видеоигра, чие име можеби ви е познато бидејќи на минатогодишниот Global Game Jam освои трето место за најдобра приказна. Иако играта е бесплатна, креирана е со љубов од ShoopyGame, сепак сега им е потребна поддршка преку донации. Играта е достапна на Itch.io од каде може да ја симнете и да […]

Прочитај повеќе

Ice Bucket Challengе започна како иницијатива за зголемување на свест и собирање донации за болеста амиотрофична латерална склероза (ALS); a сега се претвори во вирален феномен кој дојде и во Македонија. По примерот на многумина пред нив, сега и неколку ИТ луѓе од Македонија го прифатија предизвикот и се полија со ледена вода. Меѓу нив […]

Прочитај повеќе

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, на својот блог ги сподели најпозитивните моменти од 2013 година во неговата лична листа. Листата на г. Гејтс остава навистина простор за оптимизам, а уште подобро би било овие трендови да продолжат. Г. Гејтс пишува дека неодамнешните случаи на полио во Сирија, Кенија и Сомалија наидоа на супер брз одговор. […]

Прочитај повеќе

Хаклабот КИКА (Кика е: Информации. Култура. Автономија) постои речиси 4 години и е едно од ретките места во Македонија на кое секој може да го сподели своето знаење, како и да се здобие со некои нови. Досега, благодарение на КИКА и со помош на сите технолошки ентузијасти кои се вклучени во работењето на хаклабот, многумина […]

Прочитај повеќе

Откако ги собраа  потребните средства за Музеј на Никола Тесла, Метју Инман, основачот на Oatmeal и непрофитната група „Tesla Science Center at Wardenclyffe“, полека го завршуваат проектот за изградба на музеј и на 5 октомври ја купија локацијата на која ќе биде изграден музејот. It’s official:we just bought a goddamn Tesla museum is.gd/rh5XxN — Matthew […]

Прочитај повеќе

Tip Jar и PPV (Pay-Per-View) се платежните модели со кои Vimeo ќе им овозможи на креаторите на видеа да заработат од своите дела, вели Блејк Витман во известувањето од Vimeo. Видео сервисот е популарен (~65 милиони месечни посети) бидејќи изобилува со високо-квалитетна содржина креирана од професионалци, уметници и ентузијасти, за разлика од YouTube (~800 мил […]

Прочитај повеќе