Children of Morta е една од најдобрите акциони игри со ретро инспирирана графика, трогателна приказна за харизматично семејство и уникатни roguelike елементи. Комбинацијата од овие три работи понуди исклучително интересна формула која со часови нè држеше прилепени до екранот. Токму поради тоа, со нетрпение го чекавме излегувањето на првото посодржително DLC за играта. Ancient Spirits […]

Прочитај повеќе

Како најнова игра од серијалот, Doom Eternal е апсолутно феноменална игра, но доколку сакате да се вратите на корените, тогаш вашиот пат мора да започне со Doom и Doom II. Првите игри од овој серијал се значително застарени, како во графиката, така и во гејмплеј механиките, но на сите заинтересирани пружаат интересен увид за почетоците […]

Прочитај повеќе

Во далечното време кога безвременски тоневме во оригиналната The Sims, Makin’ Magic беше последното, но и најдоброто проширување за играта. Таква експанзија, барем со иста длабочина, некако ја прескокна двојката, па дури и тројката (доколку Supernatural не ги оствари вашите очекувања), но сега се враќа на големата врата во четворката. The Sims 4: Realm of […]

Прочитај повеќе

Moonlite проекторот е еден од најдобрите и наједноставните уреди. Уредот кој Натали Рибут го користеше за да и раскаже приказни пред спење на својата ќерка сега е успешна Kickstarter приказна. Станува збор за додаток за паметен телефон кој го користи блицот за да го претвори телефонот во проектор. Додатокот доаѓа со мини слајдови кои се […]

Прочитај повеќе

Еден од првите додатоци кои ќе доаѓаат на Apple Watch би можело да биде можело да биде ремче за часовникот, со кое побрзо би се полнела испразнетата батерија. Apple Watch доаѓа со полнење со помош на магнетна индукција, но има скриена порта која овозможува побрзо полнење, вели 9to5mac. Reserve Strap, креаторот на ремчето, најавува дека […]

Прочитај повеќе

Monoprice Wi-Fi microSD Adapter е додаток кој овозможува додавање на WiFi на камерите и фотоапаратите, доколку производителот веќе не ја вклучил оваа можност во уредот. Најголемата предност на Monoprice пред конкуренцијата е едноставноста за употреба и преземање на фотографиите од фотоапаратите. Адаптерот доаѓа без microSD картичка, а поддржува картички со големина до 32 GB. Адаптерот […]

Прочитај повеќе

Momentum е екстензија за Google Chrome која ја заменува „таб“ страната на Chrome со страна која не само што подобро изгледа туку е и далеку покорисна. Првата промена која ќе ја забележите е огромната фотографија гоја го зафаќа целиот простор на прелистувачот, на средина на екранот можете да ја видите пораката за добредојде и часовник. […]

Прочитај повеќе

Новиот HTC One M8 не само што изгледа и одличен телефон, туку HTC изработи маска која што го заштитува телефонот, изгледа одлично и служи како нотификациски центар. Наместо само да го заштити телефонот, но и да го скрие одличниот дизајн на телефонот, Smart Cover Dot View за HTC One М8 е со специфчична изработка и […]

Прочитај повеќе

Previeweet е додаток за Chrome кој на Twitter ќе ви ја додаде можноста да ги прегледувате фотографии, дури и Instagram фотографиите за кои Twitter ја прекина поддршката. Додатокот до содржината на твитот ќе додаде и мала сликичка од фотографијата или видеото што ја содржи. Откако ќе ја инсталирате екстензијата, превчитајте ја страницата и кога ќе […]

Прочитај повеќе

Ако ви е преку глава од македонските политички пресметки на Facebook, тогаш сигурно ќе ви се најде советот на LifeHacker за следната екстензија за прелистувачите. Social Fixer е спас за вашата разумност, односно е екстензија за речиси сите прелистувачи која, освен подобрувања на изгледот на Facebook, ја филтрира содржината која ви ја прикажува друштвената мрежа. Блокирањето на политичките пораки […]

Прочитај повеќе

Доколку редовно читате е-книги, сигурно имате потреба од некаков софтвер за читање, особено доколку се работи за ePub книги (.epub – бесплатен и слободен стандард за е-книги). За таа намена ви го претставуваме еPub Reader кој е одличен додаток за книгите да ги читате директно преку вашиот Firefox без потреба да инсталирате дополнителен софтвер. Со […]

Прочитај повеќе

Направете го вашиот сајт подруштвен со само неколку кликови, е описот на Facebook додатокот за WordPress кој го објавија денес. Така сега на сите што ја користат WordPress платформата за блогирање и имаат Facebook страница ќе им биде поедноставен процесот на споделување на содржината. Официјалниот додаток е достапен во WordPress директориумот и со негова помош […]

Прочитај повеќе