Денеска Apple го претстави новиот модел на најпродаваниот мобилен уред iPhone. Седмата серија на iPhone доаѓа со неколку новини – подобрена камера, водоотпорност, безжични слушалки – прочитајте повеќе за новиот iPhone 7 тука. Стандардно како и со секој нов модел, легендарниот дизајнер на Apple, сер Џон Ајви, говори за дизајн филозофијата зад овој модел.

Прочитај повеќе

Adobe го ребрендираше Project Comet кој сега доаѓа под името Experience Design CC. Се работи за нова UX алатка за дизајнери која е изработена според фидбекот од останатите дизајн алатки на Adobe. Она што го овозможува Experience Design CC е креирање на прототип со кој во текот на целиот процес ќе може да се разгледа […]

Прочитај повеќе

(Tекстот е преземен од македонскиот блог за фриленсери, Дезен.мк, чиј уредник е Дани Јанев. Реобјавен е со негова дозвола.) Едно од најважните одлуки, посебно на тазе дипломираните дизајнери и програмери е дали веднаш да пробаат со барање работа и отворени позиции низ маркетинг агенции или пак да почнат со барање работа онлајн и барање свои […]

Прочитај повеќе

Џонатан Ајв, главниот дизајнер зад секој успешен производ на Apple, како Macbook Pro, Macbook Air, iMac, Mac mini, iPod, iPod Touch, iPhone, iPad, iPad Mini, Apple Watch и iOS; сега е унапреден едно скалило погоре. Г. Ајв од потпретседател за дизајна ќе биде главен директор за дизајн. Во моментов главна преокупација на г. Ајв е […]

Прочитај повеќе

Microsoft го вработи Ендрју Ким, дизајнерот чии проект за ребрендирање на производите на команијата The Next Microsoft, доби огромна поддршка од интернет заедницата. „Вистина е. Ќе работам за Microsoft. Кога проектот за ребрендирање на Microsoft стана вирален. често добивав прашања дали ме контактирале. “Да” е краток одговор, но овој  однос, трае речиси 6 месеци.“, напиша […]

Прочитај повеќе

Една од позабавните вести која беше објавена во првиот број на бесплатниот месечник посветен на гејминг индустријата >WGE:MAG се резултате на гласањето на околу 1.000 дизајнери на видео игри кои ja oдбираа својата омилена видео игра. На прво место според бројот на гласови е играта на студиото Bioware, Baldur’s Gate. Се сеќавате на играта? Таа беше претставена […]

Прочитај повеќе

Goongula.com е нов сервис, всушност повеќе е дигитална библиотека на дела од македонски веб дизајнери, фотографи и стрит артисти со нивно портфолио, можност да се коментира и фаворизира, да се споделува. Goоngola.com ја слави креативноста, давајќи му шанса на авторот да се истакне и да го претстави своето дело.

Прочитај повеќе

Шнајдер е нова .мк апликација за Facebook која ќе биде продавница за маици чиј дизајн е креиран од македонските дизајнери и корисници. Моментално е во тек натпревар за најдобар дизајн, 10 најдобри дизајни ќе влезат во продавницата. Предизвикот трае до 5-ти април, кога е и официјалното отварање.

Прочитај повеќе

Think Quarterly е онлајн магазин креиран од Google, има 68 страници и се занимава со светот на податоците и нивното влијание врз бизнисот. Од визуелна гледна точка магазинот изгледа прекрасно. Дизајнерите и едиторите на овој магазин се креативната агенција The Church of London.

Прочитај повеќе

365psd.com е веб сајт наменет за дизајнерите, кој секој ден нуди по еден високо квалитетен .psd фајл (Photoshop) кој можете да го симнете бесплатно од нивниот сајт или пак да добиете линк во вашето сандаче ако се приклучите на нивниот newsletter.

Прочитај повеќе

Што ќе се случи ако го игнорирате својот веб дизајнер и одбивате да платите за неговите услуги? Ако е малку по храбар, креативен и доволно бесен, можете да си нанесете штета која никогаш нема да ја поправите. Winona Chiropractic Center упорно одбивала да му плати на својот веб дизајнер кој исто така им давал и хостинг услуги, па тој решил да ја превземе работата во свои раце.

Прочитај повеќе

Објавена е новата верзија, 1.6, на популарниот Joomla, систем за менаџирање на сајтови, која би требало да даде поголема контрола на дизајнерите и корисниците на сајтови. Јoomla е еден од поедноставните за користење CMS-и кој е симнат над 22 милиони пати.

Прочитај повеќе