Со претставувањето на iPhone во јануари, 2007-ма година, Apple воведе драстична промена во светот на мобилните телефони. Од тогаш, до денес, работите се многу променети. Имаме уреди кои од напред, се само екран, со читачи на отпечатоци под екранот, и со камери кои се паметно скриени во уредот. Но, основната форма на смартфонот останува непроменета. […]

Прочитај повеќе

Samsung успеа во целост да покрие половина зграда со LED дисплеи. Површината на екранот е 81 х 20 метри или 1.630 m2. Резолуцијата на екранот е 7.840 х 1.952. Со своите димензии ова е најголема дигитална реклама со заоблени екрани направена досега.

Прочитај повеќе

Дисплеите кои се користат за рекламирање, најчесто се направени од диоди, светилки или во случај на фудбалските стадиони ленти кои ротираат. Новиот систем на Breakfast, Flip-Disc, користи дискови кои ротираат и со тоа е овозможена подобра резолуција. Екранот се прави од модуларни елементи што значи дека не е ограничен со димензиите. Секој од елементите доаѓа […]

Прочитај повеќе

Новиот патент на Samsung претставува нов модел на телефон кој се преклопува. За разлика од досегашните вакви уреди новиот патент на Samsung претставува телефон кој доаѓа со екран на целата површина. Ова значи дека форматот на екранот може да биде многу подолг и потенок. Компанијата поодамна најави дека ќе започне да користи OLED екрани кои […]

Прочитај повеќе

Raspberry PI е еден од напопуларните микро-компјутери, па идеата на креаторите да направат официјален дисплеј за компјутерчето беше само прашање на време. Сепак екранот доцни повеќе од девет месеци, со оглед на тоа дека беше најавен уште на почетокот на 2015-та година. Дисплејот е 7-инчен со резолуција 800х480, и преку Raspbian оперативниот систем овозможува детектирање […]

Прочитај повеќе

Гласините дека Apple оваа година ќе презентира iPhone со значително погoлем екран, не ги оставија рамнодушни ниту во Samsung. Јужнокорејската компанија  превентивно го нападна најавениот iPhone, со потсетувањето дека компанијата ветува поголем екран изминативе две години. Ваквите нападите од Samsung најверојатно не се изненадување, но сепак станува збор прв пат компанијата да критикува уред кој […]

Прочитај повеќе

inFORM е нов тип на дисплеј кој е буквално три димензионален и тоа на физичко ниво. Екранот е составен од илјадници стапчиња кои се поместуваат во 3Д формата. Задвижувачите се доволно силни и можат дури и да придвижат објекти кои се поставени на „екранот“. Читањето на гестикулациите и положбата на рацете или предметите е со […]

Прочитај повеќе

Garmin претстави нов уред кој наместо на екран, ја прикажува GPS навигацијата на шофершајбната. Уредот наречен HUD (heads-up display) проектира слика директно на транспарентна лепенка на стаклото. Според Garmin, HUD ќе го олесни возењето бидејќи ја проектира сликата во видното поле на возачот без да му засмета да гледа што се наоѓа пред него на […]

Прочитај повеќе

Се повеќе луѓе користат повеќе од еден монитор, вели Microsoft. Околу 13 отсто од декстоп, и околу 4,3 отсто од лаптоп корисниците користат два монитори, некои дури и три и четири. Затоа, да им обезбеди поголеми можности, Microsoft во својот нов оперативен систем Windows 8 ќе обезбеди подобра поддршка за користење на повеќе монитори, вклучувајќи […]

Прочитај повеќе

Flash Player 10.2 за Windows, Mac, и Linux ни носи едно поинакво и подобрено искуство кога се работи за веб видеата. Оваа верзија ни носи целосно хардверски забрзан видео pipeline, кој се нарекува Stage video, a кој ќе ни овозможи да гледаме најдобри видеа според различните платформи и прелистувачи.

Прочитај повеќе

Нема потреба да имаме неорганизирани болници, да се лута од еден до друг доктор, и најмрачното нешто во целата таа авантура – бесцелното чекање бесконечни редици… каде и да отидеш се чека ред за нешто, ред кој може да потрае со часови или минутки. И тоа исчекување нервира! Нервира и „кој е на ред?“ дискусијата.

Прочитај повеќе