TEDxBASSalon организира неколку интерактивни настани кои што имаат за цел да ја соберат локалната TED заедница на едно место, каде што љубопитните умови се собираат да истражат нови идеи и нови начини на размислување. Следејќи ги принципите на познатата конференција TED, односно „идеи што вредаат да се споделуваат“, независниот TEDxBASSalon ве поканува на првата серија […]

Прочитај повеќе

На 28-ми и 29-ти мај се одржува големата конференција на Google, I/O 2015, на која ќе се претстават куп новости, од новиот Android, и паметни часовници со Android Wear, до модуларните телефони од Project Ara, Google Glass, до Android Home во соработка со Nest… На конференцијата се може да се случи, но едно е сигурно. […]

Прочитај повеќе

„20 минути претприемништво“ претставува серија на отворени дебати за претприемништво, организирани од ИДЕА ЈИЕ и Фондација Претприемачки Сервис за Млади (ПСМ). Станува збор за настани каде во пријатна атмосфера и релаксирано се дискутира за сите аспекти на претприемништвото, следејќи го класичниот дебатен модел со две спротивставени страни. Идејата е да се дискутираат одредени теми во […]

Прочитај повеќе

Zeitgeist Minds е настан што го организира Google и на истата се собираат голем бој на лидери и мислители. Ова е вистинското место доколку барате инспирација, некој нова идеја или само сакате да се информирате за трендовите и иднината. Луѓето кои учествуваат на овие настани ги истражуваат идеите кои го менуваат светот, од друштвено, културно […]

Прочитај повеќе

Отвореното образование се засонува на желбата за споделување на знаењето, што може да придонесе за унапредување на научната образовна дејност, а полза од тоа ќе има целокупната заедница. Токму „отвореното образование за отворено оштество“ е темата на осмата по ред меѓународна конференција е-Општество.мк која ќе се оддржи од 14 до 15 ноември во Холидеј Ин, […]

Прочитај повеќе

Како што се правилата, секој прв понеделник од месецот се одржува Mobile Monday вo Скопје. Петиот по ред „мобилен понеделник“ ќе се одржи на 7.11 и започнува во 18:30 часот во Клубот на новинари. Темата ќе биде мобилни веб апликации наспрема нативните, интегрирани мобилни апликации. Темата ќе ја отвори Ванчо Ордановски од InfoProject, кој ќе […]

Прочитај повеќе

Ја гледавте презентацијата за новиот двоен Windows 8 наменет за декстоп и таблет компјутер? Го симнавте и инсталиравте Windows 8 Developers Preview? Тогаш да чуеме што мислите… „Го инсталирав на virtalbox, добар е засега, само овоа Metro UI ми иде на нерви, да не најде некој како да се изгаси. Тотално непотребно на десктоп PC.“, […]

Прочитај повеќе

Повеќе интернет сообраќај. Побрз и побрз. Помал пинг. Ова е сон за интернет конекција на сите „хардкор“ интернет корисници кои интензивно споделуваат фајлти додека гледаат видеа на еден екран, на друг гледаат интернет телевизија, а на трет играат онлајн игри … се во исто време, без да мрдне! :P

Прочитај повеќе

Како Norton корисник решив да ја пробам новата верзија на Internet Security 2012, пишува Александар а.к.а. Pipelin на форумот објавувајќи кратка рецензија за новиот антивирус. Norton е еден од најпопуларните и најфалените антивируси како на форумот на It.com.mk така и според разни тестови.

Прочитај повеќе

Пред недела дена излезе второто продолжение Portal, интересна логична игра во прво лице со телепортирање меѓу портали која ги собра сите „10-тки“ од куп разни гејминг сајтови. Играта се состои од патување преку портали, често во движење, пример додека се паѓа, кои водат до нивоа каде се решаваат логичките проблеми за да се продолжи битката против GlaDOSS компјутерот.

Прочитај повеќе

Картичката има 800 stream процесори, еден или два шест пински конектори за напојување и клокови од 840MHz и 1050MHz на графичкото јадро и меморијата соодветно, пишува 01 Vlatce додавајќи дека „според информациите сите карти кои не го поминале тестот за 6850/6870 се ребрендирани во 6790. Цената и е околу 150 долари (130 евра) и е најавена како директен противник на GTX 550 Ti од nVidia, а според резултатите и е сериозен конкурент.“

Прочитај повеќе

За или против? На форумот е поставена анкета за пиратеријата, секогаш актуелна и контроверзна тема за што е кражба, што е легално, дали може да се функционира без неа.

Прочитај повеќе